Minas Gerais Federal Üniversitesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Minas Gerais Federal Üniversitesi
Universidade Federal de Minas Gerais
Harita
Kuruluş1927
TürDevlet Üniversitesi
Eğitim dil(ler)iPortekizce
RektörClélio Campolina Diniz
Öğrenciler22,202 (lisans),
10,490 (yüksek lisans)
KonumBelo Horizonte, Minas GeraisBrezilya, Brezilya
Minas Gerais Federal Üniversitesinin panoramik bir görüntüsü (Mart 2010)

Minas Gerais Federal Üniversitesi (Portekizce: Universidade Federal de Minas Gerais veya UFMG), Brezilya’nın Minas Gerais eyaletinin başkenti Belo Horizonte’de yer alan bir devlet üniversitesidir. Üniversiteye öğrenciler senede bir yapılan ve vestibular adı verilen sınavlar ile kabul edilirler.

UFMG, Brezilya’nın en büyük beş üniversitesinden birisidir. 75 farklı anabilim dalına sahip olup bunların arasında oldukça popüler ve girilmesi zor olan Tıp, geleneksel seçenekler olan Hukuk ve Ekonomi dallarının yanında Mühendislik, Fen Bilimleri ve Sanat gibi alanlar da vardır. Üniversitede şu anda 37.479 öğrenci eğitim görmektedir.

Üniversitenin şu andaki rektörü Prof. Dr. Clélio Campolina Diniz’dir. Bu üniversiteden mezun olmuş ünlüler arasında Brezilya’nın eski devlet başkanı Juscelino Kubitschek; yazar, doktor ve diplomat olan João Guimarães Rosa, estetik cerrahı Ivo Pitanguy, şair Carlos Drummond de Andrade ve de popüler şarkıcılar Samuel Rosa ve Fernanda Takai yer almaktadırlar.

Konumu[değiştir | kaynağı değiştir]

UFMG, Belo Horizonte şehrinin kuzey tarafındaki Pampulha bölgesinde yer almaktadır. Toplam 8.775.579 metrekarelik bir alana yayılan kampüsün 620.735 metrekarelik bölümünde binalar yer almaktadır. Üniversite alanı üç ana kampüse bölünmüştür. Bunlar Pampulha Kampüsü, Sağlık Bilimleri Kampüsü ve Yerel Bilimler Enstitüsü Kampüsüdür. Mimarlık Fakültesinin binası gibi bazı bölümler bu kampüs alanlarının dışında yer almaktadırlar. Pampulha Kampüsünün içinde CDTN adı verilen Nükleer Bilimler Federal Enstitüsü de yer almaktadır. CDTN bünyesinde 38 bina, 50 laboratuvar ve 250 kW kapasiteli bir nükleer reaktör de yer almaktadır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

1898 yılında Ouro Preto Hukuk Fakültesi, eyaletin başkentinin Belo Horizonte olmasına karar verildiğinde, bu şehre taşındı. Birbirinden bağımsız birkaç fakülte de ilerleyen yıllarda kuruldu. 1907 yılında Diş Hekimliği, 1911 yılında Tıp ve Mühendislik fakülteleri kuruldu.

1927 yılında bu dört fakülte Mina Gerais Üniversitesi çatısı altında birleştirildi. 1949 yılına kadar eyalet bazında mali yardım alan üniversite, bu tarihten sonra federal yönetimden maddi destek almaya başladı. UFMG ismi ise 1965 yılında verildi. Federal hükûmetin yönetimine geçtikten sonra üniversite bünyesine mimarlık, felsefe ve ekonomi de katıldı. Daha sonradan da Hemşirelik (1950), Veterinerlik (1961), Müzik (1962), Fiziksel Eğitim (1969) fakülteleri kuruldu.