Frank Ocean

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Frank Ocean
Genel bilgiler
Doğum adıChristopher Edwin Breaux
Doğum28 Ekim 1987 (36 yaşında)
Long Beach, Kaliforniya, ABD
Başladığı yerNew Orleans, Louisiana, ABD
Tarzlar
Meslekler
  • Şarkıcı
  • söz yazarı
  • prodüktör
Etkin yıllar2005–günümüz
Müzik şirketi
Resmî sitefrankocean.com

Christopher Francis Ocean (d. 28 Ekim 1987), sahne adıyla Frank Ocean, Amerikalı şarkıcı, söz yazarı ve prodüktör. Kariyerinin başlarında Beyoncé, John Legend, Justin Bieber ve Bridget Kelly gibi isimlerin söz yazarlığını yapan sanatçı, 2010 yılında hip hop grubu Odd Future'a katıldı. 2011 yılının başlarında Nostalgia, Ultra isimli mixtape ile Amerika'da ün salan şarkıcı, ilk stüdyo albümü Channel Orange'ı Temmuz 2012'de piyasaya sürdü.

2016 yılında Def Jam Recordings plak şirketiyle yollarını ayırdı. Ağustos ayında Endless adlı görsel albüm çalışmasını Def Jam etiketiyle çıkan son projesi olarak Apple Music'te yayınladı. İkinci stüdyo albümü Blonde 20 Ağustos 2016 tarihinde bağımsız olarak piyasaya çıkardı ve ABD, Avustralya ve İngiltere gibi birçok ülkenin albüm listesinin zirvesine yerleşmeyi başardı.

Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

2005–10: Kariyerinin ilk yılları[değiştir | kaynağı değiştir]

Prodüktör grubu olan Midi-Mafia ile beraber müzik hayatına başlayan Frank Ocean, sonraları Tricky Stewart tarafından keşfedildi. 2009'da Def Jam ile anlaşan Ocean, ilk albümü Nostalgia, Ultra'yı çıkarmak üzereyken kayda değer bir dinleyici kitlesinin olmaması sebebiyle Def Jam ile beraber ortak bir karar alarak albümü İnternet üzerinden piyasaya sürdü.

2011: Nostalgia, Ultra[değiştir | kaynağı değiştir]

Albümde çok sayıda sample kullanan Ocean, Coldplay, The Eagles, Radiohead, MGMT ve Mr. Hudson'ın şarkılarından sample'lar kullanarak ve Tricky Stewart, James Fauntleroy, Bei Major ve Midi-Mafia'nın prodüksiyon desteği ile albümü tamamlayıp dinleyicilerine sundu. Ancak albümde kullanılan American Wedding şarkısının sahibi The Eagles grubu durumdan pek memnun değildi ve Ocean'ı dava etmekle tehdit eden bir halka açık yazıyla uyardı.

Nostalgia, Ultra albümünü yaparken hissettiklerini ve düşündüklerini BBC'ye verdiği bir röportajda açıklayan Ocean "Başımdan geçen ve yaşanmış olan en iyi hikayeleri bir sıraya koydum ve müzikle beraber o hikayeleri sizlere anlattım." diyerek anlatı türünde sözler yazdığını ifade etti. Şarkıcının başarısı hip hop dünyasının dikkatini çekti. Sanatçı, Jay-Z ve Kanye West'in ortak albümü Watch the Throne'da yer alan "No Church in the Wild" ve "Made in America" adlı şarkılarda konuk şarkıcı olarak yer aldı.

2012: Channel Orange[değiştir | kaynağı değiştir]

2012 yazının başlarında Ocean, Channel Orange albümünün ilk single'ı "Pyramids"i kendi tumblr sayfasında yayınladı. 10 dakikalık bu şarkı hakkında Frank Ocean'ın yorumu "Pyramids 10 dakikalık bir şarkı, müzik dünyasını trolledim." oldu. Albümün ikinci teklisi olan "Sweet Life" ise dört dakika uzunlukta bir şarkı olarak yine Frank Ocean'ın kendi tumblr sayfasında yayınlandı. 17 Temmuz'da yayınlanması beklenen albüm 6 gün önceden iTunes'da Frank Ocean tarafından satışa sunuldu. Bunu daha önceden planladığını söyleyen Ocean, "Thinkin' About You" şarkısını da tekli olarak kullanmış olduğunu söyledi. Albüm kapağına adını yazmamış olan Frank Ocean, anonim olmak istediğini belirtti. Ayrıca albüm Pitchfork, Rolling Stone ve Spin gibi dergilerde tam not aldı.

"Crack Rock" şarkısında Ocean, kardeşinin polisler tarafından vurulması ancak siyahi olduğu için kimsenin umursamamasından söz ediyor. "Bad Religion" şarkısında ise tumblr'dan yazdığı açık mektup ile açıklık getirdiği ilk aşkından bahsediyor. Şarkıyı ilk olarak Jimmy Fallon'ın programında seslendiren Ocean, bu şarkının kendisi için özgürlüğü ifade ettiğini belirtti. Red Hot Chili Peppers'ın bas gitaristi Flea ise şarkı hakkında "80'lerden bu yana dinlediğim en iyi ballad." dedi.

2016–17: Endless ve Blonde[değiştir | kaynağı değiştir]

Merakla beklenen ikinci albümü 2015 yazında çıkacağı söylentilerine rağmen ancak 2016 yılında ilk 19 Ağustos'ta Endless adlı görsel albümü Def Jam ile son çalışması olarak, bir gün sonra da ikinci stüdyo albümü Blonde'ı bağımsız bir şekilde yayınlandı. Ekim 2016'da annesiyle birlikte eski ABD başkanı Obama'nın verdiği son Beyaz Sarayı davetine özel davetli olarak katıldı. Şubat 2017'de Tumblr sayfasından Grammy ödüllerine tepki gösterdi ve çalışmalarını o ödül töreninden uzak tutacağını açıkladı.

Şubat 2017'de Apple Music'te Blonded Radio adlı bir radyo programını iki arkadaşıyla sunmaya başladı. Bu radyo programında Calvin Harris'le çalışması "Slide", "Chanel", Jay-Z ve Tyler, the Creator eşliğindeki "Biking", "Lens" ve A$AP Mob'a eşlik ettiği "RAF" adlı eserlerini ve daha önce yayımlamış olduğu parçalarının farklı versiyonlarını dinleyicilerine sundu ve büyük beğeni topladı. Albümünün tanıtımı için konser turnesi düzenlemeyen Frank Ocean, 2017 yazında bazı müzik festivallerinde sahne aldı. Bu konserlerin birinde Amerikalı oyuncu Brad Pitt sahnede ona eşlik etti.

Kişisel hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

4 Temmuz 2012 tarihinde Ocean, tumblr sayfasından açık mektup yayınladı. Mektupta Ocean âşık olduğu ilk kişinin bir erkek olduğunu söyledi lakin bunun dışında şu anki cinsel yönelimi hakkında bir yorumda bulunmadı. 19 yaşında yazı beraber geçirdiği bir adama âşık olan Ocean bunu halka açıklayarak insanları çelişkide bırakan bazı şarkı sözlerine de açıklık getirmiş oldu.

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]