Müneccim Kralların Tapınması

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Müneccim Kralların Tapınması
Sanatçı Pieter Bruegel
Yıl 1564 (1564)
Tür Ahşap pano üzerine yağlı boya
Boyutlar 111 cm × 83.5 cm (44 in × 32.9 in)
Konum National Gallery, Londra

Müneccim Kralların Tapınması, Hollandalı Rönesans sanatçısı Pieter Bruegel'in 1564 yılında yaptığı tablo. Ahşap panel üzerine yağlı boya ile yapılan eser 1920 yılından beri Londra Ulusal Galerisi'nde sergilenmektedir.

Açıklama[değiştir | kaynağı değiştir]

Tablonun yapılma zamanı, Hollanda'nın İspanya kralı II. Felipe tarafından işgal edildiği dönemdir. Resim yapılırken sanatçı Brüksel'de yaşıyordu. Bu dönemde İspanyol yönetimi ile gerginlik içinde olan Hollanda toplumu, Katolik ve Protestanlar arasındaki dini çatışmalarla dile getirilen sert değişiklikler geçirdi. Peter Bruegel'in yaşadığı ve çalıştığı Brüksel, ikamet yeri de bu şehirde olan İspanyol valisi Margarita Parma'nın devrimci hareketlerin ve karşı önlemler geliştirmenin merkezi haline geldi. Bütün bu olaylara, kayıtsız kalmayan sanatçı tepkisini dinî temalı eserleriyle dile getirdi. İronik ve anti-kilise içeriklk bu resim de Katolik toplumu tarafından oldukça soğuk bir şekilde karşılandı.

Kompozisyon[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu resim tamamen insan davranışının yakından incelenmesiyle ilgilidir. Resimde bir köy meydanında gerçekleşen dinî tören tasvir edilmiştir. Eserdeki figürler Meryem, İsa ve yeni doğmuş İsa'ya Yahudilerin Kralı olarak hürmetlerini sunmak üzere Doğudan gelen ve hediye olarak altıngünnük ve mür getirdiğine inanılan müneccimler olan Gaspar, Melkior ve Baltazar isimli üç kraldır. Bu krallar Avrupa, Asya ve Afrika'yı temsil ediyor. Kompozisyonun merkezinde, kucağında çıplak İsa ile birlikte oturan Meryem, kompozisyonun kilit figürüdür. Görünümü geleneksel Katolik idealiyle uyumludur, ancak duruşu bükülmüştür. Sanatçının soğuk renklerle boyadığı kıyafetleri de üzüntüyü ifade eder. Krallardan biri onların önünde diz çökmüş hediyesini sunmaktadır. Pembe giysili bu kral sanki o pozisyona hapsolmuş, ayağa kalkamıyormuş hissi uyandırıyor. Resmin sol yarısındaki diğer iki kral, görkemli giyimlerine rağmen çok rahat gözüküyorlar. Meryem'in arkasında ise beyaz giysili Aziz Yusuf duruyor. Elinde yeşil bir mücevher bulunan adam, Yusuf'un kulağına bir şeyler söylüyor. Bu adam Meryem'in saflığı hakkında şüphe uyandıranların kötü niyetini temsil ediyor. Yusuf ona doğru eğilmiş ve gözlerini kapatmış pozisyonda betimlense de, yüzünde etrafta olanlara karşı kayıtsızlık ifadesi var. Çevredeki kişilerin yüzleri, birileri samimi bir bağlılığa hitap eden ciddi bir olayla karşı karşıya olduğunu fark etmiş olsa bile, köylüler için tipik olan şaşkın ya da hantal ifadelere sahipler. Resmin sağ kenarındaki gözlüklü figür, herkesin mevcut sahnenin anlamını kavramadığının bir göstergedir. Bruegel, gözlük detayını diğer eserlerinde de gerçeğe karşı körlüğün simgesi olarak kullanmıştır. Bir dinî törende askerlerin varlığı olağandışıdır. Askerler İspanya'nın Hollanda'yı işgalinin ve dinî çatışmaların bir göstergesidir.[1] Bruegel, resmin sağ alt köşesini BRVEGEL M.D.LXIIII şeklinde imzalamıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Michael Glover. "Great Works: The Adoration of the Kings 1564 (111.1 x 83.2cm), Pieter Bruegel the Elder". Independent. 23 Aralık 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Aralık 2010. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]