Mete Akyol

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Mete Akyol
Doğum 1935
Ordu
Ölüm 3 Kasım 2016 (81 yaşında)
Ataşehir, İstanbul
Meslek Gazeteci, yazar
Etkin yıllar 1953-2016

Mete Akyol (d. 1935, Ordu - ö. 3 Kasım 2016; Ataşehir, İstanbul), Türk gazeteci-yazar.

Öğrenimi[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk öğrenimini Ordu Gazi İlkokulu'nda tamamladı. Orta öğrenimini, Talas Amerikan Okulu ve Tarsus Amerikan Koleji'nde yaptı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi'nin İngiliz dili ve edebiyatı bölümünden mezun oldu.

Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mesleğe öğrencilik yıllarında başladı. 1951 yılında Ulus gazetesinin çocuk sayfasında çeviriler yaptı. 1953 yılında Hürriyet gazetesinin Tarsus muhabiri olarak göreve başladı. 1959'dan 1994'e kadar Milliyet, Öncü, Hürriyet, Dünya, Günaydın, Sabah gazetelerinde muhabir, röportaj yazarı, köşe yazarı, genel yönetmen ve yayın genel yönetmeni olarak değişik görevlerde bulundu. TRT 1, TRT 2, NTV ve tv8 televizyon kanallarında çeşitli programlar yaptı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi ve Başkent Üniversitesi'nde gazetecilik dersleri verdi. Beşi gazetecilik deneyimlerini aktardığı altı kitabı vardır. Mütevelli heyet üyesi olduğu Başkent Üniversitesi'nce yayımlanan Bütün Dünya'nın genel yayın yönetmenliğini yapmaktayken 03.11.2016 tarihinde ölmüştür.[1] Aynı zamanda Başkent Üniversitesi radyosu, radyo başkent ve Kanal B adlı televizyonunun üst kurul üyeliği yapmıştır. Mete Akyol Kanal-B'de her pazartesi "Bilmek Gerek" adlı bir söyleşi programı yapmaktaydı.

Ölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

3 Kasım 2016'da Ankara'ya gitmek üzere İstanbul, Ataşehir'deki evinin önünden aracına bindiği esnada rahatsızlanıp Ataşehir Memorial Hastanesi'ne kaldırılan duayen gazeteci burada yapılan tüm müdahalelere rağmen 81 yaşında yaşamını yitirmiştir. Akyol'un cenazesi Büyükada Mezarlığı'nda toprağa verilmiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 4 Kasım 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Kasım 2016.