Medal of Honor: Allied Assault

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Medal of Honor: Allied Assault
MoH Allied Assault kapak.png
Geliştirici 2015 Bunu Vikiveri'de düzenle
Yayımcı Electronic Arts
Yapımcılar 2015, Inc.
Tasarımcı Steven Spielberg
Besteci Michael Giacchino
Seri Medal of Honor
Motor id Tech 3
Platformlar Microsoft Windows, Linux, Mac OS X
Çıkış 22 Ocak 2002
Tür Birinci şahıs nişancı
Mod Tek oyunculu oyun
Çok oyunculu oyun Bunu Vikiveri'de düzenle

Medal of Honor: Allied Assault, 22 Ocak 2002 tarihinde piyasaya çıkmış birinci şahıs nişancı türünden bir II. Dünya Savaşı oyunu. Medal of Honor serisinin üçüncü oyunudur. Microsoft Windows, Linux ve Mac OS X platformları için çıkmıştır. id Tech 3 oyun motorunu kullanmaktadır. İlk oyunda olduğu gibi bu oyunun da hikâyesini Steven Spielberg yazmış, şarkılarını ise Michael Giacchino bestelemiştir.[1] Oyunun hikâyesi Spielberg'ün yönetmenliğini yapmış olduğu Er Ryan'ı Kurtarmak filmine çok benzemektedir.

Oyun, Spearhead ve Breakthrough genişleme paketleri ile beraber "Medal of Honor: Allied Assault - War Chest" adı altında bir bütün olarak satılabilmektedir.

Konusu ve Oynanış[değiştir | kaynağı değiştir]

27 yaşındaki Teğmen Mike Powell, Amerikan Stratejik Servisler Ofisi (OSS) için çalışan bir ajan ve askerdir. Powell'in Kuzey Afrika ve Batı Avrupa'da kendisine verilmiş görevleri tamamlaması gerekmektedir. Çoğu zaman Albay Stanley Hargrove, Powell'e eşlik etmekte ve ona önemli bilgiler vermektedir. Oyun boyunca toplam 6 görev ve 30'a yakın alt görevle Alman askerlerine karşı mücadele verilmektedir. Bu görevler esnasında çeşitli belgeleri ele geçirecek, düşman zırhlı araçlarını yok edecek ve Almanların esir almış olduğu dostlarımızı kurtaracağız. Thompson, M1 Garand, Springfield M1903, MP40 ve Kar 98k gibi orijinal II. Dünya Savaşı silahlarını kullanabilmekteyiz. Vermiş olduğumuz mücadeleye göre madalya almaktayız.

Çok oyunculu (Multiplayer)[değiştir | kaynağı değiştir]

Medal of Honor: Allied Assault, çok oyunculu (multiplayer) modunda bulunan oyun sunucuları yoluyla en fazla 64 kişiye kadar çıkan oyuncu desteğiyle birlikte free for all, team match, round based match, objective based match, tug of war ve liberation isimli savaş modlarında gerçek rakiplere karşı oynanabilmektedir. Bu savaş modlarının özellikleri şunlardır:

  • Free For All: Herkes tek başına. Takım yok. Tek amacımız önümüze gelen düşmanları öldürmek.
  • Team Match: Takım arkadaşlarıyla birlikte düşman askerlerine karşı savaşılan savaş modudur. En çok düşman askerini öldüren takım kazanır.
  • Round Based Match: Önceden belirlenmiş puana erişmek için raund halinde oynanan savaş türüdür.
  • Objective Based Match: İki takımdan birinin oyunu kazanması için Amerikalıların Alman uçaksavarlarına patlayıcı yerleştirmeye çalıştığı savaş türüdür. Uçaksavarlar patlarsa oyunu Amerikalılar, patlatılamazsa Almanlar kazanır.
  • Tug of War: Sadece Medal of Honor: Allied Assault: Spearhead ve Breakthrough genişleme paketlerinde bulunan bir savaş türüdür. İki takımında tamamlaması gereken beş amaç bulunur. Bu amaçları ilk önce tamamlayan takım turu kazanır.
  • Liberation: Sadece Medal of Honor: Allied Assault: Breakthrough genişleme paketinde bulunan bir savaş türüdür. İki takım kendi başlama noktalarının yakınında bulunan ufak hapsi kontrol eder. Oyuncular vurulup ölürse, silahsız olarak düşmanın hapsinde belirirler ve takım arkadaşları tarafından kurtarılana kadar orada kalırlar.

Genişleme Paketleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Medal of Honor: Allied Assault: Spearhead[değiştir | kaynağı değiştir]

Medal of Honor: Allied Assault'un ilk genişleme paketidir. Normandiya Çıkartması'ndan hemen sonra Fransa'ya yapılan paraşütçü çıkarmalarına katılan bir asker olarak oyuna başlıyorsunuz. Zifiri karanlıkta başladığınız oyunda Almanlarla çatışmaya giriyor ve verilen görevleri yapıyorsunuz. İlerleyen bölümlerde kuzeydoğuya doğru gidiyor ve Belçika topraklarına giriyoruz. Belçika'da Ardenler Taarruzu'na katılıyor ve kar altındaki Arden bölgesinde Amerikan ve İngiliz askerlerinin yanında Alman askerlerine karşı çarpışıyoruz. Bu bölümlerden sonra Doğu Cephesi'nde Kızıl Ordu saflarında bir Rus askeri olarak Almanlarla çarpışıyor ve oyunun son bölümünde Berlin'e giriyoruz. Berlin'in düşmesiyle oyun bitiyor.

Medal of Honor: Allied Assault: Breakthrough[değiştir | kaynağı değiştir]

Medal of Honor: Allied Assault'un ikinci genişleme paketidir. Kuzey Afrika Cephesi'nde Çavuş John Baker rolünde savaşıyoruz. İlk görevimiz Tunus'ta başlıyor. Tunus'ta yaptığımız görevlerde Alman sığınaklarını basıyor, sokak çatışmalarına giriyor ve Alman zırhlı araçlarını yok ediyoruz. İlerleyen bölümlerde 1943 yılında İtalya Cephesi'nde Husky Harekâtı'na katılıyoruz. Sicilya'da gerçekleşen bu harekâtta İtalyan askerlerine karşı savaşıyoruz. İlerleyen bölümlerde Monte Cassino Muharebesi ve birkaç tane operasyona katıldıktan sonra oyun bitiyor.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 1 Aralık 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Kasım 2011.