Luigi Galvani

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Luigi Galvani
Doğum9 Eylül 1737(1737-09-09)
Bologna, Papalık Devleti
Ölüm4 Aralık 1798 (61 yaşında)
Bologna, Papalık Devleti
Kariyeri
Çalıştığı kurumlarBologna Üniversitesi
Luigi Galvani Heykeli, Bologna

Luigi Galvani, (LatinceAloysius Galvani; d. 9 Eylül 1737 – ö. 4 Aralık 1798) kas ve sinir hücrelerinin elektrik ürettiğini keşfeden İtalyan fizikçi ve biyolog.

Luigi Galvani Bologna - İtalya'da doğdu. Bologna Üniversitesi'nde tıp eğitimi gördükten sonra yine orada anatomi profesörlüğü yaptı. Kimyasal yolla elektrik elde edilebileceğini keşfettiğinden bu işleme soyadından türetilen “galvanism” denmektedir. Galvani’nin yaptığı diğer araştırmalar onun kurbağa bacaklarının belirli bazı metallere temas etmesi sonucu refleks olarak hızla harekete geçmesinin bu hayvandaki iç elektrik sonucunda ortaya çıktığı sonucuna varmasına yol açmıştır. Bu bağlamda İngilizcede “galvanize” kelimesi günlük hayatta birisini harekete geçirmek, şok etmek anlamlarında kullanılmaktadır. Daha sonra Galvani’nin arkadaşı Volta onun elektrik alanındaki çalışmalarını değerlendirerek önemli buluşlar yapmıştır. Ayrıca elektrik akımını ölçmekte kullandığımız galvanometre de Galvani’den sonra onun adıyla anılmaya başlanmıştır.

Bologna’da anatomi profesörlüğü yaparken 1797 yılında yeni cumhuriyete bağlılık yemini etmediği için üniversitedeki görevinden alındı, bir yıl sonra da öldü. Hayatı boyunca hep bilim için çalışmalar yürüttü.