Mike Shinoda

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Mike Shinoda
Genel bilgiler
Doğum adıMichael Kenji Shinoda
Doğum11 Şubat 1977 (47 yaşında)
Başladığı yerAmerika Birleşik Devletleri Agoura Hills, Kaliforniya, ABD
TarzlarAlternatif rock, Alternatif hip hop, Rapcore
MesleklerMüzisyen, Prodüktör, Grafik tasarımcısı
ÇalgılarVokal, gitar, klavye
Etkin yıllar1996-günümüze (Linkin Park ile)
2004-2006 (Fort Minor ile)
Müzik şirketiMachine Shop, Warner Bros.
İlişkili hareketlerLinkin Park, Fort Minor, Styles of Beyond
Resmî siteMikeShinoda.com

Mike Shinoda (Michael Kenji Shinoda, d. 11 Şubat 1977, Los Angeles Kaliforniya) Japon Amerikan müzisyen, yapımcı ve şarkıcı. Linkin Park grubunun kurucusu ve vokalistidir.

Hayatı ve Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Michael Kenji Shinoda, 11 Şubat 1977’de Muto ve Donna Shinoda’nın oğlu olarak dünyaya geldi. Birkaç yıl sonra Mike’ın kardeşi Jason doğdu. Sonra Agoura Hills, Kaliforniya’ya yerleştiler. Mike çok küçük yaştan itibaren yeteneklerini geliştirmeye başladı. Shinoda ailesi akşam yemeği için dışarı çıktığında, Mike yemeğini erken bitirdiği zaman ailesi ona bir peçete verirdi ve Mike buraya bir şeyler çizerdi.

Mike’ın annesi, Mike daha 3-4 yaşlarındayken onun için bir piyano dersi düzenlemiş. Böylece müzik hayatına “klasik müzik” ile birlikte başlamış ve bunu 12 yıldan uzun sure devam ettirmiştir. Klasik müzikten sıkılan Mike, hip-hop’a ilgi duymaya başladı. 12 yıl süren piyano derslerinden sonar Mike’ın piyano öğretmeninin ona öğretecek bir şeyi kalmadığı için ona kendi başına yola devam etmesini ve kendini geliştirmesini söylemiş.

Piyano derslerine gerçekten çok küçükken başladım, dört yaşlarındayken. 12 yıl piyano sonra org ve benzeri şeyler, daha sonra ise gitar çalmaya başladım. Biraz bas öğrendim. Telli ve üflemeli çalgıların ezgilerini çalabiliyorum. Herhalde bacaklarımda her aletin kayışı olabilir ve tek kişilik bir grup gibi şov yapabilir. 2004, Mike"

Mike, yarı Japon yarı Amerikan kimliğinden dolayı zor günler geçirdi. Derken Brad Delson ile Mike arkadaş oldular. Brad, Mike’a nasıl gitar çalınacağını öğretti. Beraber grup kurdular ve adı Xero oldu. (Daha sonra Xero 818, Hybrid Theory, son olarak da Linkin Park)

"U2, Nice Inch Nails ve Depeche Mode gibi gruplar keşfettim ve onların yabancı temalarını. Anladım ki şarkı sözlerinde çizilen duygular vardı. Farklı düzeylerde ve farklı deneyimler yaşamış insanlar, aynı duyguyu hisseder diye düşünüyorum. En iyi şarkı sözleri, her zaman söylemek istediği kelimeleri asla bulamayacağımız yolla ifade edendir."

Mike liseyi bitirdikten sonra Pasadena’daki tanınmış Art Center College of Design’da tasarım ve resim bölümünde okudu. Joe Hahn da bu koleje katıldı ve Xero grubuna dahil oldu. Mike’ın oda arkadaşı Corey Sandelius’tu böylece Mike’la arkadaşlıkları arttı. Hybrid Theory’nin performans 6 kaydıyla Mike’ın finalları aynı haftaya denk geldi. Mike 1998 yılında “Arts in Design and Illustration” lisansıyla mezun oldu, sınıfındaki en genç kişiydi ve 21 yaşındaydı.

Mike kolejin dışında grafiker olarak CD kapakları tasarladı. 1997’de Styles of Beyonds’un 2000 Fold albümü için bir kapak tasarladı ve Marco Polo’nun grubu için bir parça yaptı.

Mike, grafik tasarıcımcılığını grubunda da devam ettirdi.Bu arada söz yazmaya ve müzik kaydetmeye Mark Wakefield ile devam ediyorlardı. Mark Wakefield gruptan ayrılınca grup onun yerine Chester Bennington’ı buldu ve grup yeni ismini “Hybrid Theory” olarak değiştirerek yoluna devam etti. Derken, 1999 Mayıs’ında “Hybrid Theory EP”yi piyasaya sürdüler. Mike EP’nin kapağı da hazırlamış oldu. Sonraki zamanlarda grup adını Jeff Blue’nun da yardımıyla “Linkin Park” olarak değiştirdi.(Chester’ın ortaya attığı fikirler üzere Lincoln Park’tan Linkin Park türetilmiştir.) Böylece Warner Bros ile Linkin Park bir album kontratı imzalamış oldu (bundan once Warner Bros Linkin Park’ı üç kez reddetmişti).

Hybrid Theory Ekim 2000’de piyasaya sürüldü. Mike Shinoda albümleri için yine bir çizim yaptı, Hybrid Theory’nin üstündeki asker Linkin Park hayranları için bugüne kadar bir numaralı dövme kalmayı başarmıştır. Grup, Hybrid Theory’I tanıtma amaçlı geniş kapsamlı bir tura çıktı. Hard Rock Performansı dalında Crawling şarkısı ile Grammy Ödülleri’ne aday olan Linkin Park ilk Grammy’sini kazandı ve böylece Mike da grubuyla büyük bir başarıya imza attı. Hybrid Theory 2001 yılının en çok satan albümü olmuştur ve 25 milyondan fazla satmıştır. ingiliz classic rock dergisinin "the 100 greatest rock albums of all-time" adlı listesinde 72. sırada, amerikan rock and roll hall of fame'in "the definitive 200" listesinde 64. sırada, "1001 albums you must hear before you die" adlı kitapta da listededir.

2002 yılında Joe Hahn ve Mike Shinodanın yazdığı şarkı “It’s Going Down” X-Ecutioners grubuyla yapılan düetle harmanlanarak dinleyici karşısına sunuldu ve Mike yapımcılık görevini üstlendi. Mike ayrıca Linkin Park’ın ilk albümünü ve Reanimation’ın prodüktörlüğünü yaptı ve bu albümlerin kapaklarını da kendisi tasarladı. Bu albüm Mike’in arkadaşlarıyla birlikte çalışmasına izin verdi, Cheapshot gibi. Ve insanlar Hybrid Theory turu boyunca onlarla tanıştı, Aaron Lewis de buna örnektir.

Linkin Park’ın ikinci albümü olan Meteora 2003 Mart’ta görücüye çıktı ve ilk albümdeki gibi geniş kapsamlı bir dünya turuna çıktılar.

10 Mayıs 2003 yılında Mike uzun süredir sevgilisi olan Anna Lovejoy ile hayatını birleştirdi. Anna çocuk kitapları yazarıdır.

Mike Shinoda 2004 yılında Depeche Mode’un single’I Enjoy The Silence şarkısını yeniden düzenledi. Albümleri için Remixes 81-04 adı verildi ve single’ın çıkış tarihi için Ekim ayı seçildi. Takip eden aylarda Jay-Z ile Linkin Park birlik olarak MTV için bir mush up albümü çıkardı ve küçük bir show verdiler. Mike, Jay-Z ile çalışmaktan büyük bir onur duydu, onun işinin büyük bir hayranıydı. Mike, EP’nin prodüktörlüğünü yaptı, şarkıları mixledi ve albüme katkıda bulundu. EP’deki single olan, Numb/Encore şarkısı “En iyi Rap/En iyi Şarkı İşbirliği” dalında 2006 yılında 2. Grammy Ödülü’nü kazanmış oldu.

Ayrıca Mike bu yılda, Michael K. Shinoda Endowed Scholarship’I kurdu ve Art College Centre Dizayn Bölümü’ne bursluluk için teklif götürdü ve Art College, Mike’ın çalışmalardan gelir sağladı.Mike ayrıca, Amerikan-Japon Müzesi’ne bağışta bulundu.

Dünya turu bittikten sonra, grup çalışmalarına ara verdi. Mike zamanını hip hop yan projesi olan Fort Minor’la geçirmeye başladı. Bu album Mike’ın arkadaşlarıyla çalışmasına fırsat verdi, Style Of Beyond, Common ve Jonah Matranga dahil. Fort Minor’un mixlerinden oluşan “Fort Minor: We Major” adını aldı, “The Rising Tied” albümü ise Kasım 2005'te piyasaya sürüldü.Mike Jay-Z’yi baş yapımcı olarak kaydetti ve Brad de album parçalarının listesinde öneride bulundu; fakat Mike albümü üretti ve albümü kendi mixledi. Hem de neredeyse bütün enstrümanları kullandı ve albümün kapağını yaptı.

"Jay-Z baş yapımcıydı ama hiçbir şey yazmadı. Albümdeki şarkıları derlememde ve kalıplar konusunda yön gösterdi. Black Thought, Common, John Legend, Styles of Beyond, Holly Brook, Kenna, Jonah Matranga, Mr. Hahn, ve Eric Bobo asıl albümden bazı isimler. Misafirleri bildiğim insanlarla sınırladım. Bence, sadece bir insane bu proje için ani bir baskın düzenledi, bu John Legend’dı. Sırf bu yüzden, onun sesini gerçekten sevdim. Muhtemelen, büyük isimlerle anılan parçalar yapabildik, fakat onun yerine benim ihtiyacım olan arkadaşlarımla birlikte album yapmaktı."

Albüm eleştirmen, hayranlar, ve 50 Cent’in Malezya’daki desteği dahil tüm bu insanlar tarafından iyi bir not aldı. Bu album, şarkı sözlerinde Mike’ın özellikle kişisel hayatından temalar içeriyordu. Mike “Where’d You Go” şarkısını eşi için yazdı. Ailesini göz önünde tutarken tur yüzünden büyük bir zamanını ailesinden uzakta geçirdi. “Kenji” şarkısı kamp boyunca yaşanılan gerilimi ve kamplarda karakterlerinden nelerine el konulduğunu anlatır. Bu şarkı Mike’s babasının ve halasının enterne kampıyla ilgili söylediklerini içerir.

"Ailem enterne kampındayken, ben bazı akrabarımın Santa Anita’daki hipodromda atlarla yaşadıklarını ve sonar kampa alındıklarını öğrendim. O aralar bu, bizim tipik Japon-Amerikan ailesinin hikayesiydi, ama birçok insane bunu bilmiyordu. Ailem dışında bu hikayeyle zor zamanlar geçirdim çünkü bunun hakkında konuşmayı sevmiyorlardı."

Mike, Lil’ Jon ile birlikte “score for the 2005 VMAs” için yazdı.

Bu değişim çeşitlilik ihtiyacı içindi. 10 parça yaptım, bunlardan birkaçı, birçok Linkin Park hayranının tanıyacağı müziklerdir, diğerleri farklıyken, tamamına kadar hip-hop müziğine soyundu. Ve her biriyle birlikte, hepsi farklı parçalar oldu.

Fort Minor’un konsepti, album kapağı dahil yaklaşık 10 parça çizimden oluşuyordu. Mike çalışmalarını gösteren ilk sanat galerisinin açılışı için “Gallery 1998” tutuldu.Bu gösterim “Diamonds Spades Hearts Clubs” adlı, karışım özellikleriyle öne çıkan parçaları dahil hayvanlar, robotlar, kalp, bel ve kulüp simgeleri içeriyordu.Mike’ın internet sitesinde çizimlerinin kitabı satıldığı gibi t-shirtler ve bazı çalışmalarının kopyaları satıldı.

Mayıs 2007’de Linkin Park’ın üçüncü albümü “Minutes to Midnight” satılmaya başladı. Bu albüm diğer albümlere gore Mike’ın bazı vokallerini içerir. Mike hala önceki albümlerdeki kadar çalıştığına dair yazdığı şeylerde atıfta bulundu. Mike, Rick Rubinle yapımcılık işini ortak yaptılar.

Linkin Park, Busta Rhymes ile birlikte “We Made It” single’ını çıkardı. Bu single’da Mike’ın kendi güfte dizesi ve Chester’ın söylediği nakarat bulunuyor.

Mike Shinoda 2008

Grup, “Minutes to Midnight”ı tanıtım konserlerini bitirdiğinde, Mike “Glorious Excess” adlı sanat gösterisi için çalışmaya başladı. Sitesinin aracılığıyla “Sirens and Silence” adlı bir film yayınladı. Filmde kendini ve diğer görüntüleri montajladı. Gösteri iki yarım parçadan “Born” ve “Dies”den oluşuyordu.“Born” Japon-Amerikan Uluslararası Müzede 11 Temmuz 2008’de, “Dies” ise 29 Ağustos 2009’da açıldı.

Mike ve Mark Wakefield 2008 yılında tekrar iş birliği yaptı. Şarkıyı yazdılar, yaptılar ve bir Barack Your World adı altında White Pegacorn ile bir video yaptılar. Bu parka Barack Obama’nın adaylığını desteklemek içindi.

2009 Şubat ayında Anna ve Mike’ın ilk çocukları olan “Otis Akio Shinoda” dünyaya geldi.

Mike, 2010 yılının birçok bölümünü Linkin Park’ın yeni albümü için zaman harcayarak geçirdi. Linkin Park; iPod, iPad ve iPhone’lar için yılın başlarında, Mike’ın oyun birçok karakter üzerinde çalıştığı oyun olan 8-Bit Rebellion piyasaya sürüldü. Oyunun müziklerinde Linkin Park’ın şarkıları kullanıldı.

Mike, Cypress Hill’ın “Carry Me Away” adlı şarkısının prodüktörlüğünü yapıp söyledi. Cypress Hill bu şarkıyı kendi albümleri olan “Rise Up”da sergiledi.

2010’da Mike ayrıca “East West Players 44th Anniversary Visionary Awards”da işi, sanatı ve sanatındaki çalışmalarından dolayı onur ödülüne layık görüldü.

Asyalı Amerikanların farkındalık yaratmalarına konsantre olamıyorum, bu sadece ne yaptığım, benim için kolay." Mike, East West Players 44th Anniversary Visionary Awards’dayken

Linkin Park’ın dördüncü albümü olan “A Thousand Suns” 14 Eylül 2010’da piyasaya sürüldü ve grup yeniden geniş kapsamlı bir dünya turuna çıktı.

Mike'ın etkilendiği gruplar arasında NIN, Depeche Mode ve N.W.A. gibi gruplar yer alıyor. Mike grup dışında da grup içinde olduğu kadar aktif bir insan. Genç rapçilerin önünün açılması için birçok çabada bulunuyor.

Mike Shinoda Linkin Parkın Reanimation adlı albümlerinde de yapımcı olarak görev aldı. 2005 yılında solo albümü Fort Minor ile Believe Me, Where'd You Go, Petrified gibi başarılı şarkılara imza attı.

Baskın filminin müziklerini de yapmıştır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]