Lucia Galeazzi Galvani

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Lucia Galeazzi Galvani (3 Haziran 1743, Bologna - 1788) İtalyan bilim insanı.

Anatomist Domenico Gusmano Galeazzi ve Paola Mini'nin kızıydı. 1762'de Bologna Üniversitesi'nde 1775'te profesör olan doktor Luigi Galvani ile evlendi. 1772'de çift, Galeazzi'deki kendi evlerine taşındılar ve burada kendisi ve eşi, hayvan anatomisinin reflekslerinin araştırılması için bir laboratuvar kurdu. Lucia Galeazzi Galvani, deneylerde aktif olarak yer aldı; çift ayrıca Antonio Muzzi ile işbirliği yaptı. Lucia Galeazzi Galvani, cerrah ve doğum uzmanı olarak yaptığı işte eşinin tıbbi asistanı olarak da etkindi. Ayrıca kocasının tıbbi metinlerini düzenledi. Astım sebebiyle hayatını kaybetti.

Kocasının bağımsız araştırması için onu cesaretlendirdi ve ölümüne kadar deneylerinde danışman ve rehber olarak görev yaptı. Zamanın geleneklerinden dolayı laboratuvarda yapmış olabileceği herhangi bir bilimsel çalışma için itibar kazanamadı. Bilimle büyüdü ve babası Bologna Bilim Akademisi'nin önde gelen bir üyesiydi.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 23 Ekim 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Ekim 2020. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Galeazzi Galvani Lucia26 Ekim 2020 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (İtalyanca)
  • M. Focaccia, R. Simili, Luigi Galvani doktor, cerrah, fizikçi: hayvan elektriğinden elektro-fizyolojiye, Beyin, Zihin ve Tıpta: Eighteenth Century Neuroscience Denemeler, a cura di H. Whitaker, CUM Smith, S. Finger, Springer, 2007, s. 145–58.