Boğazcumafakılı, Sorgun

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Boğazcumafakılı
Ülke Türkiye Türkiye
İl Yozgat
İlçe Sorgun
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2012)
 • Toplam 152
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0354
Posta kodu 66700

Boğazcumafakılı, Yozgat ilinin Sorgun ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Boğazcumafakılı 1800'lü yılların başında, Osmanlı Devletinin göçebe yörükleri iskan politikası çerçevesinde kurulmuş bir köydür. 1800'lü yılların ikinci yarısından itibaren yeni yerleşimlerle genişleyen köy, uzun zaman 60 hane olarak varlığını sürdürmüştür. Almanya başta olmak üzere yurt dışına çok sayıda göç vermiştir. Ayrıca, Sorgun, Yozgat ve Kırıkkale'de de çok sayıda Boğazcumafakılı köyü kökenli (Boğazköylü) aile yaşamaktadır. Ankara, İstanbul gibi şehirlerde yaşayan aileler de mevcuttur.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Boğazcumafakılı, tipik bir yörük köyüdür. Yörük adetlerinin tamamı köyde halen yaşamaktadır. Bu köyün de mensubu olduğu Bozok boyunun geleneksel yemeği olan arabaşı, Boğazcumafakılı'da da kış günlerinin vazgeçilmez unsurudur. Bilindiği gibi arabaşı, Türk mutfağından bir çorbadır.Doğu Anadolu'dan başlayıp İç anadolu ve Ege bölgesinin içlerine kadar uzanan bir hat üzerindeki Orta Asya Türk boylarından birinin yerleştiği bir coğrafyada bilinen ve hala yaşatılan bir yiyecektir. Köken itibarı ile İç Anadolu'da doğmuştur. İlk örnekleri tavşan etiyle, sonraki örnekleri tavuk etiyle yapılan bu çorba, soğuk geçen kış akşamlarında misafirle birlikte yenmekte, yalnızca un ve sudan yapılmış çiğ hamurun yutulmasıya tüketilmektedir. Maliyeti çok düşük olduğundan bir zamanların yoksul Anadolu'sunun yaratıcılığını temsil eder.Sanıldığı gibi Arap'larla ilgili bir yemek değildir. Arada bir gelen misafirle yendiğinden, "Ara-Aşı" bileşik kelimesinin zamanla değişmesinden isim aldığı düşünülmektedir. Arabaşı, Konya, Afyon ve Eskişehir'in Türkmen ağırlıklı ilçelerinde, Karaman civarında, Kütahya, Çankırı, Kırıkkale, Kırşehir, Yozgat ve Kayseri'de içilir. Çorba, tavuk, hindi veya av kuşlarının eti, salça, çok miktarda acı, limon ve kıvam vericiden oluşur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Yozgat iline 43 km, Sorgun ilçesine 10 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 337
1997 3500

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu ve kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır ama faal değildir. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "BOĞAZCUMAFAKILI KÖYÜ". YerelNet.org.tr. 4 Haziran 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Ağustos 2015.