Medcezir (dizi)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Medcezir
Medcezir Logo.png
Format Televizyon dizisi
Tür Gençlik
Drama
Senarist Ece Yörenç
Melek Gençoğlu (1-9)
Yönetmen Ali Bilgin
Tema müziği bestecisi Toygar Işıklı
Ülke  Türkiye
Dili Türkçe
Sezon sayısı 2
Bölüm sayısı 77 (bölümleri listesi)
Yapım
Yapımcı Kerem Çatay
Mekân İstanbul
Gösterim süresi 100-120 dakika
Yapım şirketi Ay Yapım
Dağıtımcı firma Warner Bros
Yayın bilgileri
Kanal Star TV
Resim formatı 576i (16:9 SDTV)
1080i (HDTV)
Ses formatı Stereo
Yayın tarihi 13 Eylül 2013 - 12 Haziran 2015
Durumu Sona erdi.
Kronoloji
İlişkili programlar The O.C.
Dış bağlantılar

Medcezir, Ece Yörenç ve Melek Gençoğlu tarafından geliştirilen televizyon dizisi. Josh Schwartz tarafından yaratılmış Amerikan yapımı The O.C. dizisine dayanmaktadır. Dizinin baş rolünde İstanbul'un kenar mahallelerinden birinde büyüyen Yaman Koper karakterini canlandıran Çağatay Ulusoy ve zengin bir ailenin kızı olan Mira Beylice'yi canlandıran Serenay Sarıkaya yer aldı.[1]

Medcezir'in prömiyeri 13 Eylül 2013 tarihinde Star TV'de yapıldı. Aldığı başarılı reytingler sonucunda ikince sezonda devam etmesine karar verildi ve ikinci sezon 12 Eylül 2014'te başladı. Dizinin yönetmeni Ali Bilgin, dizinin üçüncü sezonda da devam edebileceğini açıkladı. Ancak ikinci sezonda alınan düşük reytingler sonucunda dizinin senaristi Ece Yörenç, dizinin sona ereceğini açıkladı.[2][3] Dizi, 12 Haziran 2015'te yayınlanan 77. bölümüyle sona erdi.

Dizi, ilk sezonun sonunda 25.6 milyon lira ciro yaparak en çok ciro yapan ve yapımcısına en çok kazandıran beşinci dizi oldu.[4] Dizi, olumlu eleştiriler almasının yanı sıra dünyanın en başarılı yapımları arasında yer aldığı söylendi ve birçok kez orijinalinden daha iyi olduğu yorumları yapıldı. Ayrıca dizi, "en iyi kadın oyuncu" ve "en iyi dizi müziği" kategorilerinde ikisi Altın Kelebek Ödülü ve biride Seul Uluslararası Drama Ödülleri'nde "en iyi dizi" kategorisinde ikincilik ödülü olmak üzere çok sayıda ödül kazandı.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Yaman, İstanbul'un kenar mahallelerinden biri olan Tozludere'de yaşamaktadır. Abisinin doğum gününde abisinin çaldığı bir arabanın içerisinde olduğu için tutuklanır. Sonrasında Av. Selim Serez, Yaman'a avukatlık yapmaya başlar. Abisiyle birlikte mahkemeye çıkan Yaman beraat eder ancak abisi hapse girer. Annesi ve üvey babasıyla yaşayan Yaman, annesi tarafından evden kovulur. Bunun üzerine Yaman'da kendi geçliğini gören ve geleceğinin parlak olacağını düşünen Selim Serez, onu kendi yaşadıkları yer olan Altınkoy'a götürür. Selim Serez'in eşi Ender Serez, Yaman'ı hırsız olduğu için evde istemez. Oğulları Mert Asım Serez ise Yaman'ı çok sever ve onlarla kalmasını ister. Burada yan komşuları Mira Beylice ile tanışan Yaman, kendisini Selim'in yeğeni olarak tanıtır. Ender'in Yaman'ı istememesi üzerine Yaman'ı evine götüren Selim, evde polisleri görür. Yaman'ın annesi eşini bıçaklamış ve tutuklanmıştır. Bunun üzerine Yaman'ı tekrar kendi evine götüren Selim, Yaman'ın evde bahçıvan olarak çalışacağını söyleyerek Ender'i Yaman'ın kalması için ikna eder. Zamanla Yaman'ın aslında Selim'in yeğeni değil araba hırsızı olduğu ortaya çıkar. Mira ise aslında aşık olmadığı sevgilisi Orkun'la birlikte olmasına rağmen Yaman'dan hoşlanmaya başlar. Mert ise Mira'nın en yakın arkadaşı Eylül'ü çocukluğundan beri sevmektedir ancak Eylül bundan habersizdir. Zamanla Mira ile Yaman'ın sevgili olmasının ardından Orkun, Mira'yı ondan çaldığını düşünerek Yaman'dan intikam almaya çalışır. Eylül ise ilk başlarda Mert'i küçümsese de zamanla aşık olur. Mira'nın beynindeki tümor ise yaşamını belirleyen bir faktördür. Mira'nın piyano dersi aldığı hocası Tan Mira'ya aşıktır ancak Mira bundan habersizdir. Tan'ın Mira'yı kaçırmasının ardından ortaya çıkan aşk sonrasında Tan ölür. Kenan ise Altınkoy'da kalıcı olabilmek için Mira'nın annesi Sude ile bir ilişki yaşamaya başlar. Daha sonra açığa çıkan bu ilişki herkesi şaşkına çevirir ve birçok şeyin başlangıcı olur.

Yaman'ın babasının mafya babası Turunç Nadir'e yaptıklarını Yaman ve Kenan'a ödetmek isteyen Nadir'in Altınkoy'a yerleşmesiyle herkesin hayatı değişir. Mira'nın annesi geleceğini sağlama almak için Ender'in babası Asım Şekip Kaya ile evlenmeye karar verir. Düğün günü Selim, Ender'in başka birisiyle aşk yaşadığını öğrenmesinin ardından Ender'le konuşmak için arabayla düğünden ayrılır. Ancak araba uçuruma yuvarlanır ve Ender ölür. Bu kayıptan sonra herkes birbirinden uzaklaşır. Yaman ile Mira ayrılmış, Mert ve Eylül ise ilişkilerine ara vermiştir. Bir zaman sonra iki çift de eski hallerine döner. Sude hamiledir ve herkes bebeğin Kenan'dan olduğunu söylemesine rağmen o bebeğin Asım'dan olduğunu iddia etmektedir. Görüşmeye gittiği sırada Kenan, Sude'yi öldürmeye kalkar. Aynı zamanda orada olan Mira ise Kenan'ı vurarak sakat bırakır. Annesi bu olaydan sonra Yaman'ın Mira'yla evlenmesini istemez ancak daha sonra Mira'yı affeder. Yaman ve Mira, nişanlanmalarının ardından kendilerine bir yol çizerler. Mira, düğünden sonra ameliyat olacaktır. Yaman ve Mira'nın kumsalda evlendikleri sırada Yaman'ın eski sevgilisi ve Turunç Nadir'in eşi Leyla, Nadir'in bankada sakladığı video kayıtlarını kullanarak Orkun'a bir oyun oynar. Asım Şekip Kaya bebeğin Kenan'dan olduğunu anlayarak Sude'den boşanmaya karar verir. Ancak mahkemeden bir gün önce ölür. Orkun kendisine oyun oynandığını fark etmesinin ardından Leyla ile birlikte yanındaki arkadaşı Ayşe'yi rehin alır. Ayşe kaçmaya çalıştığı sırada Orkun'un bacağından tutmasıyla düşerek kafasını taşa vurur ve ölür. Orkun, Yaman'ı onları rehin tuttuğu eve çağırarak öldürmeyi planlar. Bunu başaramasa da Yaman'ı bıçaklar. Bu sırada atak geçiren Mira hastaneye kaldırılır ve acilen ameliyata alınır. Öleceğini düşünen Mira Yaman'la son kez konuşur. Daha sonra Yaman'ın da bıçaklandığı fark edilir ve ameliyata alınır. Uzun süre sonra Selim, üniversitede hocalığa başlar, Eylül ve Mert aşklarını yaşamaya devam eder, Orkun hastaneye yatırılır, Sude bebeği ve eski eşi Faruk ile birlikte yaşamaya başlar. Mira ve Yaman ise ameliyattan sağ salim çıkmış ve bir bebek yapma kararı almıştır.

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Dizinin ilk sezondaki bazı ana ve yardımcı karakterleri.

Geniş bir oyuncu kadrosuna sahip olan Medcezir'de Yaman Koper Çağatay Ulusoy, Mira Beylice Serenay Sarıkaya, Selim Serez ise Barış Falay tarafından canlandırıldı. İlk sezonun sonunda ölerek diziden ayrılan Ender Serez karakteri Mine Tugay tarafından canlandırıldı. Selim ve Ender karakterlerinin tek çocuğu Mert Asım Serez'e Taner Ölmez ve Mira karakterinin en yakın arkadaşı Eylül Buluter'e Hazar Ergüçlü hayat verdi. Sude Beylice'yi Şebnem Dönmez ve Sedef Kaya'yı Defne Kayalar canlandırdı.

Büyük bir iş adamı olan Asım Şekip Kaya'yı Can Gürzap, Mira ve Beren'in babası Faruk Beylice'yi Murat Aygen, Beren Beylice'yi Miray Daner, Yaman'ın abisi Kenan Koper'i Ali Aksöz, Orkun Cıvanoğlu'nu Metin Akdülger ve bir mafya babası olan Nadir Baktıroğlu'nu (Turunç Nadir) Kürşat Alnıaçık canlandırdı. Ayrıca ilk sezondan itibaren Saim Karakale, Ecem Akbin, Batuhan Begimgil, Batuhan Ekşi, Ezgi Sözüer, Meriç Aral, Sibel Taşçıoğlu, Cenk Kangöz, Hare Sürel, Pınar Tuncegil, ikinci sezondan itibaren ise Aslı Orcan, Barış Alpaykut, Aybüke Pusat, Nurcan Eren, Turhan Cihan Şimşek, Burak Deniz düzenli olarak dizide yer aldı ve bazı karakterler sezon içerisinde diziden ayrıldı. Erdil Yaşaroğlu, Çağlar Ertuğrul, Koray Candemir, Halil Sezai, Jamal Hammadi, Kenan Doğulu gibi birçok oyuncu ve ünlü kişi çeşitli rollerde diziye konuk oyuncu olarak katıldı.[5][6][7][8]

Ana karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyuncu Karakter Sezonlar
1 2
Çağatay Ulusoy Yaman Koper Ana
Serenay Sarıkaya Mira Beylice Ana
Barış Falay Selim Serez Ana
Mine Tugay Ender Serez Ana
Taner Ölmez Mert Asım Serez Ana
Hazar Ergüçlü Eylül Buluter Ana
Şebnem Dönmez Sude Beylice Yardımcı Ana
Defne Kayalar Sedef Kaya Yardımcı Ana

Yardımcı karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyuncu Karakter Sezonlar
1 2
Murat Aygen Faruk Beylice Yardımcı
Can Gürzap Asım Şekip Kaya Yardımcı
Miray Daner Beren Beylice Yardımcı
Metin Akdülger Orkun Civanoğlu Yardımcı
Ali Aksöz Kenan Koper Yardımcı
Sibel Taşçıoğlu Nevin Saklıhan Yardımcı
Cenk Kangöz Hasan Saklıhan Yardımcı
Pınar Tuncegil Ayşe Yardımcı
Serhat Parıl Giray Yardımcı
Hare Sürel Leyla Yardımcı
Kürşat Alnıaçık Nadir Baktıroğlu / Turunç Nadir Yardımcı
Meriç Aral Hale Yardımcı
Ezgi Sözüer Eda Yardımcı
Batuhan Ekşi Doruk Yardımcı
Ecem Akbin Tuğçe Yardımcı
Batuhan Begimgil Burak Yardımcı
Mert Tanık Barış Buluter Yardımcı
Saim Karakale Tan Çakmaklı Yardımcı
Özge Gürel Ada Yardımcı
Barış Aplaykut Uzay Tezcan Yardımcı
Aybüke Pusat Elif Yardımcı
Aslı Orcan Deniz Yekeli Yardımcı
Burak Deniz Aras Yardımcı
Turhan Cihan Şimşek Ali Yardımcı
Nurcan Eren Süreyya Yardımcı
Gözde Kansu Olcay Yardımcı
Kenan Acar Murat Yardımcı

Prodüksiyon[değiştir | kaynağı değiştir]

Gelişimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Dizinin 1. sezon posteri.

Ocak 2013'te dizinin yapım şirketi Ay Yapım, dizinin adını Aşk Hikayesi olarak duyurdu ve başrol için Çağatay Ulusoy'la prensipte anlaştığını açıkladı. Dizinin adı, aynı yıl Mart ayında başlayan dizi Bir Aşk Hikayesi ile benzerlik göstermesinden dolayı dizinin adının değiştirildiği ve Medcezir olacağı açıklandı. Dizinin senaristlerinden biri olan Ece Yörenç, ilk defa 29 Haziran 2013 tarihinde Twitter hesabından diziyle ilgili açıklama yaptı. Yörenç, yaptığı açıklamada dizinin başrol oyuncularını, eylül ayında başlayacağını, yönetmeni gibi bazı bilgileri açıkladı.[9] Ayrıca dizinin ABD yapımı The O.C. dizisinin yerli versiyonu olacağı açıklandı. 21 Temmuz 2013 tarihinde dizinin çekimlerinin 2 Ağustos'ta başlayacağı duyuruldu. 1 Ağustos'ta oyuncular ve ekip ile birlikte senaryo okuma provası yapıldı ve 2 Ağustos'ta Tuzla'da tanıtım filminin çekimlerine başlandı.[10] Tanıtım filmi 6 Ağustos'ta yayınlandı. Dizinin bir diğer senaristi olan Melek Gençoğlu, dizinin 8. bölümünden itibaren yazar ekibinden ayrılacağını açıkladı.[11] Dizinin aldığı başarılı reytingler sonucunda ikince sezonda devam etmesine karar verildi. İkinci sezonun çekimlerine Ağustos ayının ikinci haftasında başlandı ve sezon 12 Eylül 2014'te başladı.[12] İkinci sezonun devam ettiği dönemde dizinin yönetmeni Ali Bilgin, katıldığı bir söyleşide dizinin üçüncü sezonda da devam edebileceğini söyledi. Ancak ikinci sezonda alınan düşük reytingler sonucunda dizinin senaristi Ece Yörenç, dizinin sona ereceğini açıkladı.[2][3] Dizi, 12 Haziran 2015'te yayınlanan 77. bölümüyle sona erdi.[13]

Ekip[değiştir | kaynağı değiştir]

Proje tasarımı Josh Schwartz tarafından yapılan dizinin yazı ekibi, ilk sekiz bölümde Ece Yörenç ve Melek Gençoğlu'ndan oluştu. Sekizinci bölümden itibaren ise sadece Ece Yörenç yazı ekibini oluşturdu.[14] Ayrıca Burcu Görgün Toptaş ve Pelin Taran Cura ekipte yardımcı senarist olarak görev aldılar.[15] Dizinin kurgusu Serdar Çakular tarafından yapıldı ve yönetmen koltuğunda 77 bölüm boyunca Ali Bilgin oturdu. İkinci yönetmen olarak Deniz Yorulmazer, yardımcı yönetmen olarak ise Semih Bağcı ekipte yer aldı.[16] Dizinin yapımcılığını Kerem Çatay ve genel koordinatörlüğünü Ali Erdoğan üstlendi.[17][18] Rezzan Çakır dizinin cast sorumlusu, Onur Tuğ sanat yönetmeni ve Barış Işık dizinin görüntü yönetmenliğini yaptı.[19] Deniz Marşan ve Başar Dizer dizinin moda danışmanlığını üstlenirken Ömer Lekesiz yapım sorumlusu olarak ekipte görev aldı.[20][21]

Müzik[değiştir | kaynağı değiştir]

Toygar Işıklı, dizinin müziklerini oluşturması için ekibe dahil edildi. Işıklı, ana tema başta olmak üzere dizinin tüm tema müziklerini yaptı.[18] Dizi, 2014 yılında gerçekleştirilen 2. Türkiye Müzik Ödülleri'nde En İyi Dizi Müziği ödülünü kazandı ve 2015'te aynı ödüle aday gösterildi.[22][23] Ayrıca yine 2014 yılında düzenlenen Magnum Altın Kelebek Ödülleri'nde En İyi Dizi Müziği ödülünü kazandı.[24] Televizyon eleştirmeni Gizem Kaboğlu, Toygar Işıklı'nın başarısına dikkat çekerek dizi müziklerinin budur dedirtecek cinsten olduğunu ve The OC'nin müziklerinin efsanevi namını yeniden canlandıracağı yorumunu yaptı.[25] Dizide Mira (Serenay Sarıkaya) ve Yaman (Çağatay Ulusoy) karakterleri birçok kez şarkı söyledi. Üçüncü bölümde Mira, düzenlenen bir panayır gecesinde Ajda Pekkan'ın 1990 yılında yayımlanan şarkısı Yaz Yaz Yaz'ı seslendirdi ve bu sahne internette en çok izlenen videolardan birisi oldu.[26] Altıncı bölümde ise ilk defa Mira ve Yaman karakterleri birlikte Mazhar Alanson'un 2002'de yayınlanan Ah Bu Ben şarkısını seslendirdi.[27] İkinci sezonun tanıtım fragmanı, Kibariye'nin seslendirdiği Sil Baştan şarkısıyla yayınlandı ve sosyal medyada büyük beğeni topladı.[28] Serenay Sarıkaya bu konuyla alakalı "Bence Kibariye de, Sil Baştan da çok büyük etki yarattı" yorumunu yaptı.[29] Barış Falay, dizide ilk kez 42. bölümde sözlerini Ömer Hayyam'ın yazdığı Kimse Bilmez isimli bir şarkıyı seslendirdi ve şarkıyı yorumlayışıyla ilgili olumlu tepkiler aldı. Ayrıca şarkıda, Aslı Orcan'da Falay'a eşlik etti.[30][31] Milliyet gazetesinde dizideki şarkıların başarılı bir şekilde seslendirildiği yazıldı.[32] Sevdim Seni Bir Kere, Masum Değiliz, Kandırdım, Senden Daha Güzel, Benim Ol, Sen Ona Aşıksın ve Kafa gibi birçok eski ve yeni şarkı zaman zaman dizideki karakterler tarafından seslendirildi ve birçok şarkı dizide çalındı.[33][34][35][36][37] Dizi için özel olarak bestelenen Bir Kuyruklu Yıldıza Mektup şarkısı, ilk olarak 54. bölümde entrümantal olarak çalındı. Şarkının sözlü versiyonu ise ilk olarak 61. bölümde Çağatay Ulusoy ve Serenay Sarıkaya tarafından birlikte seslendirildi.[38] Halil Sezai ve Çiğdem Erken, diziye konuk oldukları bir bölümde "Dünyayı Durduran Şarkı" isimli şarkıyı seslendirdi. Ayrıca bu şarkı dizinin final bölümü için Serenay Sarıkaya ve Çağatay Ulusoy tarafından tekrar seslendirildi.[39][40]

Çekim yerleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Medcezir, çoğunlukla İstanbul'da filme alındı. Dizide genel olarak konunun geçtiği Altınkoy, İstanbul'un Tuzla ilçesinde çekildi. Dizinin, üniversite sahneleri Bağcılar'da ki İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi'nde çekildi.[41] Dizide Tozludere olarak adlandırılan yer, Ümraniye, Mustafa Kemal Mahallesi'nde yer alıyor. Altınkoy ve Tozludere mekanları, gerçekten varolmayan, senaristler tarafından yaratılmış hayali mekanlardır.[42] Dizideki holding sahnelerinin Ataşehir'de çekilmesinin yanı sıra Bursa'da yer alan Uludağ'da çekimler yapıldı.[43] Ayrıca dizi Şile, Büyükada ve Karaköy gibi yerlerde de çekildi.[44][45][46]

Karşılama[değiştir | kaynağı değiştir]

Eleştiriler[değiştir | kaynağı değiştir]

Medcezir, genelde eleştirmenlerden olumlu eleştiriler aldı ve bazıları tarafından orijinali The O.C.'den daha iyi olduğu söylendi.[47][48] Sabah gazetesi yazarı Yüksel Aytuğ, dizinin ilk bölümünden sonra "Medcezir dizisi ilk bölümüyle ekranlara hoş bir soluk getirdi ama senaryonun daha baştan tıkandığını görüyorum maalesef" yorumunu yaptı.[49] Warner Bros.'un The OC'nin popüleritesini arttırmak ve daha fazla ülkeye pazarlamak için dizinin Ay Yapım ile yeniden çekilmesine karar verdiği ancak Medcezir'in The OC'den daha popüler bir hale geldiği belirtildi. Warner Bros. ise Medcezir'i dünyanın en başarılı dizileri ve en başarılı uyarlamaları arasında gösterdi.[50] Warner Bros. şirketinin format geliştirme ve pazarlama başkan vekili Andrew Zein, Television Business International dergisiyle yaptığı bir röportajında Medcezir'i kendi yapımlarından uyarlanan yapımlar arasında dünya ölçeğinde çok başarılı bir dizi olduğunu ve ikon haline gelmiş bir projeye mükemmel bir uyarlama yapıldığını, Medcezir'in çok çarpıcı ve gözalıcı bir yapım olduğunu söyledi.[51][52] Ayrıca ABD'nin en önemli televizyon dergileri olan Variety ve The Hollywood Reporter'ın "The O.C. Yeniden Çekiliyor" başlıklı haberlerinde The O.C.'nin Türk uyarlamasının yayına başladığını duyurdu ve dizinin dünya standartlarında olduğunu yazdı.[53][54] Medcezir yayına başladıktan kısa bir süre sonra Türkiye'de yayın yapan Ermeni gazetesi Agos'ta yapılan bir eleştiri yazısı Ekranların Yeni Fenomeni başlığıyla yayınlandı ve dizi için "şimdiden bu sezonun en iyi dizilerinden biri olmaya aday" yorumu yapıldı.[55] Radikal'in blog sitesindeki bir eleştiri yazısını yazan Ayşe Karaduman "Kadro olarak tüm yetenekli ve tecrübeli oyuncuları bir araya getiren dizisinin senaryosu beklentimin tamamen altında kaldı" yorumunu yaptı ve Medcezir'in kadrosunun iyi ancak senaryosunun çok zayıf olduğunu söyleyerek dizideki dünyanın sahici olmadığını yazdı.[56] Ayrıca Radikal gazetesi yazarlarından Zeynep Gönenli dizi için "uyarlama bir dizinin, hem orijinalinden farklı hem de benzer olması ve bunu hiç sakilleşmeden yapması sık rastlanan bir durum değil" yorumunu yaptı.[57] İlk sezonda Medcezir'e işlenen konuların senaryosunun uyarlandığı dizi The O.C.'ye çok yakın olsa da ikinci sezondan itibaren konuların birbirinden çok farklı ilerlediği söylendi.[58]

Dizinin sona ermesinin ardından eski İstanbul valisi Hüseyin Avni Mutlu dizinin finaliyle ilgili "43 yıl evvel Love Story ve bugün Medcezir'in finali, perişan etti bizi" yorumunu yaptı.[59] Medyada yapılan haberlerde dizinin finalinin zekice yazıldığı ve izleyiciye ters köşe yaptığından bahsedildi.[60][61] Vatan gazetesi yazarı Oya Doğan, dizinin finalinin izleyicinin istediği gibi olduğunu ve dizinin tadında bırakıldığını söyledi.[62] Milliyet gazetesi blog sayfasında yayınlanan dizi reytingleriyle ilgili bir haberde Medcezir'in unutulmaz diziler arasında yerini aldığı belirtildi.[63] Yine Milliyet'in blog sayfasında yayınlanan bir başka haberde "Medcezir'in adına layık, muhteşem bir veda olmuş" yorumu yapıldı.[64] Dizinin final bölümünün yayınlanacağı gün bölüm için seçilen "#hiçunutmayacağız" etiketi Twitter'da dizi başlamadan saatler önce Trend Topic listesine girerek birinci sıraya yükseldi ve listede kaldığı on beş saat boyunca atılan 106,326 tweet ile günün en çok tweet atılan etiketi oldu.[65][66] N'oluyo isimli televizyon sitesi yazarlarından Nida Fındık, dizinin bir peri masalı olarak hatırlanacağını ve dizinin izleyicisine çok güzel bir iki sene yaşattığını söyledi.[67]

Popüler kültürde[değiştir | kaynağı değiştir]

Yayınlandığı süre boyunca sosyal medyada bir fenomen haline gelen dizinin hayranları Mira ve Yaman karakterlerini Yamira ismiyle anmaya başladı.[68] Dizi için Eylül'ün Notları isimli bir blog sitesi açıldı ve bu site dizideki Eylül karakteri tarafından diziyle eş zamanlı olarak kullanıldı.[69] Eylül karakteri, birçok kez site yoluyla hayranların seçtiği elbiseleri dizide giydi.[70] Aynı zamanda Eylül karakterine açılan bir Instagram hesabı aracılığıyla düzenlenen ve hayranların katılımıyla gerçekleşen birçok yarışma düzenlendi. Yarışmalar sonucunda kazananlar Eylül karakterini canlandıran Hazar Ergüçlü ile buluşarak alışveriş yapmak, özel bir davete katılmak gibi çeşitli etkinliklerde yer aldı.[71] Bazı oyun sitelerinde diziyle ilgili sanal oyunlar hazırlandı.[72][73]

Reytingler[değiştir | kaynağı değiştir]

Dizinin ilk bölümü 5,14 reyting alarak altın saatler zaman diliminde total grubunda en çok izlenen birinci, 4,63 reytingle AB grubunda ise en çok izlenen üçüncü program oldu. İlk bölümün ardından yayınlanan tekrarsa totalde dördüncü AB grubunda ise ikinci oldu.[74] Medcezir, yayına başladığı ilk haftalarda aldığı reytinglerle en çok izlenen diziler sıralamasında totalde dördüncü AB'de altıncı oldu.[75] İkinci sezonunun ilk bölümüyle total grubunda 6,77 AB grubunda 8,87 reytingle günün en çok izlenen programı oldu.[76] Final yapmasından üç bölüm önce açıklanan en çok izlenen diziler sıralamasında total grubunda yer alamazken AB grubunda sekizinci sırada yer aldı.[63] Dizinin sona erdiği hafta açıklanan en çok izlenen diziler sıralamasında hem total hem de AB grubunda sekizinci sırada yer aldı.[77]

SezonBölüm
sayısı
Orijinal yayın tarihiTürkiye İzleyicisi
Başlangıç tarihiBitiş tarihiPrömiyerFinal
13813 Eylül 2013 (2013-09-13)13 Haziran 2014 (2014-06-13)5,14[78]5,36[79]
23912 Eylül 2014 (2014-09-12)12 Haziran 2015 (2015-06-12)6,77[76]4,70[80]

Ödüller ve adaylıklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Medcezir dizisi yayınlandığı dönem boyunca birçok ödül kazandı ve birçok ödüle de aday gösterildi. İlk ödülünü 2013 yılında düzenlenen Siyaset Dergisi Ödülleri'nde aday gösterildiği Yılın Dizi Filmi, Yılın TV Kadın Oyuncusu ve Yılın TV Erkek Oyuncusu kategorilerinde kazandı. 2014 yılında Ayaklı Gazete TV Yıldızları Ödülleri'nde En İyi Drama Dizisi, En İyi Drama Dizisi Erkek Oyuncu, En İyi Drama Dizisi Kadın Oyuncu kategorileri başta olmak üzere dokuz kategoride aday gösterildi ve altı kategoride ödül kazandı. Aynı yıl Medcezir, Bilkent Televizyon Ödülleri'nde En İyi Drama Dizisi, İTÜ BaşArı Ödülleri'nde Yılın En Başarılı Dizisi, Galatasaray Üniversitesi En Ödülleri'nde En İyi Dizi kategorilerinde ödül kazandı.[81][82] 2014 yılında Magnum Altın Kelebek Ödülleri'nde Serenay Sarıkaya En İyi Kadın Oyuncu ödülünü alırken dizi, En İyi Dizi Müziği kategorisinde de ödül sahibi oldu. Ayrıca dizi, aynı yıl düzenlenen 2. Türkiye Müzik Ödülleri'nde de En İyi Dizi Müziği ödülünü kazandı ve 2015'te de aynı ödüle aday gösterildi.[83] Dizi, Güney Kore'nin başkenti Seul'de düzenlenen Seul Uluslararası Drama Ödülleri'ne Çağatay Ulusoy ile En İyi Erkek Oyuncu kategorisinde aday olurken En İyi Drama Dizisi kategorisinde En İyi Dizi İkincilik Ödülü'nü kazandı.[84][85]

Uluslararası yayın[değiştir | kaynağı değiştir]

Ülke Kanal
 Kolombiya Caracol TV
 Uruguay Teledoce
 Şili Mega TV
Arap Birliği Arap Dünyası OSN
 Bulgaristan bTV
 Gürcistan Imedi TV
 İran Farsi1
 Letonya LNT
 Litvanya TV3
 Kuzey Kıbrıs Star TV
 Pakistan Urdu1
 Romanya Kanal D
 Kuzey İrlanda Ulster Television
 Şili Mega
 ABD Pasiones TV
 Hırvatistan TV Doma
 Uruguay Teledoce
 Arjantin Canal 13
 Yunanistan ANT1
 Ukrayna 1+1
 Estonya Kanal 2
 Rusya CTC
 İspanya Nova
 Honduras Canal 11
 Kuzey Makedonya Kanal 5
 Bosna-Hersek Hayat TV
 Arnavutluk TV Klan
 Macaristan RTL Klub
 Afganistan Jawan TV
 Arnavutluk TV Klan

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "MED CEZİR DİZİSİ STAR TV'DE BAŞLIYOR". haberler.com. 23 Eylül 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Ağustos 2013.  Yazar |ad1= eksik |soyadı1= (yardım)
 2. ^ a b "Medcezir Dizisi Bu Sezon (2015-2016 Sezonunda) Bitecek Mi?". sizegore.com. 2015. 26 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Mayıs 2015. 
 3. ^ a b "Medcezir'in senaristi açıkladı!". Türkiye. 25 Mayıs 2015. 26 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Mayıs 2015. 
 4. ^ "Dudak uçuklatan kazanç". Hürriyet. 6 Eylül 2014. 23 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Haziran 2015. 
 5. ^ "Sevilen dizi Medcezir'e konuk oyuncu sürprizi!". Uçankuş. 17 Nisan 2015. 28 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Mayıs 2015. 
 6. ^ "Medcezir 58. son bölümde sürpriz olay!". Türkiye. 29 Ocak 2015. 1 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Mayıs 2015. 
 7. ^ "Medcezir'e Erdil Yaşaroğlu konuk oluyor!". Balcılar Blog. 9 Ocak 2015. 28 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Mayıs 2015. 
 8. ^ "Medcezir 76. son bölümünde Kenan Doğulu sürprizi - İzle". Milliyet. 6 Haziran 2015. 26 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Haziran 2015. 
 9. ^ "Çağatay Ulusoy - Serenay Sarıkaya yeni dizi adı "Medcezir" oldu". Milliyet. 28 Temmuz 2013. 24 Temmuz 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Mayıs 2015. 
 10. ^ "Çağatay Ulusoy ve Serenay Sarıkaya'nın Yeni Dizisi 'Medcezir'". Beyaz Gazete. 18 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Ağustos 2013.  Yazar |ad1= eksik |soyadı1= (yardım)
 11. ^ "Popüler dizilerin senaristinden şok karar! Melek Gençoğlu işine neden ara verdi?". Medya Tava. 20 Kasım 2013. 27 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Mayıs 2015. 
 12. ^ "MEDCEZİR İKİNCİ SEZON BAŞLIYOR". Kolay Haber. 18 Ağustos 2014. 27 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Mayıs 2015. 
 13. ^ "Medcezir son bölüm nasıl bitti?". Radikal. 13 Haziran 2015. 14 Haziran 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Haziran 2015. 
 14. ^ "Başaralı Senaristler Yollarını Ayırdı! Küslük Yok Yorgunluk Var". Manşet TV. Erişim tarihi: 23 Kasım 2013.  Yazar |ad1= eksik |soyadı1= (yardım)
 15. ^ "Medcezir oyuncu kadrosu ve dizi künyesi". Frmtr. 10 Ekim 2014. 6 Nisan 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Mayıs 2015. 
 16. ^ "Medcezir yönetmen ekibi". Dizisi. 2013. 28 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Mayıs 2015. 
 17. ^ "Medcezir Teknik Ekibi". Dizisi. 2014. 26 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Mayıs 2015. 
 18. ^ a b "Medcezir". Ay Yapım. 2013. 26 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Mayıs 2015. 
 19. ^ "Medcezir teknik ekibi". Dizisi. 2013. 28 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Mayıs 2015. 
 20. ^ "Medcezir oyuncularının giydiği kostümler büyük ilgiyle takip ediliyor". Vatan. 2013. 28 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Kasım 2013. 
 21. ^ "Ömer Lekesiz". Sinematürk. 2013. 28 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Mayıs 2015. 
 22. ^ "Türkiye Müzik Ödülleri Adayları". Etkinlik Ara. 2014. 16 Nisan 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Haziran 2014. 
 23. ^ "Kral Türkiye müzik ödülleri adayları açıklandı". Vatan. 4 Mayıs 2015. 28 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Mayıs 2015. 
 24. ^ "2014 Altın Kelebek Ödülü kazananları". Objektif Haber. 22 Haziran 2014. 26 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Haziran 2014. 
 25. ^ "Çağatay Ulusoy Ryan Olmuş Bile!". Gizem Kaboğlu. 28 Ağustos 2013. 14 Haziran 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Haziran 2015. 
 26. ^ "Serenay Sarıkaya dünü, bugünü ve yarını". Milliyet. 10 Aralık 2013. 18 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Mayıs 2015. 
 27. ^ "Medcezir/ Serenay Sarıkaya ve Çağatay Ulusoy Muhteşem Düet". Milliyet. 25 Ekim 2013. 30 Aralık 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Mayıs 2015. 
 28. ^ "Medcezir 'Sil Baştan' dedi". Vatan. 26 Ağustos 2014. 10 Haziran 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Haziran 2015. 
 29. ^ "'MEDCEZiR' OLGUNLAŞMA EVRESiNDE". Milliyet. 12 Eylül 2014. 10 Haziran 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Haziran 2015. 
 30. ^ "Medcezir'e Damgasını Vuran Şarkı – Kimse Bilmez". Dizi Magazin. 3 Ekim 2014. 10 Haziran 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Haziran 2015. 
 31. ^ "Medcezir'de Barış Falay'dan büyük sürpriz". TV Aktüel. 4 Ekim 2014. 10 Haziran 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Haziran 2015. 
 32. ^ "Dizilerde şarkı modası / Çağatay Ulusoy da şarkıcı mı oluyor?". Milliyet. 22 Nisan 2014. 14 Haziran 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Haziran 2015. 
 33. ^ "Çağatay Ulusoy'un söylediği 'Kandırdım' şarkısı geceye damgasını vurdu!". Milliyet. 14 Aralık 2014. 28 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Mayıs 2015. 
 34. ^ "Serenay Sarıkaya bu kez Masum Değiliz'i söyledi". En Son Haber. 27 Mart 2014. 30 Mart 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Mayıs 2015. 
 35. ^ "Yaman(Çağtay Ulusoy)'dan Mira'ya Sevdim Seni Bir Kere Şarkısı". Beyaz Gazete. 21 Aralık 2013. 30 Eylül 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Mayıs 2015. 
 36. ^ "Medcezir 73. bölüm Mira'nın gelinlik provasında çalan şarkı". Jen Haber. 15 Mayıs 2015. 1 Haziran 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Haziran 2015. 
 37. ^ "Medcezir 47. son bölüme Model Şarkısı Damga Vurdu". Beyaz Gazete. 8 Kasım 2014. 7 Haziran 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Haziran 2015. 
 38. ^ "Medcezir 47. son bölüme Model Şarkısı Damga Vurdu Medcezir Son Bölümde Yaman'dan Mira'ya Sürpriz Yılbaşı Hediyesi!". Beyaz Gazete. 26 Aralık 2014. 14 Haziran 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Haziran 2015. 
 39. ^ "Medcezir 72.Bölüm Halil Sezai ile Çiğdem Erken'in Söylediği Şarkı". Tarafsız Bölge. 9 Mayıs 2015. 10 Haziran 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Haziran 2015. 
 40. ^ "Dünya dönmeye başlar Yaman-Mira Medcezir final şarkısı dinlenme rekorları kırıyor". Beşer Haber. 7 Haziran 2015. 10 Haziran 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Haziran 2015. 
 41. ^ "Medcezir Dizisindeki Ev Nerede ?". Artstyle. 28 Mart 2014. 15 Mart 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Temmuz 2015. 
 42. ^ "Medcezir Dizisi Nerede Çekiliyor?". Medcezir bölüm İzle. 3 Mayıs 2015. 15 Mart 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Temmuz 2015. 
 43. ^ "İzlenme rekorları kıran 'Medcezir' isimli dizinin oyuncuları, çekim için Uludağ'ı mesken tuttu". Bursa Hakimiyet. 5 Şubat 2014. 9 Mart 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Temmuz 2015. 
 44. ^ "Medcezir Büyükada'da". Gecce. 17 Ekim 2014. 20 Ekim 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Temmuz 2015. 
 45. ^ "Medcezir 61. bölüm Sevgililer Günü kaldıkları otel nerede?". Jen Haber. Şubat 2015. 19 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Temmuz 2015. 
 46. ^ "Türk Film ve Dizilerinin Çekildiği Hala Gidebileceğiniz 10 Enfes Mekan". Onedio. 23 Aralık 2014. 29 Mart 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Temmuz 2015. 
 47. ^ "Medcezir / The O.C. etüdü". Milliyet. 4 Kasım 2013. 26 Haziran 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Mayıs 2015. 
 48. ^ "Yerli malı Medcezir mi, Amerikan işi O.C mi?". Radikal. 14 Eylül 2013. 13 Haziran 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Mayıs 2015. 
 49. ^ "Bu seyirciden korkulur!". Sabah. 26 Ekim 2013. 28 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Mayıs 2015. 
 50. ^ "Medcezir Dizisine Veda Etmek Çok Zor Olacak!". Televizyon Gazetesi. 12 Haziran 2015. 28 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Haziran 2015. 
 51. ^ "'MEDCEZiR' ORiJiNALiNDEN ÇOK DAHA iYi". Milliyet. 29 Nisan 2014. 28 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Mayıs 2015. 
 52. ^ "Medcezir dünya basınında". Milliyet. 20 Eylül 2013. 28 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Mayıs 2015. 
 53. ^ "OC uyarlaması Medcezir dünya basınında". Yedi Renk Haber. 19 Eylül 2013. 28 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Mayıs 2015. 
 54. ^ "Medcezir dizisi dünya basınında". Güncel Gündem. Eylül 2013. 28 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Mayıs 2015. 
 55. ^ "Ekranların yeni fenomeni Medcezir". Agos. 30 Eylül 2013. 28 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Mayıs 2015. 
 56. ^ "Medcezir dizisi gerçekten başarılı oldu mu?". Radikal. 17 Nisan 2014. 3 Nisan 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Mayıs 2015. 
 57. ^ "Medcezir: Dur, bitme!". Radikal. 6 Haziran 2015. 22 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Haziran 2015. 
 58. ^ "Medcezir'in esinlediği dizi olan The O.C. nin konusu". Haber Şekeri. 13 Ocak 2015. 20 Haziran 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Mayıs 2015. 
 59. ^ "Vali Mutlu'dan Medcezir yorumu". Hürriyet. 13 Haziran 2015. 26 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Haziran 2015. 
 60. ^ "Medcezir final zekice hazırlanan son bölüm". İnternet Haber. 13 Haziran 2015. 28 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Haziran 2015. 
 61. ^ "Medcezir final bölümüyle izleyicilere ters köşe yaptı". Mynet. 13 Haziran 2015. 28 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Haziran 2015. 
 62. ^ "Medcezir'de hiç unutmayacaklarım". Vatan. 14 Haziran 2015. 20 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Haziran 2015. 
 63. ^ a b "Geçen Haftanın (18 - 24 Mayıs ) Dizilerin karnesi". Milliyet. 25 Mayıs 2015. 28 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Haziran 2014. 
 64. ^ "Medcezir Final: Dizi mutlu sonla bitti, Herkes kendi sonunu hazırladı!". Milliyet. 13 Haziran 2015. Erişim tarihi: 13 Haziran 2015. 
 65. ^ "Twitter Gündem Başlığı Detaylı Analizi". Star Metre. 13 Haziran 2015. 28 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Haziran 2015. 
 66. ^ "Twitter Gündemi Başlıkların Gündeme Giriş Anına Göre Sıralaması > 12-06-2015". Star Metre. 13 Haziran 2015. 28 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Haziran 2015. 
 67. ^ "En İyi Rol Modeller Mira ve Yaman Mı?". Radikal. 13 Haziran 2015. 22 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Haziran 2015. 
 68. ^ "Mira ve Yaman nasıl rol modeller?". Medya Faresi. 13 Haziran 2015. 28 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Haziran 2015. 
 69. ^ "Medcezir Eylül'ün Blogu: Eylül'ün Notları". Sosyo Life. 23 Mayıs 2015. 7 Nisan 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Haziran 2015. 
 70. ^ "EYLÜL'ÜN NOTLARI TAKİPÇİLERİ HANGİ KOMBİNİ SEÇTİ?". Gazete press. 27 Aralık 2015. 29 Haziran 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Temmuz 2015. 
 71. ^ "Eylül'ün Notları". Vogue. 27 Aralık 2014. 28 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Haziran 2015. 
 72. ^ "Mira ve Yaman giydirme". Oyunya. 2015. 14 Haziran 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Haziran 2015. 
 73. ^ "Medcezir Oyunu". Oyna. 2015. 16 Mart 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Haziran 2015. 
 74. ^ "13 Eylül 2013 reytingleri". Sacit Aslan. 14 Eylül 2013. 26 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Haziran 2014. 
 75. ^ "İşte Geçen Haftanın En Çok İzlenen 10 Dizisi". Haberler. 2 Ekim 2013. 27 Mart 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Haziran 2014. 
 76. ^ a b "12 Eylül 2014 reytingleri". Sacit Aslan. 13 Eylül 2012. 26 Eylül 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Haziran 2014. 
 77. ^ "Geçen Haftanın (8-14 Haziran) Dizilerin karnesi". Balcılar. 15 Haziran 2015. 28 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Haziran 2014. 
 78. ^ "13 Eylül 2013 reytingleri". Sacit Aslan. 14 Eylül 2013. 3 Aralık 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Haziran 2014. 
 79. ^ "13 Haziran 2014 reytingleri". Sacit Aslan. 14 Haziran 2013. 16 Haziran 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Haziran 2014. 
 80. ^ "12 Haziran 2015 reytingleri". Sacit Aslan. 13 Haziran 2015. 28 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Haziran 2014. 
 81. ^ "Ödüllerimiz". Ay Yapım. 2015. 27 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Mayıs 2015. 
 82. ^ "21. İTÜ EMÖS Başarı Ödülleri Sahiplerini Buldu". İTÜ. 19 Şubat 2014. 7 Mart 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Mayıs 2015. 
 83. ^ "2014 Kazananları". Kral TV. 23 Mayıs 2015. 28 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Mayıs 2015. 
 84. ^ "Medcezir Kore'den ödülle dönüyor". Hürriyet. 5 Eylül 2014. 28 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Mayıs 2015. 
 85. ^ "Altın Kelebek Ödülleri 2014 Kazananları". Medya Habercisi. 22 Haziran 2014. 28 Haziran 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Mayıs 2015. 

Bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]