Narsil

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Narsil, J.R.R. Tolkien evreninde hayali bir kılıç.[1] Elf lisanında "Anar (Güneş) ve "Isil" (ay) kelimelerinden türetilmiştir.[1]

Eski Gondor ve Arnor Yüksek Kralı Elendil'in kılıcı.[1] Isildur bu kılıçla Sauron'un parmağını kesip tek yüzüğü almıştır.[1] Bu kılıcın en büyük özelliği savaşta kullanıldığında karanlık güçleri korkutması ve müttefik kuvvetlere cesaret vermesidir. Narsil, Sauron tarafından Son İttifak savaşında kırılmıştır ve kehanete göre Tek Yüzük yine ortaya çıkana kadar tekrar dövülmemiştir.[2]

Narsil'in parçaları. Yüzüklerin Efendisi üçlemesinden.

Tek Yüzük ortaya çıkdığında Elrond'un adamları tarafından Arwen'in isteğiyle dövülüp Gondorun varisi Aragorn'a verilmiştir. Kılıç yeniden dövüldüğünde üzerine Elf rünleri ile yazılar yazılmıştır ve şöyle yazar: "Nanye Anduril i ne Narsil i makil Elendilo. Lercuvanten i maili Mordoreo." Yani "Ben Anduril, Narsil'den dövülen, Elendil'in kılıcı. Mordor'un köleleri kaçacak önümden." Aragorn bu kılıca "Anduril" yani Batının Alevi adını vermiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c d Kocher, Paul H. (1980). A reader's guide to The Silmarillion. Boston: Houghton Mifflin. ISBN 0-395-28950-5. 
  2. ^ Bates, Brian (2002). The real Middle-Earth: magic and mystery in the Dark Ages. Londra: Sidgwick & Jackson. ISBN 0-283-07353-5.