Mensur Akgün

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Mensur Akgün, bilim insanı, siyasi analist ve sivil toplum aktivistidir. Aynı zamanda Star Gazetesi’nde köşe yazarlığı yapmaktadır. Meslektaşı Sylvia Tiryaki’yle birlikte İstanbul merkezli olan ve İstanbul Kültür Üniversitesi himayesinde bulunan Global Political Trends Center (Küresel Siyasal Eğilimler Merkezi) adlı araştırma birimini kurdu. Halen Türk Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı’nın Dış Politika Programı’nın danışmanlığını ve Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği tarafından yayınlanan analitik bir derginin editörlüğünü yapmaktadır. Mensur Akgün İstanbul Kültür Üniversitesi'nin İdari ve İktisadi Bilimler Fakültesi’nde Uluslararası ilişkiler ve Türk Dış Politikası derslerini vermektedir.

Mensür Akgün lisansını Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde (ODTÜ) tamamlamış, yüksek lisansını ise Norveç’de bulunan Oslo Üniversitesi’nde yapmıştır. Doktora çalışmalarını Boğaziçi Üniversitesi’nde bitiren Mensur Akgün, ulusal ve uluslararası dergi ve gazetelerde yazı yazmaya başlamıştır. Birçok kitabın yazılmasına katkıda bulunduğu gibi kendi monograflarından oluşan iki adet kitabı da yayınlanmıştır. Çeşitli uluslararası konferanslara konuşmacı olarak katılarak hem sivil toplumu hem de akademiyi temsil etmiştir.

Mensur Akgün’ün ilgilendiği ve araştırma yaptığı coğrafi bölgeler arasında Orta Doğu, Kıbrıs, Türkiye ve Ermenistan bulunmaktadır.

Yayınları[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Ortadoğu'da Türkiye Algısı, Istanbul: TESEV Publications, March 2010. (Edited book)
  • İnsani Yazılar, Kendi Yayını/Politika I, January 2000.
  • Türkiye-Rusya İlişkilerindeki Yapısal Sorunlar ve Çözüm Önerileri, Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği, Haziran 1999, Yayın No.TÜSİAD-T/99-264, Lebib Yalkın Yayımları ve Basım İşleri.
  • Körfez Bunalımı ve Türkiye, Haluk Ülman(der.) Ortadoğu Sorunları ve Türkiye (İstanbul: TUSES, 1991).
  • Ülkesinin Büyük Britanya ile İlişkileri Üstüne Bir Türk’ün Düşünceleri, Tarih ve Toplum, vol.17, no.99, 1992.
  • Ortadoğu Maceraları, Gencer Özcan (Der.) Onbir Aylık Saltanat: Siyaset, Ekonomi ve Dış Politikada Refahyol Dönemi (İstanbul: Boyut,1998).
  • Türkiye’den Bakarak Türk Rus-İlişkileri, Alaeddin Yalçınkaya (der.) Türk Cumhuriyetleri ve Petrol Boru Hatları (İstanbul: Bağlam Publications,1998).
  • Türk Dış Politikasında Bir Jeopolitik Etken Olarak Boğazlar, Faruk Sönmezoğlu (der.) Türk Dış Politikasının Analizi (İstanbul: Der Publications, 1998).

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]