İçeriğe atla

Miyane

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Miyane
میانه
Şehristan merkezi
İran üzerinde Miyane
Miyane
Miyane
Şehrin İran'daki konumu
Ülkeİran İran
EyaletDoğu Azerbaycan Eyaleti
ŞehristanMiyane şehristanı
BahşMiyane merkezî bahşı
Rakım1200 m
Nüfus
 (2006)
 • Toplam87,385
Zaman dilimiUTC+03.30 (IRST)
 • Yaz (YSU)UTC+04.30 (IRST)
Alan kodu0423
Resmî site
www.miyaneh.com

Miyane, (Farsça: میانه; Azerice: Miyana / Miyanə), İran'ın Doğu Azerbaycan Eyaleti'nde şehir.

Eyaletin aynı isimli Miyane şehristanı'nın yönetim merkezi olan şehrin 2006 yılı resmî nüfusu 87.385 kişi[1] ve 22.728 hanedir.

İslam'dan önce

[değiştir | kaynağı değiştir]

Miyaneh tarih boyunca Madlar, Ahamenişler ve Atropaten gibi farklı hanedanlar arasında geçmiştir ve zamanın bir noktasında Sagarti halkının ülkesi olmuştur.

İgor Diakonov'un kaleme aldığı Medler Tarihi kitabında (kitap) şöyle denilmektedir: kıyıda,Kızıl Üzen'a akar. Antik çağda bu nehrin vadisi ve içine akan dereler Zikerto bölgesini oluşturmuştur. Alabalıklar nehrin birleştiği yerin üzerinde güneyden kuzeye doğru akmaktadır. Üst kısım Kaflantı (eski zamanlarda Gizil Bunda) ile Urmiye Gölü'nden (Manna) ayrılır. Süryanilerin çoğu bu kısma Kızıl Üzen Mad (Madai) derler.

Azerbaycan'ın bazı bölgelerinde Asur ve Urartu yazıtlarının varlığı ve Miyane de eski eserler ve çanak çömlek heykellerin bulunması, tarihi antikliğini Mad öncesi döneme kadar takip eder.

1352'de Armodagh adı verilen orta kesimde yapılan kazılarda Sasani dönemine ait bir çanak çömlek heykeli ortaya çıkarılmıştır.

Bu heykel, o zamanki Arkeoloji Bölümü başkanı tarafından Tebriz Arkeoloji Müzesi'ne transfer edildi.

Bazılarına göre bu Bölge İsa Zamandan önce Madlar ve Partlar sınırında bulunuyordu ve hala Marağa ile Tebriz arasında bulunuyor.

Bu Bölgenın Başka adı eski kitaplarda Germrod adındadır.

İslam'dan sonra

[değiştir | kaynağı değiştir]

Moğol istilasından sonra bu şehri ziyaret eden Hamdallah Mostofi, Nuzha el-Kulub kitabında şöyle demektedir: Ve Garmrood, yüz parça kan parasının olduğu bir eyalet. Sonuç tahıl, pamuk, üzüm, meyve, pirinç ve diğer baklagiller.

Terk taş camii, Kiz Körpüsü, Kız kalası, Kağezkonan'ın yanmış şehri, Jamalabad Kağezkonan kervansarayını sayabiliriz.

Şehir, eyaletin güneydoğusunda, Tebriz'e 187 km. uzaklıkta bulunmaktadır. Başkent Tahran ile Tebriz arasındaki 32 numaralı kara yolu şehirden geçer. Ayrıca 26 numaralı kara yolu da Miyane'den başlamaktadır.

Eyaletin dördüncü büyük şehri olan Miyane'nin halkının tamamına yakını Güney Azerileridir. Şehirde İran Azericesi konuşulmaktadır.

  1. ^ "World Gazetteer'de "Mīāneh"". 28 Nisan 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Nisan 2013.