Mansuroğlu, Sorgun

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Mansuroğlu
Ülke Türkiye Türkiye
İl Yozgat
İlçe Sorgun
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Rakım 1.120 m (3.670 ft)
Nüfus
 (2012)
 • Toplam 121
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0354
Posta kodu 66700

Mansuroğlu, Yozgat ilinin Sorgun ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy adını köyde kendisine itibar edilen "Mansur" adlı kişiden almıştır. Mansuroğlu Çiftliği diye de söylenir. Halk ağzında köyün adı Çiftlik olarak bilinir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

köyde halk, bayramlarda birbirleriyle bayramlaşır ve karşılıklı olarak birbirlerine şeker ikramında bulunurlar.köyde; düğünlerde davul ve zurna ( nadir de olsa orkestra) eşliğinde düğünler yapılır, erkek tarafı bayrakla kız evine gidip gelini alır. Düğün için sadece köy halkıyle sınırlı kalmayayıp, civar köylerdeki halk çağrılır.Kına gecelerinde geline bindallı giydirilir, yaşlı köy hanımları tarafından ağıtlar söylenir ve düğünlerimiz 3 gün 3 gece şenlikler eşliğinde devam eder.Tatlılar,yemekler yapılır ve kurbanlar kesilir.Yöresel yemeklerimiz ise; arabaşı, madımak (harmanlardan toplanan bir ot cinsi),testi kebabıdır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Yozgat iline uzaklığı 58 km, Sorgun ilçesine uzaklığı ise 25 km uzaklıktadır. Düzenli bir yerleşmesi olan köyün güney yönü ağaçlarla örtülü yeşilimsi bir görünüme sahip, kuzey yönü ise az da olsa üzüm bağlarına ve kaysı ağaçlarına sahip olmasına karşın, bozkır bitki örtüsünün hakim olduğu geniş düzlüklerin bulunması, köyü kır görünümünden kaçıramamıştır. Bununla birlikte; tarihte önemi bulunan Alişar Höyükleri'nin bulunduğu Alişar Köyü 'de köye çok yakındır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

köyde sert kara iklimi hüküm sürer. Yaz ile kış, gece ile gündüz arasında büyük ısı farkı vardır. Isı -23 °C ile + 37,1 °C arasında seyreder. Senenin 40 günü kar yağışlı geçer ve 20 günü -10 °C’nin altındadır. Senelik yağış ortalaması 540 mm’dir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 177
1997 174

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

köyde 1 adet ilköğretim okulu bulunmaktadır; fakat eğitim ve öğretim yılı içerisinde faal değildir.İlkokul ve lise öğrencileri Karaveli Köyü'ne ve Bahadın Kasabası'na taşımalı eğitim sistemi ile götürülür. PTT acentesi ve Su şebekesi var, sağlık ocağı yoktur. Kanalizasyon sistemi de bulunmamaktadır. Anayol'a uzanan yolumuz asfalttır. köyde alışveriş yapmak amacıyla herhagi bir market, bakkal vs... bulunmamaktadır.( İhtiyaçlar ilçe merkezlerinden karşılanmaktadır).

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b "MANSUROĞLU KÖYÜ". YerelNet.org.tr. 27 Haziran 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Ağustos 2015.