Necati Yılmaz (milletvekili)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Necati Yılmaz
Görevde
Makama geliş
2014

(25. ve 26. Dönem Ankara 1. Bölge Milletvekili)

Kişisel bilgiler
Doğum 01.12.1964
Divriği, Sivas
Partisi Cumhuriyet Halk Partisi
Yaşadığı yer Ankara
Bitirdiği okul Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi
Mesleği Hukukçu

Necati Yılmaz[1] (d. 1 Aralık 1964, Divriği, Sivas) avukat ve siyasetçi. Cumhuriyet Halk Partisi 25. ve 26. Dönem Ankara 1. bölge milletvekili. İlk defa 2015 Türkiye Genel Seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi Ankara milletvekili olarak TBMM'ye girmiştir. 1964 yılında Divriği’ de doğdu.

İlk ve orta öğrenimini Divriği’ de, Lise öğrenimini Şarkışla ‘da tamamladı. 1985 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Askerlik görevini Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Mahkemesi’nde Askeri Hakim olarak yaptı, 1989-1990 yıllarında da Sivas Zara’da Hakim olarak görev yaptı. 1990 yılından bu yana Ankara’da Serbest Avukatlık yapmaktadır.

Kültür-Sen, Mülkiyeliler Birliği gibi birçok meslek, sendika ve demokratik kitle örgütü ile büyük ölçekli ulusal ve uluslararası firmalara hukuk danışmanlığı yaptı ve yapmaktadır. 12 Eylül 1980 sonrası siyasi ve toplumsal davalar ile 1993 Sivas Katliamı Davasında mağdur ailelerin avukatlığını üstlendi.

Çağdaş Hukukçular Derneği, Türk Hukuk Kurumu ve Ankara Barosu’nun çeşitli birimlerinde mesleki örgütlenme ve eğitim çalışmalarında yer aldı. Birçok toplumsal ve siyasal kurum, dernek ve vakıfta üye, kurucu üye, genel başkanlık görevlerinde bulundu.

Yerel, ulusal, yazılı ve görsel çeşitli yayın organlarında mesleki, siyasi ve toplumsal konularda makale ve söyleşileri yayınlandı. 1990 yılından itibaren SHP ve CHP’nin Mamak ve Çankaya ilçe örgütlerinde, ilçe ve il kongre delegesi, partinin ilçe seçim komitelerinde ve parti adına İlçe Seçim Kurullarında görev üstlendi.

2000-2002 yıllarında CHP Genel Merkezi Hukuk Biriminde, yeni tüzük çalışmalarında ve Halkla Birlikte Çözüm Toplantıları çalışmalarında görev aldı. 2011 Genel Seçimlerinde Ankara 1. Bölgeden 11. Sıradan Milletvekili Adayı olarak seçim çalışmalarına katıldı. Sonrasında CHP Parti Okulu’nda Eğitmen Eğitimi programında ve CHP Genel Merkezinde parti avukatı olarak görev üstlendi. 2012 yılında Ankara İl Başkanlığı’nda Tüzük Değişikliği Komisyonunda görev üstlendi. Halen CHP Çankaya İlçe Kongre ve Ankara İl Kongre Delegesidir. 2014 yılında Olağanüstü Kongre'de Ankara İl Başkanı seçildi. 25. ve 26. Dönemlerde Ankara 1. Bölge 1. Sıradan Milletvekili olarak Parlamento'da görev üstlendi. 35. C.H.P. Olağan Kurultay'da Parti Meclisi Üyesi seçildi. Halen T.B.M.M. Adalet Komisyonu üyesidir.

Evli ve bir çocuk babasıdır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Yılmaz, Necati. Resmi Web Sitesi www.necatiyilmaz.com