Mercimek

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Mercimek
3 types of lentil.jpg
Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Plantae
Bölüm: Magnoliophyta
Sınıf: Magnoliopsida
Takım: Fabales
Familya: Fabaceae
(Baklagiller)
Cins: Lens
Tür: L. culinaris
Lens culinaris

Mercimek (Lens culinaris), baklagiller (Fabaceae) familyasında yer alan Lens cinsine dahil 4 türden biridir. Lens cinsi içinde bulunan tüm türler, mercek şekilleri ve yenilebilir tohumları sebebiyle topluca "mercimekler" olarak adlandırılır.

Mercimek tipleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kahverengi mercimek

Çok küçük taneleri olan bu kahverengi mercimeğin tatlımsı bir aroması vardır. Pişerken çok fazla yumuşamaz ve aromaları içine çekme özelliğine sahiptir. Sulu yemekler için 25 dakika, salatalar için 35 dakika, çorbalar için ise 50 dakika pişirmek gerekir arap mutfağında yaygın olarak Müceddere yemeğinde kullanılmaktadır.

Kırmızı mercimek

Kabuksuz olan bu mercimeğin nişasta oranı fazladır. Salatalar için 8 dakika, püreler ve çorbalar için ise düdüklü tencerede 10 dakika, normal tencerede 30-40 dakika pişirilmelidir.

Sarı mercimek

Kabuksuz olan bu mercimeğin fındığı andıran bir tadı vardır. 8 dakikadan fazla pişirildiğinde dağılır. Püre yapmak için çok uygundur.

Yeşil mercimek

Çok pişirilse bile formu bozulmaz. Tadı fındığa benzer ve aromaları çok iyi emer. Salatalar için 30 dakika, yemekler için ise 40 dakika pişirilir. Pişirirken kabukları çabuk patlar. Yemek ve püre yapmak için uygundur.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]