Metaverse

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Metaverse, tüm sanal dünyaların, artırılmış gerçeklik ve İnternet'in toplamı da dahil olmak üzere, neredeyse geliştirilmiş fiziksel gerçeklik ve fiziksel olarak kalıcı sanal alanın yakınsamasıyla oluşturulan kolektif bir sanal paylaşılan alandır. "Metaverse" kelimesi, "meta" (ötesinde anlam) ve "evren" önekinin bir portmantosudur; terim tipik olarak algılanan bir sanal evrene bağlı kalıcı, paylaşılan, 3D sanal alanlardan oluşan, gelecekteki internet yinelemesi kavramını tanımlamak için kullanılır.

Gelişim[değiştir | kaynağı değiştir]

Metaverse, tüm sanal dünyaların, artırılmış gerçeklik ve İnternet'in toplamı da dahil olmak üzere, neredeyse geliştirilmiş fiziksel gerçeklik ve fiziksel olarak kalıcı sanal alanın yakınsamasıyla oluşturulan kolektif bir sanal paylaşılan alandır. "Metaverse" kelimesi, "meta" (ötesinde anlam) ve "evren" önekinin bir portmantosudur; terim tipik olarak algılanan bir sanal evrene bağlı kalıcı, paylaşılan, 3D sanal alanlardan oluşan, gelecekteki internet yinelemesi kavramını tanımlamTerim, Neal Stephenson 'ın 1992 bilim kurgu romanı' 'Kar Çöküşü' de üretilmiştir, burada insanlar avatar s ile etkileşime girer birbirleriyle ve yazılım aracısı, gerçek dünyanın metaforunu kullanan üç boyutlu bir alanda.[1] Stephenson terimi sanal gerçeklik - Internet 'e dayalı halef.[2] Metaverse'e benzer kavramlar çeşitli isimler altında ortaya çıktı. 1981'e kadar cyberpunk kurgu türün Gerçek İsimler romanı. Stephenson, Snow Crash kelimesini bitirdiğinde, romanı bitirdikten sonra Metaverse'e benzeyen erken bir MMORPG Habitat hakkında bilgi edindiğini söyledi. Ayrıca, 2016'da Persona 5'te yayınlanan popüler bir video oyununda bir yer olarak ortaya çıkmıştı.Konsept ilk önce...

kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Grimshaw, Mark (2014). Oxford Sanallık El Kitabı. New York: Oxford University Press. s. 702. ISBN 9780199826162. 
  2. ^ ' 'Snow Crash' 'metnini takip eden teşekkür bölümünde, Stephenson şöyle yazıyor:' '"Avatar" (burada kullanıldığı anlamda) ve "Metaverse "Mevcut kelimelerim (" sanal gerçeklik "gibi) kullanmak için çok zor olduğuna karar verdiğimde bulduğum buluşum mu?"