Misk kedisi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Misk kedisi
Asian Palm Civet.jpg
Malezya misk kedisi (Viverra tangalunga)
Bilimsel sınıflandırma Bu sınıflandırmayı düzenle
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Sınıf: Mammalia
Takım: Carnivora
Alt takım: Feliformia
Familya: Viverridae
Alt familya: Viverrinae
Cins: Viverra
Linnaeus, 1758[1]
Türler
Metne bakınız.

Misk kedisi, misk kedisigiller (Viverridae) familyasından Viverra cinsine ait türlerin ortak adı.

Özellikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Viverra türleri, ön ayakların yapısıyla diğer Viverrinae cinslerinden ayırt edilir: üçüncü ve dördüncü parmaklar, geri çekilebilir pençeler için koruyucu kılıf görevi gören deri loblarına sahiptir. Pedler ayaklar saçla çevrilidir. Uzun ve dar bir kafatasına sahiptirler, dar, neredeyse paralel kenarlı, çok daralmamış bir belleri vardır. Postorbital süreçleri küçüktür ve öndeki premaksillaların ucu ile arkadaki oksipital tepe arasındaki orta noktanın biraz önündedir. Sagital tepe yetişkinlerde orta derecede güçlüdür. Yanağın yörünge altı kısmı nispeten kısadır. Elmacık kemiğinin ön kemiği ile maksilla arasındaki dikiş, burunların ortanca uzunluğundan, yanak dişlerinin yarısından ve oksipital kondillerin genişliğinden çok daha kısadır. Bu genişlik, bileşik işitsel bulla uzunluğunu aşıyor.[2]

Kuyruğunun altındaki bezlerden salgıladığı koku yüzünden bu ismi almıştır. Bu salgı maddesi, kalıcılığı artırmak üzere parfüm yapımında kullanılır. Misk kedileri kayaların arasında ve kovuklarda barınırlar. Çoğu yerde yaşamasına rağmen palmiye misk kedileri ağaçlarda yaşar. Besinlerini bitki ve küçük hayvanlar (kemirgenler vb.) oluşturur.

Türler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Afrika palmiye misk kedisi (Nandinia binotata) fiziksel karakterlerin farklılığı yüzünden günümüzde Nandiniidae familyasında sınıflandırılmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Viverra". palobiodb.org. 
  2. ^ Reginald Innes Pocock. PocockMammalia1.