Medcezir (dizi)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Med Cezir (dizi) sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
Medcezir
Medcezir-promosyon.jpg
Medcezir Dizi Afişi
Format Dizi
Tür Gençlik
Drama
Aksiyon
Senarist Ece Yörenç
Yönetmen Ali Bilgin
Oyuncular Çağatay Ulusoy
Serenay Sarıkaya
Barış Falay
Hazar Ergüçlü
Taner Ölmez
Şebnem Dönmez
Murat Aygen
Can Gürzap
Defne Kayalar
Metin Akdülger
Ali Aksöz
Miray Daner
Meriç Aral
Ecem Akbin
Batuhan Ekşi
Batuhan Begimgil
Ezgi Sözüer
Gizem Güler
Hare Sürel
Sibel Taşçıoğlu
Cenk Kangöz
Serhat Parıl
Kürşat Alnıaçık
Pınar Tuncegil
Aslı Orcan
Aybuke Pusat
Barış Alpaykut
Tema müziği bestecisi Toygar Işıklı
Besteci Toygar Işıklı
Ülke  Türkiye
Dili Türkçe
Sezon sayısı 2
Bölüm sayısı 77 (Bölüm listesi)
Prodüksiyon
Yapımcı Kerem Çatay
Mekân İstanbul, Bursa
Kamera ayarları Ahmet Açıkkol
Gösterim süresi 120 dakika
Yapım şirketi Ay Yapım
Dağıtıcı firma Warner Bros
Yayın bilgileri
Kanal Star TV (Star TV HD)
Resim formatı 576i (16:9 SDTV)
1080i (HDTV)
Ses formatı Stereo
Yayın tarihi 13 Eylül 2013 – 12 Haziran 2015
Durumu Sona erdi.
İlişkili programlar The O.C.

Medcezir, Star TV'de yayınlanan, senaristliğini Ece Yörenç'in yaptığı ve Ali Bilgin'in yönettiği drama türündeki televizyon dizisi.[1] İlk bölümü 13 Eylül 2013 tarihinde Star TV'de yayınlanmıştır. Medcezir, Amerikan yapımı The O.C. dizisinden uyarlanmıştır. Dizinin yapımını Ay Yapım, yapımcılığını ise Kerem Çatay üstlenmektedir. Dizinin müzikleri ise Toygar Işıklı tarafından yapılmıştır.

Yapım[değiştir | kaynağı değiştir]

Dizinin senaristlerinden biri olan Ece Yörenç, ilk defa 29 Haziran 2013 tarihinde Twitter hesabından diziyle ilgili açıklama yapmıştır. Dizinin başrol oyuncularını, Eylül ayında başlayacağını, yönetmeni gibi bazı bilgileri açıklamıştır. Bir hayranın sorusuna verdiği cevapta ise toplam 3 bölümün senaryosunu yazdıklarını, çekimlerin Ağustos ayında başlayacağını söylemiştir. 21 Temmuz 2013 tarihinde dizinin çekimlerinin 2 Ağustos'ta başlayacağı açıklanmıştır. 1 Ağustos'ta oyuncular ve ekip ile birlikte senaryo okuma provası yapılmış ve 2 Ağustos'ta Tuzla'da tanıtım filminin çekimlerine başlanmıştır.[2] Tanıtım filmi 6 Ağustos'ta yayınlanmıştır ve yayınlandıktan sonra dizinin başlamasını bekleyen hayran kitlesi dahada artmıştır.

Ağustos ayının ikinci haftasında The O.C. dizisinin yapım şirketi Warner Bros., İstanbul'a gelerek Medcezir'in setini ziyaret etmiştir. Dizinin setini ziyaret eden Warner Bros'un danışmanları da eylülde başlayacak "Medcezir"in setini "dünya standartlarında" diye tanımlayarak, oyuncu seçimi ve hikâye örgüsündeki değişiklikleri çok beğendiklerini ifade eden Warner Bros. yetkilileri, "The O.C" dizisinin Türk versiyonunun en az orijinali kadar ilgi göreceğini düşündüklerini söylemişlerdir.[3]

Çekimlerinin büyük bir kısmının İstanbul'un Tuzla ilçesinde yapılan dizinin[4], ilk bölüm fragmanı 27 Ağustos 2013 akşamı saat 21.00'de Star TV, Cnbc-e, e2, NTV, NTV Spor, Kral TV ve Kral Pop TV'de aynı anda yayınlanmıştır. Yayınlanan fragmanda dizinin yayın tarihinin 13 Eylül 2013 olduğu açıklanmıştır. İlk bölümün ikinci fragmanı ise 4 Eylül 2013 tarihinde yayınlanmıştır. 13 Eylül 2013 akşamı ilk bölüm yayınlanmıştır. Yayın sırasında #medcezir etiketi, Twitter'da Türkiye çapında TT olarak ilk sıraya yerleşmiştir.[5] Ertesi gün açıklanan reyting sonuçlarında 100 program arasında birinci sırada yer alarak yayın hayatına iyi bir başlangıç yapmıştır.[6]

Dizinin 12 Haziran 2015 tarihinde final yapmıştır.

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ana karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Dizinin ana karakterlerinden olan Yaman karakteri Çağatay Ulusoy tarafından canlandırılmaktadır. Bir diğer ana karakter olan Mira karakterini ise Serenay Sarıkaya canlandırıyor. Mert karakteri Taner Ölmez, Ender karakteri Mine Tugay,Selim karakteri Barış Falay, Eylül karakteri ise Hazar Ergüçlü tarafından canlandırılıyor.

 • Yaman Koper (Çağatay Ulusoy) - İstanbul’un kenar mahallelerinden birinde, sorunlu bir ailede büyümüş zeki bir genç. Çocukluğu dramlarla travmalarla dolu, küçük yaşta terk eden babasını bir daha hiç görmemiş, hayattaki tek rol modeli ağabeyi Kenan.. Ama Kenan Yaman’a farklı görünmeye çalışsa da serserinin teki.
 • Mira Beylice (Serenay Sarıkaya) - Mira, Faruk ve Sude çiftinin büyük kızı. Zengin ve güzel, cemiyet hayatının en renkli, en gözde kadınlarından. Önemli iş adamı Mithat Civanoğlu’nun oğlu Orkun Civanoğlu ile flört etmiştir. Herkes günün birinde evleneceklerini biliyor. Ama Mira bütün dünyanın sadece etrafında gördüğü gibi olmadığının farkında. Derin bir ilişki yaşamayı hayal ediyor.. Büyük bir aşk!..Sude'nin kızı Beren'in ablası Faruk ve Sude'nin iki kızından büyüğü.
 • Selim Serez (Barış Falay) - Selim Serez, yoksul bir aileden gelip çalışkanlığı ve azmiyle (ve tam uçuruma yuvarlanacakken yardımsever birinin elinden tutmasıyla) hayatı değişmiş, başarılı bir avukat. Karısı Ender ile üniversitede başlayan aşkları, oğulları Mert’in doğumuyla perçinlenmiş. Mertin babası Enderin kocası
 • Ender Kaya Serez (Mine Tugay) - Ender Kaya Serez, ünlü iş adamı Asım Şekip Kaya’nın (yaygın söylenimiyle Bay AŞK’ın) kızı, başarılı bir mimar. Üniversitedeyken Selim’e aşık olur, bugüne kadar tek gücü para zanneden Ender, Selimin karizmasından bir hayli etkilenir ve tanışmalarından kısa bir süre sonra, babası Bay AŞK’ın müthiş öfkesine rağmen evlenir, evlendikten kısa bir süre sonra da okumaya devam ederken oğlu Mert’i kucağına alır.1.sezonun sonunda geçirdiği trafik kazası sonucunda hayatını kaybeder.[7]) Ve Selim ile birlikte trafik kazası geçirip Selim kurtulur ama Ender kurtulamaz ve sezon finalinde ölmüştür.
 • Mert Asım Serez (Taner Ölmez) - Serez ailesinin tek oğlu Mert, varlık içinde büyümüş, süper zeki bir çocuk olsa da içine kapanık genç. Çocukken etrafındaki herkesten ileride olması büyükleri tarafından sempati ile karşılanıp desteklense de, bu durum yaşıtlarının etrafından uzaklaşmasına sebep olmuştur.. Giderek yalnızlaşan Mert, çizgi romanlarında çizdiği kahramanlarla arkadaş olur.Yaman da abisidir.Eylünün sevgilisi
 • Eylül Buluter (Hazar Ergüçlü) - Eylül, Mira ile aynı “akvaryum”a gözlerini açmış, yaşadığı çevreden başka hiçbir şeyle çok da fazla ilgilenmeyen, ailesinin imkanlarından keyfince faydalanan hayat dolu, çok renkli bir kız. Mira’nın en yakın arkadaşı... Ünlü Plastik Cerrah Prof. Barış Buluter’in biricik kızı. Biraz sevgi arsızı. Mert'in sevgilisi.
 • Sude Beylice (Şebnem Dönmez) - Çok güzel , bakımlı, çok şık, uluslararası sosyete ile pişti olan bir kadın. Geçmiş hayatını, yoksul günlerini tamamen unutmuş, herkese de unutturmuş bir kadın. Zengin bir adamla evlenip sınıf atlama hayallerini Faruk’la tesadüfen! tanıştıkları gün, gerçekleştireceğini anlamış ve bunun için elinden geleni yapmış, entrikalarla dolu bir kadın. Herkes tarafından (özellikle genç erkekler) beğenildiğinin farkında.Asım Şekip Kaya'nın karısı.
 • Faruk Beylice (Murat Aygen) - Yatırım danışmanı, Mira ve Beren’in babası. Başkalarının paralarını borsada değerlendiriyor. Parayı seviyor, paranın sağladığı yaşama aşık... Hayatında ilk kez okul yıllarında Ender'e aşık olmuş. Bir süre flört etmişler, üniversite okumak için yurt dışındayken bir yandan da Enderle evlilik hayalleri kurmuş. Sude'nin eski kocası.
 • Beren Beylice (Miray Daner) - Sude ve Faruk çiftinin kızları, Mira'nın küçük kız kardeşi. Beren dik başlı bir karaktere sahip. Sudenin kzı Miranın da kız kardeşi.
 • Asım Şekip Kaya "Bay AŞK" (Can Gürzap) - 60'lı yaşlarında Tanınmış iş adamı , çok güçlü bir adam. Güçlü ve zarif. Yenilgiyi ne iş hayatında ne de sosyal hayatında yaşamış bir adam. Genç, güzel kadınlara düşkün.. Cemiyet hayatının saygın, ve hayatı çok merak edilen bir yüzü. Sudenin kocası
 • Sedef Kaya (Defne Kayalar) - Sedef , Asım Şekip Kaya'nın kızı , Ender'in kız kardeşidir. Çılgın kişiliği yüzünden etrafındaki çoğu kişi tarafından sevilmemektir. Faruk Beylice ile aşk yaşamaktadır
 • Nadir Baktıroğlu "Turunç Nadir" (Kürşat Alnıaçık) - Yaman ve Kenan'ın babasının belalarından biri. Turan yüzünden karısını ve çocuğunu kaybetmiş ve hayatını Koper ailesini öldürüp intikamını almak isteyen bir adam.Daha sonra bundan vazgeçip AŞK'nın koltuğuna geçmek için çeşitli planlar yapmıştır. 58.bölümde ölmüştür.
 • Elif (Aybüke Pusat) - Hayata karşı güvensiz,saf bir kız.Başlarda Yaman'a karşı soğuk davransa da Yaman'ın ilgisi onu kendisine bağlayacaktır.
 • Uzay (Barış Alpaykut) - Eylül'e aşık, Mert gibi çizgi romanlara düşkün,zeki,yakışıklı bir genç.
 • Deniz (Aslı Orcan) - Ender'in ölümünden sonra haberin peşine düşüp çıktığı yolculukta Selim'e aşık olarak Altınkoy'a adım atmıştır.
 • Sibel (Gizem Güler) - Yamanın eski kız arkadaşı.
 • Leyla (Hare Sürel) - Bir zamanlar Yaman'la flört etmiştir daha sonra Nadir'in oyunlarına istenmeden dahil olarak Nadir ile evlenmiştir.

Prodüksiyon[değiştir | kaynağı değiştir]

Gelişimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Dizinin senaristlerinden biri olan Ece Yörenç, ilk defa 29 Haziran 2013 tarihinde Twitter hesabından diziyle ilgili açıklama yapmıştır. Dizinin başrol oyuncularını, Eylül ayında başlayacağını, yönetmeni gibi bazı bilgileri açıklamıştır. Ayrıca dizinin ABD yapımı The O.C. dizisinin yerli versiyonu olacağı açıklanmıştır. 21 Temmuz 2013 tarihinde dizinin çekimlerinin 2 Ağustos'ta başlayacağı açıklanmıştır. 1 Ağustos'ta oyuncular ve ekip ile birlikte senaryo okuma provası yapılmış ve 2 Ağustos'ta Tuzla'da tanıtım filminin çekimlerine başlanmıştır. Dizi, ekim ayında aldığı başarılı reytingler sonucu Star TV ile sezon sonuna kadar anlaşma yapmıştır.

Ekip[değiştir | kaynağı değiştir]

Dizinin yazı ekibi, ilk sekiz bölümde Ece Yörenç ve Melek Gençoğlu'ndan oluştu. Sekizinci bölümden itibaren ise sadece Ece Yörenç yazı ekibini oluşturdu.[8] Dizinin yönetmen koltuğunda Ali Bilgin oturdu ve müzikleri Toygar Işıklı tarafından yapıldı.Toygar Işıklı'nın bestelediği jenerik müziği Kral Tv Müzik Ödüllerin'de adaylar arasındadır.

Müzik[değiştir | kaynağı değiştir]

Toygar Işıklı, her Ay Yapım projesinde olduğu gibi bu projede de dizinin müziklerini oluşturması için ekibe dahil edildi.

Dizinin üçüncü bölümünde Serenay Sarıkaya, panayır gecesinde Ajda Pekkan'ın 1990 yılında yayımlanan şarkısı Yaz Yaz Yaz'ı seslendirmiştir. Bu sahne kısa sürede internette en çok tıklananlar arasına girdi. Altıncı bölümde Serenay Sarıkaya ve Çağatay Ulusoy, Mazhar Alanson'un 2002'de yayınlanan Ah Bu Ben şarkısını seslendirdiler ve sosyal medyada büyük yankı uyandırdılar.[9] On dördüncü bölümde Çağatay Ulusoy, Özdemir Erdoğan'a ait Sevdim Seni Bir Kere şarkısını seslendirmiştir. On beşinci bölümde ise Serenay Sarıkaya, Halil Sezai'nin "İsyan" adlı şarkısını seslendirdi.[10] On sekizinci bölümde Manga'nın Göksel ile olan düet şarkısı "Dursun Zaman" dizide çalındı.[11]

Yayın takvimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Sezon no. Gösterim gün ve saati Sezon başlangıcı Sezon finali Çekilen bölüm sayısı Bölüm aralığı Yayın yılı Kanal
1.Sezon Cuma 20.00 13 Eylül 2013 13 Haziran 2014 38 1-38 2013-2014 Star TV
2.Sezon Cuma 20.30 12 Eylül 2014 12 Haziran 2015

(Final)

39 39-77 2014-2015 Star TV

Ödüller ve adaylıklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl Ödül Kategori Ödülü alan/Aday Sonuç
2013 Siyaset Dergisi Ödülleri Yılın Dizi Filmi Medcezir Kazandı
Yılın TV Kadın Oyuncusu Serenay Sarıkaya Kazandı
Yılın TV Erkek Oyuncusu Çağatay Ulusoy Kazandı
2014 TV Yıldızları Ödülleri En İyi Drama Dizisi Medcezir Kazandı
En İyi Gençlik Dizisi Adaylık
En İyi Drama Dizisi Erkek Oyuncu Çağatay Ulusoy Kazandı
En İyi Drama Dizisi Kadın Oyuncu Serenay Sarıkaya Kazandı
En İyi Drama Dizisi Yardımcı Erkek Oyuncu Barış Falay Kazandı
Taner Ölmez Adaylık
En İyi Drama Dizisi Yardımcı Kadın Oyuncu Hazar Ergüçlü Adaylık
Mine Tugay Kazandı
Şebnem Dönmez Adaylık
En İyi Dizi Yönetmeni Ali Bilgin Adaylık
En İyi Dizi Senaryosu Ece Yörenç Adaylık
En İyi Dizi Müziği Toygar Işıklı Kazandı
Bilkent Televizyon Ödülleri En İyi Drama Dizisi Medcezir Kazandı
Oyuncular Sitesi Ödülleri En İyi Erkek Oyuncu Çağatay Ulusoy Kazandı
2014 En İyi Kadın Oyuncu Serenay Sarıkaya Kazandı
2014 En İyi Dizi Çifti Serenay Sarıkaya- Çağatay Ulusoy Kazandı
İstanbul Teknik Üniversitesi Başarı Ödülleri Yılın En Başarılı Dizisi Medcezir Kazandı
Kral Türkiye Müzik Ödülleri En İyi Dizi Müziği Toygar Işıklı Kazandı
Karadeniz Teknik Üniversitesi Ödülleri En İyi Drama Dizisi Medcezir Kazandı
En İyi Erkek Oyuncu Çağatay Ulusoy Kazandı
En İyi Kadın Oyuncu Serenay Sarıkaya Kazandı
Galatasaray Üniversitesi En Ödülleri En İyi Dizi Medcezir Kazandı
Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Ödülleri Yılın En İyi Dizisi Medcezir Kazandı
En İyi Erkek Oyuncu Çağatay Ulusoy Kazandı
En İyi Kadın Oyuncu Serenay Sarıkaya Kazandı
Magazinci.com Yılın En İyileri En İyi Gençlik Dizisi Medcezir Kazandı
En İyi Kadın Oyuncu Serenay Sarıkaya Kazandı
Magnum Altın Kelebek Ödülleri En iyi Dizi Müziği Toygar Işıklı Kazandı
Magnum Altın Kelebek Ödülleri En İyi Kadın Oyuncu Serenay Sarıkaya Kazandı
Seul Uluslararası Drama Ödülleri En İyi Dizi Gümüş Ödülü[12] Medcezir Kazandı

Uluslararası yayın[değiştir | kaynağı değiştir]

Ülke Kanal İlk gösterim
 Türkiye Star TV 13 Eylül 2013 (2013-09-13)
 KKTC
 Arnavutluk Klan TV 2015 (2015)
 Bulgaristan bTV 7 Temmuz 2015 (2015-07-07)
 Şili UCTV 2015 (2015)
 Hırvatistan RTV Televizja 2015 (2015)
 Yunanistan ANT1 Şubat 2015 (2015-02)
 Makao Kanal 5 2015 (2015)
 Pakistan Urdu1 25 Kasım 2014 (2014-11-25)
 Romanya Kanal D (Romanya) 12 Aralık 2014 (2014-12-12)

Bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "MED CEZİR DİZİSİ STAR TV'DE BAŞLIYOR". haberler.com. http://www.haberler.com/med-cezir-fragman-izle-med-cezir-dizisi-star-tv-4950716-haberi/. Erişim tarihi: 23 Ağustos 2013. 
 2. ^ "Çağatay Ulusoy ve Serenay Sarıkaya'nın Yeni Dizisi 'Medcezir'". Beyaz Gazete. http://beyazgazete.com/video/webtv/dizi-14/cagatay-ulusoy-ve-serenay-sarikaya-nin-yeni-dizisi-medcezir-tanitim-fragmani-413988.html?. Erişim tarihi: 23 Ağustos 2013. 
 3. ^ "Medcezir'e Warner Bros.'tan övgü!". Gazete a24. http://www.gazetea24.com/haber/medcezire-warner-brostan-ovgu-_23528806.html. Erişim tarihi: 22 Ağustos 2013. 
 4. ^ "Diziler Nerede Çekiliyor". http://www.eskisohbet.com/medcezir-dizisi-nerede-cekiliyor.html. Erişim tarihi: 26 Ekim 2013. 
 5. ^ "Medcezir'de Çağatay Ulusoy'un serseri halleri olay oldu". Televizyon Gazetesi. http://televizyongazetesi.com/medcezirde-cagatay-ulusoyun-serseri-halleri-olay-oldu_6_74342. Erişim tarihi: 14 Eylül 2013. 
 6. ^ "İlk 100 Program Sıralaması". Acunn. http://www.acunn.com/haber/ilk-100-program-siralamasi-13092013/98491. Erişim tarihi: 14 Eylül 2013. 
 7. ^ "Medcezir'de Şok Eden Ayrılık! (Mine Tugay Kimdir?)". milliyet.com.tr. 8 Temmuz 2014. http://www.milliyet.com.tr/medcezir-de-sok-eden-ayrilik--teknoloji-1908374/. Erişim tarihi: 9 Temmuz 2014. 
 8. ^ "Başaralı Senaristler Yollarını Ayırdı! Küslük Yok Yorgunluk Var". Manşet TV. http://www.mansettv.com/haber/basarali-senaristler-yollarini-ayirdi-kusluk-yok-yorgunluk-var-66948.html. Erişim tarihi: 23 Kasım 2013. 
 9. ^ "Medcezir/ Serenay Sarıkaya ve Çağatay Ulusoy Muhteşem Düet". Milliyet Blog. http://blog.milliyet.com.tr/medcezir--serenay-sarikaya-ve-cagatay-ulusoy-muhtesem-duet/Blog/?BlogNo=433635. Erişim tarihi: 23 Kasım 2013. 
 10. ^ "Medcezir Dizisi: Mira'dan İsyan". Beyaz Gazete. http://www.beyazgazete.com/video/webtv/dizi-14/medcezir-dizisi-15-son-bolum-mira-dan-isyan-sarkisi-dinle-420315.html. Erişim tarihi: 10 Ocak 2014. 
 11. ^ "Medcezir Dizisi: Orkun-Sedef Dursun Zaman şarkısı". Beyaz Gazete. http://www.beyazgazete.com/video/webtv/dizi-muzikleri-45/medcezir-18-son-bolum-orkun-sedef-manga-dursun-zaman-sarkisi-izle-421104.html. Erişim tarihi: 23 Ocak 2014. 
 12. ^ "Medcezir’e Kore’den ödül". Ensonhaber.com. 4 Eylül 2014. http://www.ensonhaber.com/medcezire-koreden-odul-2014-09-04.html. Erişim tarihi: 4 Eylül 2014.