İçeriğe atla

Elendil

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Elendil
J. R. R. Tolkien'in kurgusal Orta Dünya evreninde karakter
Unvanı/Diğer adıArnor ve Gondor'un Yüksek Kralı - Uzun Elendil - Dürüst Elendil - Sadık
İsminin anlamıQuenya dilinde "Elf Dostu" anlamına gelir.
Irkıİnsan
SilahıNarsil (Kılıç)
Doğum tarihiİ.Ç. 3119
Ölüm tarihiİ.Ç. 3441
ÜlkesiGondor Arnor Númenor
Bahsedildiği
kitap(lar)
Yüzüklerin Efendisi - Unfinished Tales - Silmarillion

Elendil, J. R. R. Tolkien'in kurgusal evrenindeki bir karakter.[1] Arnor ve Gondor'un yüksek kralı ve Isildur-Anárion kardeşlerin babası. Uzun Elendil diye de tanınan bir prens, ardından kral olmuştur. Ayrıca Valar'a olan sadakati nedeniyle Sadık Elendil ya da Dürüst Elendil diye de tanınmıştır.[2]

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Elendil, İkinci Çağın 3119 yılında Númenor'da doğdu.[1] Babası, Númenor'un en önemli şehirlerinden olan Andúnië'nin Lordu olan Amandil'dir.[1] İki oğlu Isildur ve Anárion ile Númenor'un düşüşünün ardından dokuz gemi ile denize açılmışlardır.[1]

Orta Dünya'ya ilk olarak 5 gemiyle Isildur ve Anárion Pelargir'de adım atmışlardır.[1] Elendil ve 4 gemi ise daha kuzeyde, Lindon'a yakın bölgelerde demirlemiştir. Orta Dünya'da, İkinci Çağ'ın 3320 yılında, Gondor ve Arnor krallıklarını kurdular. Bu nedenle bu iki krallık Dúnedain, yani Númenor soyundan gelenler olarak anılır.[1]

Tol Eressëa adasında bir Elf'ten alınan beyaz ağaç fidesi, dikildi. Bu, Númenor'un Ak Ağaç'ı oldu.

Kurulan Arnor ve Gondor krallıkları kısa zamanda geliştiler. Elendil, Arnor'da Annúminas'ta yaşamayı tercih etti. İki oğlundan Anórien, Minas Anor (yani Minas Tirith) kalesinde, diğer oğlu ise Minas Ithil (ileride Minas Morgul) kalesinde yaşıyordu. İlk başkent olan Osgiliath, İkinçi Çağ'ın sonlarına doğru kuruldu. Palantir'lerden biri buraya yerleşti ve diğer krallıklarla iletişim sağlandı.

Yüzük Kardeşliği 'nde açıklandığı üzere, Sauron Orta Dünya'ya geri döndüğünde Mordor'da bir krallık kurdu. 3428 yılında Minas Ithil kalesine saldırdı ve burayı ele geçirdi. Minas Ithil, Yüzük Savaşı'na kadar bir daha geri alınamadı. Kaleden kaçan Isildur, Gondor'a döndü. 3434 yılında Isildur, babası Elendil ile birlikte, kuzeydeki Elflerin yüksek kralı Gil-Galad ile anlaşarak Elflerin ve İnsanların Son İttifak'ını oluşturdu.

Son İttifak önce Dagorlad'da zafer kazanmış, ardından Mordor'un içlerine kadar girmiştir. Burada Barad-Dûr kulesi kuşatılmış ancak Elendil, oğlu Anárion'u kaybetmiştir. 3441 yılında, Sauron'un savaş alanına girmesiyle, savaş daha da kızışmıştır. Gil-Galad ve Elendil Sauron'u bulmuş ve onunla ölümüne bir düelloya girişmiştir. Bu düelloda Gil-Galad ve Elendil ölmüş, Sauron ise zayıf düşmüştür. Babasının kırık kılıcı Narsil ile Isildur, Sauron'un elindeki Tek Yüzük'ü parmağıyla birlikte kesmiş ve Sauron'un vücudunun ölmesine neden olmuştur. Ancak Sauron'un ruhu yaşamaya devam etmiştir.

Elendil, Gondor ve Arnor'da her zaman sadık, cesur ve iyi biri olarak tanınmıştır.

(Not: Elendil'in kılıcı "Narsil" namı diğer "kırılan kılıç" Aragorn için yeniden yapılmıştır. Aragorn Narsil'e yeniden yapıldığında Anduril yani Batının Alevi ismini vermiştir. Aragorn'a kılıcı Lord Elrond yeniden dövmüştür.)

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c d e f Kocher, Paul H. (1980). A reader's guide to The Silmarillion. Boston: Houghton Mifflin. ISBN 0-395-28950-5. 
  2. ^ Bates, Brian (2002). The real Middle-Earth: magic and mystery in the Dark Ages. Londra: Sidgwick & Jackson. ISBN 0-283-07353-5.