İçeriğe atla

Medal of Honor: Pacific Assault

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Medal of Honor: Pacific Assault
GeliştiriciEA Los Angeles Bunu Vikiveri'de düzenleyin
YayımcıElectronic Arts
YapımcıEA Los Angeles
TasarımcıChristopher Lennertz
BesteciMichael Giacchino
SeriMedal of Honor
MotorHavok Physics
PlatformMicrosoft Windows
Çıkış2 Kasım 2004
TürBirinci şahıs nişancı
ModTek oyunculu oyun
Çok oyunculu oyun Bunu Vikiveri'de düzenleyin

Medal of Honor: Pacific Assault, 2 Kasım 2004 tarihinde piyasaya çıkmış birinci şahıs nişancı türünden bir video oyunu. II. Dünya Savaşı Pasifik Cephesi'ni konu almaktadır. Microsoft Windows platformuna çıkmış olup Medal of Honor serisinin yedinci oyunudur. Yapımcılığını EA Los Angeles yapmıştır.

Konusu ve Oynanış[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyun, II. Dünya Savaşı'nın cephelerinden biri olan Pasifik Cephesi'ni konu almaktadır. "Tommy" lakaplı Er Thomas Conlin isimli Amerikan deniz piyadesini canlandırmaktayız. İlk olarak Tarawa Muharebesi'nde bir zırhlı personel taşıyıcının içinde oyuna başlıyoruz. Zırhlı personel taşıyıcıda bulunan makineli tüfeği kullanarak Tarawa Adası'nın kıyı limanındaki Japon askerlerini vuruyoruz. Kıyıya yaklaştığımızda içinde bulunduğumuz araç Japonlar tarafından patlatılıyor ve kendimizi araçtan dışarı atıyoruz. Kıyıya yakın yerlerde yürüyüp kısa bir süre çatıştıktan sonra arkadaşlarımızla beraber kıyıya çıkıyoruz. Kıyıya çıktıktan kısa bir süre sonra Banzai saldırısına uğruyor ve çatışmaya başlıyoruz. Çatışma esnasında senaryo gereği vurularak öldürülüyoruz.

Bu bölüm bittikten sonra zamanda geriye gidiyoruz. Eğitim bölümüne atış talimi, el bombası atma eğitimi ve havan topu atma talimi gibi görevleri yaptıktan sonra eğitim bitiyor ve bir sonraki bölüm başlıyor. Bu bölümde kendimizi Pearl Harbor askerî üssünde bir deniz subayının yanında buluyoruz. Subay bize bulunduğumuz askerî üsle ilgili şeyler anlatırken aniden bir saldırı gerçekleşiyor. Askerî üstte bulunan iki gemi patlıyor ve yanmaya başlıyor. Geminin içine giriyoruz ve içerideki yaralı askerleri kurtarıyoruz. Yaralıları kurtardıktan sonra bir tekneye binerek makineli tüfek ile Japon uçaklarını vuruyor, daha sonra da başka bir gemide bulunan uçaksavar ve makineli tüfeği kullanarak Japon uçaklarını vuruyoruz.

Pearl Harbor Baskını bölümünden sonra Pasifik Cephesi'nde gerçekleşmiş operasyon ve muharebelere dört kişiden oluşan arkadaşlarımızla beraber katılıyoruz. Arkadaşlarımızdan biri sıhhiye olduğu için yaralandığımız zaman onu çağırıp kendimizi iyileştirebiliyoruz. Oyun boyunca Makin Muharebesi, Makin Adası Baskını, Guadalcanal Muharebesi, Henderson Hava Alanı Muharebesi, Kanlı Köprü Muharebesi ve daha birçok Pasifik savaşında yer alıyoruz. Ayrıca oyundaki bölümlerden birinde uçak sürüyor ve Japon uçaklarıyla it dalaşı yapıyoruz. Oyunda Thompson, M1 Garand, M1918 Browning, Lee-Enfield gibi Amerikan silahlarının yanı sıra Type 38, Type 100 ve Type 99 gibi Japon silahlarını da kullanabilmekteyiz.

Medal of Honor: Pacific Assault'ta arkadaşlarımıza emir verebilmekteyiz. Bu emirler geri çekilme, yaylım ateşi açma ve toplanma gibi emirlerdir. Oyun boyunca bir takım halinde hareket edildiği için bir çatışma esnasında arkadaşlarımız boş durmayıp hemen yardımımıza yetişiyor. Bazı zamanlarda biz de arkadaşlarımıza yardım ediyoruz. Örneğin arkadaşlarımızdan biri ağır yaralanıp yerde can çekişmeye başladığı zaman onu sırtımıza alıp sıhhiye olan diğer arkadaşımızın yanına götürüyor, böylece ona yardım etmiş oluyoruz.

Oyunda düşman askerlerinin yapay zekâsı gelişmiş bulunmakta. Örneğin çatışma esnasında araziyi en iyi şekilde değerlendirip saklanıyorlar veya takım halinde savaşıp etrafımızı sarıyorlar. Yanımıza yaklaşıp süngü saldırısı yapabiliyorlar.

Havok fizik motorunun getirmiş olduğu fizik kurallarına uygun unsurlar sayesinde oyun gerçekçi bir yapı kazanıyor. Örneğin bir el bombası patladığı zaman patlamanın olduğu yerdeki çimen yanmaya başlıyor ve yerde siyah izler kalıyor.

Çok oyunculu (Multiplayer)[değiştir | kaynağı değiştir]

Medal of Honor: Pacific Assault, çok oyunculu (multiplayer) modda invader, team death match ve free for all isimli savaş türleriyle oyun sunucuları üzerinden gerçek rakiplere karşı oynanabilmektedir. Çok oyunculu moda giriş yapabilmek için Electronic Arts'a oyun üzerinden üye olmak gerekmektedir. Üye olmadan çok oyunculu mod açılmamaktadır. Üyelik işlemi oyun esnasında çıkan bir üyelik formunda gerçekleştirilebilir. Savaş türlerinin özellikleri şunlardır:

  • Invader: Bu savaş türünde Amerikalılardan veya Japonlardan bir takım savunma, diğer ise saldırı yapar. Savunma yapan takımın elinde bulundurduğu tüm bölgeleri koruması gerekmektedir, aksi halde tüm bölgelerini kaybederse oyunu saldırı yapan takım kazanır.
  • Team Death Match: İki takım da kendilerine düşman olan askerleri öldürmeye çalışır. En çok düşman askeri öldüren takım oyunu kazanır.
  • Free For All: Herkes tek başına. Takım yok. Tek amaç önünüze gelen herkesi öldürmek.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]