Arnor

Vikipedi, özgür ansiklopedi

J. R. R. Tolkien’in Orta Dünya'sında bir mekân ismidir.

Tarihler: İkinci Çağ 3320 ile Üçüncü Çağ 861 arası (982 yıl)

Konum: Orta Dünya'nın uzak kuzeybatısı

Anlamı: Kralın Ülkesi

Üzerinde yaşayan Irk: İnsan

Kullanılan diğer isimler: Kuzey Krallığı

Özet: İkinci Çağ'ın son yıllarında Elendil tarafından kuruldu. Arnor Orta Dünya'nın kuzeyindeki en görkemli insan krallığı idi. Arnor diyarı, doğuda Dumanlı Dağlar'dan batıda Mavi Dağlar'ın ucunda bulunan Lindon'a kadar uzanmaktaydı. Yıllar sonra keşfedilecek olan Shire bölgesi, Arnor sınırları içerisinde bulunmaktaydı. Başkenti, krallarının tahtının bulunduğu Nenuial gölündeki Annúminas'tı.

Elendil, İkinci Çağ'ın 3441 yılında Barad-dûr kuşatmasında düştü ve en büyük oğlu Isildur, Arnor Hükümdarı oldu. Aradan iki yıl geçmeden, Isildur güney diyarından dönerken üç oğlu ile birlikte öldürüldü. Bu olaya Ferah Çayırlar Felaketi denir. Fakat Isildur'un en küçük oğlu Valandil, savaşa gitmemiş Ayrıkvadi'de güvende tutulmuştu. Valandil yaşını aldığında, Isildur'un hiç taç giyememiş olmasına rağmen üçüncü Arnor Kralı olmuştu.

Arnor'un onuncu ve son kralı Eärendur'dur. Eärendur'un, Üçüncü Çağ'ın 861 yılında ölüşünün ardından üç oğlu aralarında taht mücadelesi yaptı. Bu durum Arnor'un üç ayrı fakat bağlantılı krallık olmasına neden oldu. Bu krallıklar Arthedain, Cardolan ve Rhudaur'dur. Eärendur'un en büyük oğlu Fornostlu Amlaith, Arthedain Kralı oldu. Amlaith, Isildur'un soyunun asıl varisi olarak kabul edildi.