Köylü Dansı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Köylü Dansı
Sanatçı Pieter Brueghel (baba)
Yıl 1567
Tür Ahşap üzerine yağlı boya
Boyutlar 124 cm × 164 cm (49 in × 65 in)
Konum Viyana Sanat Tarihi Müzesi, Viyana

Köylü Dansı, ünlü Flaman rönesans ressamı Pieter Bruegel'in 1567 yılında yapmış olduğu ahşap panel üzerine yağlı boya tablosudur. Eser, Viyana Sanat Tarihi Müzesi’nde sergilenmektedir.

Açıklama[değiştir | kaynağı değiştir]

Tarihi belirtilmeyen ve ressam tarafından imzalanmamış tablo, Napoleon Bonaparte tarafından ganimet olarak 1808 yılında Paris’e nakledilmiş, ancak 1815 yılında Viyana’ya geri gönderilmiştir.[1] Tablo, Bruegel’in başka bir eseri olan Köy Düğünü ile aynı tarihte, 1567 yılında yapılmıştır. Her iki tablo da aynı boyutlardadır ve köylü yaşamını yansıtmak isteyen ikili bir serinin parçası olabilir.[2] Yine aynı iki tablodaki figürlerin canlı görünümü dikkat çekicidir.[3] ‘’Köylü Dansı’’ Bruegel’in İtalyan tarzı figürlerle karakterize olan geç dönem eserlerinin en dikkat çekici örneklerinden bir tanesidir.[4]

Detaylar[değiştir | kaynağı değiştir]

Bruegel’in yine köylülerin yaşamını yansıtan Köy Düğünü tablosu

Bruegel’in Köy Düğünü gibi bu eserde de ahlaki değerlerden daha ziyade basitçe köylü yaşamının sevgisini gösterir tarzının tasvirini yapmayı amaçlamış olması muhtemeldir. Oburluk, şehvet ve öfke resmin tümünde tespit edilebilir. Oturmuş gayda çalan adamın şapkasındaki gurur ve kibir sembolü tavus kuşu tüyü dikkat çeker.[5] Köylülerin bu eğlencesine sebep bir Hristiyan yortusu olan Azizler günüdür, ancak dansçılar kiliseye sırtlarını dönmüştür ve ağaçta asılı vaziyetteki Meryem Ana resmine dikkat eden kimse yoktur. Meyhanenin öne çıkmış konumu, köylülerin manevi konulardan çok dünyevî olanlarla meşgul olduklarını ortaya koymaktadır.[6]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Danza di contadini.
  2. ^ Cf. Pietro Allegretti, Brueghel, Skira, Milano 2003. ISBN 0-00-001088-X (İtalyanca)
  3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 31 Ocak 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Ocak 2013. 
  4. ^ Aynı konuda Detroit Güzel Sanatlar Enstitüsü'nde bulunan başka bir Bruegel eseri olan Düğün Dansı (Wikimedia'da resme göz at: "Bruegel dance 1566 Detroit").
  5. ^ Bakınız Grove Art Online 6 Nisan 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
  6. ^ Screech, Matthew (2005). Masters of the ninth art: bandes dessinées and Franco-Belgian identity. Liverpool University Press. s. 85. 7 Kasım 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Ocak 2013. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]