Karalık, Sorgun

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
annen
—  Köy  —
Yozgat
Yozgat
Ülke Türkiye Türkiye
İl Yozgat
İlçe Sorgun
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Rakım [1] 950 m (3.117 ft)
Nüfus (2012)[1]
 - Toplam 879
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0354
İl plaka kodu
Posta kodu 66700
İnternet sitesi: [1]
YerelNET sayfası

Karalık, Yozgat ilinin Sorgun ilçesine bağlı bir köydür.

karanlık

= Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Tarihi bilgiler ışığında bölgenin Bozok Türkleri Bayat Boyu tarafından yoğun istikamati dolayısıyla köyün de Bayat Türkleri tarafından kurulmuş olması muhtemeldir. Köy asgeri darbe esnasındaki kargaşadan kaçmak isteyen üç aile tarafından yoğun bir ormanın içerisinde il ve ilçe merkezine uzak bir yerde kurulmuştur. Köyde gelenekel Türk kültürü etkin olmakla birlikte yaklaşık 2008 tarihlerine kadar geçimini çoğunlukta çiftçilik ve hayvancılıkla sağlıyordu. Son zamanlarda biraz daha inşaat sektörüne işçi vermekle birlikte farklı istihdam alanlarına da yönelmesiyle köy sakinlerinin; köyde maddi gelir diğer köylere oranla oldukça yükselmiştir. Evler önceden bölgenin coğrafi etkisinden dolayı kerpiçten yapılmaktaydı. Şimdi ise bunun yerini modern beton tarzı dikey evler almıştır. Coğrafi özellği kışları oldukça soğuk ve yoğun kar yağışı; yazları ise oldukça kurak ve sıcaktır. İklim dolayısıyla buğday hasılatı yapılmaktadır. Nüfus olarak Sorgun'a bağlı köyler arasında en nüfuslu ilk üç köy arasına girer. Eğitim durumu ise oldukça düşüktür. Kamu sektörüne devlet dairesine yetistirdiği kalifiyeli eleman sayısı bakımından oldukça verimsizdir. Ancak bu gerceği son zamanlarda liseye olan katılımın artışı biraz daha değiştirmektedir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy geleneksel Türk kültürünün hakim olduğu bir yerleşkedir. Aynı zamanda köydeki mahallelerin sahip olduğu köy odaları sosyal dayanışma bakımından önem arzetmektedir. Düğünlerse oldukça ihtişamlı geçip üç gece sürer. Yalnız düğünlere son zamanlarda giren Avrupai dans çeşitleri köyün dini hassasiyetini ve benliğini bitirmeye yönelik bir kayiba ugratmaktadir. Yemek olarak, madımak, arabaşı gibi bölgenin yöresel yemekleri etkindir. Köyde fırın olmadığı için daha çok soba ya da sac üzerinde pişirilen gilik, çörek tarzı hamur ışleri etkindir. Et ve kebap türü yemekler çok çeşitte ve yaygın olmayıp eski Türk geleneğinde olduğu gibi pilav üstü kavurma tarzı görülür.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Yozgat iline 63 km, Sorgun ilçesine 30 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 980
2000 754
1997 786

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık evi yoktur. Sağlık ocağı vardır ve faaliyettedir. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. 1,0 1,1 "KARALIK KÖYÜ" (Türkçe). YerelNet.org.tr. 4 Haziran 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20150604003403/http://www.yerelnet.org.tr/koyler/koy.php?koyid=264717. Erişim tarihi: 19 Ağustos 2015.