Anglachel

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Anglachel, J.R.R. Tolkien evreninde kurgusal nesne.

Kara Elf Eöl tarafından dövülmüştür. Eöl Anglachel'i Nan Elmoth'ta kalmasına izin verilmesinin bedeli olarak Doriath Kralı Thingol'e vermişti. Daha sonra Thingol bu kılıcı Túrin'i bulması için Beleg'e vermiştir. Beleg bu kılıcı alırken Melian kılıca bakar; ve şöyle der:"Bu kılıçta şer var.Demircinin yüreği hâlâ içinde yaşıyor ve o yürek karanlık. Hizmet ettiği eli sevmeyecek; sana uzun vakit de tahammül etmeyecek. Nitekim Melian'ın kehaneti doğru çıkar ve bu kılıç Beleg'e ölümü getirir. Beleg'i talihsiz bir kaza sonucu öldüren Turambar Túrin Gwindor'un öğüdüyle Anglachel 'i alır ve Nargothrond'da yeniden dövdürür. Turambar Túrin'in Nargothrond'daki başarıları ile bu kılıca Mormegil, yani Kara Kılıç denilmeye başlanır; ama o, kılıca Gurthang, yani Ölüm Demiri adını verir. Glaurung Brethil'e saldırdığında Turambar Túrin Glaurung'u Gurthang ile öldürür.Fakat başından beri lanetli olan bu kılıç Turambar Túrin'e de ölümü getirir.Gerçek efsanede bu olay şöyle geçer; eşinin, kardeşi Nienor olduğunu öğrenen Túrin, ejderhanın ölüsünün olduğu yere gider ve kılıçla konuşur:

"Selam Gurthang, ölüm demiri, artık yalnızca sen kalacaksın! Ama, seni kullanan elden başka ne bey, ne sadakat bilirsin? Sen hiçbir kandan kaçınmazsın. Túrin Turambar'ı alır mısın? Beni çabuk öldürür müsün?"

Ve kılıç, soğuk bir sesle çınlayarak yanıtlar:

"Evet, kanını içerim, ki efendim Beleg'in ve haksız yere öldürülen Brandir'in kanını unutabileyim. Seni çabuk öldüreceğim."

Ve Túrin Turambar Gurthang'ın kabzasını yere dayar ve kendisini kılıcın üzerine bırakarak yaşamına son verir.

Ardından elfler Túrin'i ölü bir şekilde bularak kaldırırlar ve Gurthang'ın da parçalanmış olduğunu görürler;bunun üzerine elfler kara kılıcın parçalarını orada dünya yıkılana kadar kalması düşüncesiyle Túrin'in yattığı höyüğün etrafına dizerler.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Anglachel(İngilizce)
  • Hurin'in Çocukları,J.R.R. Tolkien