Macaristanlı Margaret

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Macaristanlı Margaret (Margit) (d. 1175, 1223'te yaşıyordu), Bizans İmparatoru II. İsaakios'un eşidir.

Ailesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Margaret, Macaristan Kralı III. Béla ile ilk karısı Antakyalı Agnes'in en büyük kızlarıdır. Kral Emerik'in genç kızkardeşidir. Kendisinden küçük kardeşleri Kral II. András ve Konstans'tır. Detlev Schwennicke tarafından 1878 yayınlanan "Avrupalı Asiller" listesinde Solomon ve István isimli genç kardeşi olduğundan bahsedilmiştir. Genç öldükleri kaydedilmiştir.[1]

İlk Evliliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Ocak 1185'te, taht iddiasını güçlendirmek için stratejik ortaklık isteyen Bizans İmparatoru II. İsaakios ile evlenmiştir. Bu evlilik üzerine, Margaret, "Maria" vaftiz ismini aldı.

Bu evlilikten iki oğlu olmuştur.

 • Manuil Angelos ( – ö. 1212), Büyük oğul olduğu açıktır.[2]
 • İoannis Angelos (d. yaklaşık 1193 – ö. 1259), Macaristan'a göç etmiş ve 1227–42 yılları arasında Syrmia ve Bacs üzerinde Macaristan Kralı IV. Béla'nın vasallığını yapmıştır.

İsaakios, tahta geçen kardeşi III. Aleksios tarafından 1195 yılında kör edilmiştir. İsaakios, hapsedilmiştir ancak Margaret'ın da tutuklanıp tutuklanmadığı belli değildir. Üvey oğlu IV. Aleksios kaçmış ve Dördüncü Haçlı Seferi'ni başlatacak askerî görüşmeler yapmaya gitmiştir. Orada, Haçlıların Konstantinopolis'e saldırmaya ve hapisteki babasını kurtarmayı ve amcasını devirmeye ikna etmiştir. Bu gerçekleşmiş ve kısa süreliğine hükümdar olmuştur.

İkinci Evliliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Margaret'in kocası Şubat 1204 tarihinde ölmüştür. Kocasının sonu, "oğlunun kaderi ile hızlandırılmış" "verilen zehir işe yaramayınca zindanında boğulmuştur.[3] Konstantinopolis'i ele geçiren kara kuvvetlerinin komutanı I. Bonifacio del Monferrato, Bukoleon Sarayı'nı aldığında, Margaret'i oraya sığınmış olarak buldu.[4] Bonifacio, sonraki imparator olacak iki adaydan biriydi ancak Flandre Kontu IX. Baodouin'e karşı kaybetti. Karşılığında, "Ille de Griesse [Mora] yanında Boğaziçi'nin Asya yakasındaki bölgeleri" aldı.[5] Yeni imparatorun taç giyme töreni Aya Sofya kilisesinde 16 Mayıs 1204 tarihinde olmuştur. Bu yıldan sonra, Konstantinopolis'te, dul Margaret, Bonifacio ile evlendi ve tekrar Latin Kilisesi'ne tabi oldu.

Bonifacio, Dördüncü Haçlı Seferi ile şehri ele geçirdikten kısa süre sonra Selanik Kralı olmuştur. 1204 yılının içinde, onun yeni evliliğinden sonra, Bonifacio, kayınbiraderi Macaristan Kralı II. András komşu olup onun ile politik işbirliğine daha uygun olduğu için Asya'daki topraklarını Selanik Krallığı ile değiştirmek istedi, yeni imparator bu isteği kabul etti.[6] Bonifacio, ölümüne kadar neredeyse kesintisiz savaş ile geçirdi. Margaret'in üvey kızı Montferratlı Agnes Şubat 1207 tarihinde yeni imparator Flandreli Henri ile evlenmiştir. Aynı yıl, Bonifacio Selanik'e dönerken Bulgarların tuzağına düştü. Canlı yakalandı ve boynu vuruldu, kafası Bulgar Kaloyan'a gönderildi.[7]

Bonifacio ve Margaret çiftinin tek oğulları oldu:

 • Demetrius, çocuğu olmamıştır.

Önceki evliliğinde olan oğlu William, Montferrat Markisi oldu. Bonifacio, Demetrius'u annesinin naipliğinde Selanik'te ardılı olması vasiyeti ile ayrıldı.

Üçüncü Evliliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Yaklaşık 1216 yılında, Margaret, oğlu Demetrius'u Selanik'te bırakarak Macaristan'a döndü. Üçüncü kez, Margaret'ın amcasına Haçlı seferinde eşlik edip, Doris'te tımar ile ödüllendirilen Nicholas de St Omer ile evlendi. O, ayrıca "Boetia Lordu" olarak anılırdı.[8][9] Bu bölgedeki Santameri Tepeleri, "St Omer" isminin bozulmuş halidir.[10]

Nicholas ve Margaret çiftinin biline iki oğulları oldu:

 • Bela de St Omer
 • Guillaume de St Omer, evlendi ama çocuksuz öldü.

Margaret, 1223 yılında hâlâ yaşıyordu. Kesin ölüm tarihi, yeri ve gömüldüğü yer bilinmemektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Profile of Béla III, his wives and children". MLCC. 31 Ekim 2012. 29 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Mart 2013. 
 2. ^ http://books.google.com/books?id=-ubQAAAAMAAJ&pg=PA78 18 Şubat 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. The Princes of Achaia and the Chronicles of Morea: A Study of Greece in the Middle Ages, Volume 1
 3. ^ [1]
 4. ^ [2]
 5. ^ [3]
 6. ^ [4]
 7. ^ [5]
 8. ^ [6]
 9. ^ "Margit of Hungary". MLCC. 31 Ekim 2012. 29 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Mart 2013. 
 10. ^ [7]
Macaristanlı Margaret
Doğumu: 1175 Ölümü:  ?
Kraliyet Unvanları
Önce gelen
Fransalı Agnes
Bizans İmparatoriçe eşi
1185–1195
Sonra gelen
Efrosini Dukena Kamatera
Önce gelen
Efrosini Dukena Kamatera
Bizans İmparatoriçe eşi
1203–1204
Sonra gelen
Latin istilası