Nermin Erbakan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Nermin Erbakan'ın Merkezefendi Mezarlığı'nda bulunan kabri

Hatice Nermin Erbakan (d. 1943, Balıkesir - ö. 23 Ekim 2005, İstanbul) Türkiye'nin eski başbakanlarından Necmettin Erbakan'ın eşi.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

1943 yılında Balıkesirli Saatçioğlu ailesinin kızı olarak dünyaya geldi. İktisat eğitimi aldı. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)'nde uzman olarak görev yaparken tanıştığı ve danışmanlık yaptığı TOBB Sanayi Dairesi Başkanı Necmettin Erbakan ile 10 Ocak 1967'de evlendi. 1967'de Zeynep, 1974'te Elif, 1979'da Muhammet Fatih adlı çocukları dünyaya geldi.

Nermin Erbakan, Refahyol hükümetinin kurularak eşinin önce başbakan yardımcısı ve sonra başbakan olması ile sonuçlanan 1995 seçimlerinde Refah Partili kadınlar ile birlikte önemli rol oynadı.[kaynak belirtilmeli] İslami kuralları hayatına uygulama konusunda hassas davrandı.[kaynak belirtilmeli] Gece ibadetlerine önem verdiği belirtiliyor.[kaynak belirtilmeli] 23 Ekim 2005'te Ankara'da Yüksek İhtisas Hastanesi'nde hayatını kaybeden Nermin Erbakan, İstanbul'da Merkezefendi Mezarlığı'na defnedildi. Cenaze namazına 50 bini aşkın kişi katıldı.[kaynak belirtilmeli]