Mıhaylo Hanenko

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Hetman Hanenko

Mıhaylo Stepanovıç Hanenko (Lehçe: Michał Chanenko, Ukraynaca: Михайло Степанович Ханенко) (y. 1620 - 1680) Ukraynalı Kazak askeri lideri ve 1669-1674 yılları arasında Sağ-kıyı Ukraynası'nın Petro Doroşenko ile Harabe (Ukrayna tarihi) sırasında rekabet ettiği Kazak hetmanı idi.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Hanenko ailesi arması.

Hanenko, Zaporojya Kazakları'ndan Stepan Hanenko'nun oğluydu. 1656'da Uman alayının albayı (polkovnyk) oldu ve Hmelnitski Ayaklanması'nda savaştı. Yuri Hmelnitski ile Rus çarı I. Aleksey arasında, Kazak özerkliğini büyük ölçüde sınırlayan ikinci Pereyaslav Antlaşması'na (27 Ekim 1659) karşı çıkan Kazaklardan biriydi. 1661'de Polonya kralı olan II. Jan Kazimierz Waza'dan asillik unvanı aldı.

1669 yılında, üç alayla Sağ-kıyı Ukraynası'nın Hetman'ı ilan edildi. Hanenko, Zaporojya Host'unun Koşovi Atamanı İvan Sirko ile birlikte Kırım Hanlığı ve Osmanlı İmparatorluğu'na baskınlar düzenledi. Lehistan-Litvanya Birliği yanlısıydı ve Lehlerden aldığı destek ile tek Sağ-kıyı Ukraynası hetmanı olmak için Petro Doroşenko ile mücadele etti.

1674 yılında, Doroşenko tarafından ağır bir yenilgi aldı ve Sol-kıyı Ukraynası hetmanı Ivan Samoylovych'den yardım istemek zorunda kaldı. İktidardaki tüm iddialardan vazgeçti ve Moskova'ya bağlılık yemini etti. Dinyeper'in sol yakasında barış içinde yaşamasına izin verildi. Ölümünün kesin zamanı ve yeri hala bilinmiyor.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]