Chester Bennington

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Chester Bennigton
DoğumChester Charles Bennington
20 Mart 1976(1976-03-20)
Phoenix, ABD
Ölüm20 Temmuz 2017 (41 yaşında)
Palos Verdes Estates, Kaliforniya, ABD
Ölüm sebebiİntihar
Diğer ad(lar)ıChazy Chaz
MeslekVokalist, söz yazarı
Etkin yıllar1996-2017
Evlilik
Samantha Olit
(e. 1996–2005)

Talinda Bentley
(e. 2006)
Çocuk(lar)6
İmza

Chester Charles Bennington; (20 Mart 1976, Phoenix - 20 Temmuz 2017, Kaliforniya), Grey Daze, Linkin Park, Stone Temple Pilots ve Dead by Sunrise gruplarının solistliğini yapmış Amerikalı müzisyen ve şarkı yazarıdır.

Biyografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Chester Charles Bennington, 20 Mart 1976 tarihinde Phoenix, Arizona'da doğmuştur. Annesi bir hemşire, babası çocuk cinsel istismarı vakalarında çalışan bir polis dedektifiydi. Genç yaşta müziğe ilgi duymaya başladı.[1] Depeche Mode ve Stone Temple Pilots gruplarının ilham aldığı ilk kaynaklar olduğunu belirtir ve daha sonradan gerçekleşecek olan Stone Temple Pilots'ın bir üyesi olma hayaliyle ilk yıllarını geçirmiştir. Bennington, yedi yaşındayken büyük bir erkek tarafından cinsel istismarının kurbanı oldu. Yardım istemekten korkuyordu çünkü insanların eşcinsel olduğunu veya yalan söylediğini düşünmesini istemiyordu ve taciz 13 yaşına kadar devam etti. Yıllar sonra tacizcinin kimliğini babasına söyledi. Bennington'un ebeveynleri, Bennington 11 yaşındayken ayrıldı.[1] Boşanma sonrası babası ile yaşamaya başladı. Bu zamanda ailesinden nefret etti, annesi tarafından terk edildiğini hissetti. Babası o zamanlar duygusal olarak iyi değildi. İstismar ve evdeki durumu onu o kadar etkiledi ki kaçıp gitme ve insanları öldürme dürtüsünü hissetti. Kendini teselli etmek için resimler çizdi, şiir ve şarkılar yazdı. Aynı zamanda bu dönemde alkol, esrar, afyon, kokain, meth ve LSD gibi zararlı maddeler kullanmaya başladı. Lisede fiziksel olarak zorbalığa uğradı. Bir röportajda, "sıska olduğu ve farklı göründüğü için okulda alaycı tavırlara maruz kaldığını" söyledi. 17 yaşında, annesinin yanına taşındı. Annesi, uyuşturucu kullandığını fark ettiği için bir süre evden ayrılması yasaklandı. Bennington, profesyonel müzik kariyerinden önce Burger King'de çalışmıştır.[1] Gençken, evinin çevresinde şarkı söyler ve Depeche Mode’un 5. üyesi olduğu hayalini kurardı. Kariyerinde Stone Temple Pilots’ın önemli bir yeri olduğunu belirtmiştir. İlk kez 14 yaşında grubu dinlemişti. Başrolünde Robin Williams olan Popeye (Temel Reis) filmini gençliğinde çok severdi. Filmdeki tüm replikleri neredeyse ezbere bilirdi. Loverboy, Foreigner ve Rush gibi müzik gruplarından etkilenmesinde, kendisinden 13 yaş büyük olan ağabeyinin de etkisi büyüktü. Rock müzik sektörüne geçişten önce, 10-14 yaşlarında hip hop tarzından da hoşlanırdı.(Sugarhill Gang ve Slick Rick gibi gruplardan etkilenen) Chester’ı etkileyen ilk albüm, Misfits’ti.

Profesyonel müzik kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Linkin Park'ta Chester

Chester'ın ilk müzik grubu 1993’te kurduğu Grey Daze'di. Grey Daze aslında Phoenix, Arizona bölgesinde oldukça popülerdi ancak hiç albüm anlaşması yapmamışlardı. Sonunda Chester toparlanıp yoluna devam etmek istedi. Chester, kendisi şarkı sözü yazarken diğer grup üyelerinin bundan kendilerine pay çıkarmasından da rahatsızlık duyuyordu. Kısa bir süre sonra biri bir mesaj platformunda Bennington ile Sean’ın konuştuklarını yazdı. Grey Daze'den Sean Dowdell’la Chester'ın güya çok iyi arkadaş olduklarını ancak kişisel farklılıklardan dolayı ayrıldıklarını söyledi. Her ikisi de anlaşmaya varacak kadar olgun değildi. Grey Daze şimdi Chester’ın yerini alan bir kadın vokalle yoluna devam etmektedir, gruplarının ismi ise artık "Waterface"tir. Chester'a daha sonra gelen teklif üzerine ailesiyle Kaliforniya'ya taşındı ve burada Linkin Park grubuyla söylemeye başladı. O zamanlar birkaç kayıt anlaşma teklifi reddedilen Chester, daha sonra ölene kadar Linkin Park'ın en bilinen üyesi ve yüzü olarak kaldı.

21 Haziran 2011 tarihinde konser bitiminde yaptığı Adele "Rolling In the Deep" cover'ı Adele tarafından, ilişkin parçanın en iyi cover'ı seçilmiştir.

Özel hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Aile ve görüşler[değiştir | kaynağı değiştir]

Bennington'un Elka Brand ile olan ilişkisinden, 12 Mayıs 1996 tarihinde Jaime isimli oğlu dünyaya gelmiştir. 2006'da, Elka Brand'ın diğer oğlu Isaiah'ı (d. 8 Kasım 1997) evlat edinmiştir. İlk karısı Samantha Marie Olit ile 31 Ekim 1996'da evlenmiştir ve bu evlilikten Draven Sebastian (d. 19 Nisan 2002) isimli oğlu dünyaya gelmiştir. Bennington'un ilk eşiyle ilişkisi Linkin Park'ın ilk yıllarında olumsuz seyredince 2005'te boşanma aşamasına geldiler. 2006 yılında eski bir Playboy modeli olan Talinda Ann Bentley ile evlendi, bu evlilikten 1 oğlu Tyler Lee Bennington (d. 16 Mart 2006) ve Lily ile Lila adlı ikiz (d. 9 Kasım 2011) çocukları oldu.

Chester ve Talinda Bennington, neredeyse bir yıl boyunca Devon Townsend (Kanadalı müzisyen Devin Townsend ile karıştırılmamalıdır) adlı bir siber saldırgan tarafından taciz edildi. Townsend, çiftin e-postasına izinsiz erişimden ve tehdit edici mesajlar göndermekten suçlu bulundu ve daha sonra iki yıl hapse mahkûm edildi.

Bennington'un uyuşturucu ve alkol bağımlılığı iyiden iyiye sorun teşkil etmeye başlayınca Bennington bağımlılıklarını yenmiş ve o dönemlerden sonraki röportajlarında uyuşturucu karşıtı söylemlerde bulunmuştur. 2011 yılında, “Artık o kişi olmak istemiyorum.” diyerek alkol kullanımına son verdiğini belirtmiştir. Bennington daha sonra Linkin Park'la olan birlikteliği boyunca tekrar alkol kullanımına yöneldiğinde grup arkadaşları bu duruma müdahale etmiş ve bu sayede bu durumun üstesinden gelmiştir.

Chester, 2011 yılının ocak ayında bir röportajda, "2011 Tucson" çekimine yanıt olarak "Ne söylediğinize veya ne demek istediğinize bakılmaksızın kendinizi ifade etmenin ve görüşlerinizi dile getirmenin şiddet içermeyen bir yolu her zaman vardır. İnsanlar inanmak istedikleri her şeye inanma haklarına sahiplerdir, bu onların işi ve iletişim için akıllılar, fakat özgür bir toplumda bile hiç kimse bir başkasının hayatını alma hakkına sahip olamaz." cümlelerini kaydetmiştir.

Sağlık sorunları dönemi[değiştir | kaynağı değiştir]

Bennington, Meteora'nın yapım aşaması esnasında rahatsızlandı ve albümün bazı kayıt oturumlarına katılmak için tedavi görmeye başladı. 2003 yazında Prag'da "Numb" şarkısının klip çekimlerinde aşırı karın ağrısı ve gastrointestinal sorunlar yaşıyordu. Cerrahi müdahale kararı dolayısıyla ABD'ye geri dönmek zorunda kaldı, şarkının klip çekimlerinin geri kalanı Los Angeles'ta tamamlandı.

Bennington, 2007 yılının ekim ayında Rod Laver Arena, Melbourne'daki bir gösteri sırasında platformdan atlamaya çalışırken bileği kırılmıştır. Yaşadığı acıya rağmen gösteriyi kırık bir bilekle tamamlayan Chester'a, konser sonrası uygulanan operasyonda bileğine beş adet dikiş atılmıştır.

2011 yılında Bennington, dünya turnesi esnasında tekrar rahatsızlanınca Linkin Park üç gösterisini iptal etmek durumunda kaldı ve A Thousand Suns Dünya Turu'nun ikisi yeniden planlandı.

Bennington, Ocak 2015'te bir basketbol maçı sırasında bileğinden yaralanmıştır. O zamanlardaki bir konserini de koltuk değneği ve diz scooter'ının yardımıyla vermiştir. Sonrasında Linkin Park, Chester'ın geçireceği ameliyat ve iyileşme süreci dolayısıyla turlarının geri kalanını iptal etmiştir.

Ölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

Chester Bennington, 20 Temmuz 2017 tarihinde saat 09:00 sıralarında Kaliforniya'daki evinde asılı hâlde ölü bulunmuştur.[2] Linkin Park'ta beraber sahne aldığı arkadaşı Shinoda da ölümü Twitter hesabı üzerinden saat 12:00 sularında attığı bir tweet ile doğrulamış ve "Kalbim kırık, şoka girmiş durumdayım ama yaşananlar doğru. Resmî bir açıklama elde ettiğimizde duyurulacaktır." açıklamasını yapmıştır.[3] Bennington'un ölümünün ardından yakın tarihte planlanan Kuzey Amerika turnesi de iptal olmuş ve grup, bilet alan insanların ücretlerinin iade edileceğini açıklamıştır.[4]

Bennington ve Chris Cornell[değiştir | kaynağı değiştir]

Bennington'un ölümü, Chris Cornell'in 53. yaş gününe rastlamıştı. Chris Cornell de Chester'ın intiharından 2 ay önce kendini asarak intihar etmişti. Chester ile Cornell yakın arkadaş idiler. Bennington'un, Cornell'in ölümü hakkında Instagram'da, "İçinde sensiz bir dünya düşünemiyorum." yorumunda bulunmuştu. Linkin Park, Jimmy Kimmel Live'daki onuruna "One More Light" söylediğinde Bennington'un çok duygusallaştığını kaydetti ve şarkı provalarını bitiremedi çünkü hem prova hem de canlı performans sırasında Bennington zor anlar yaşamaktaydı. Grup, şovda sadece "Heavy" şarkısını canlı bir performans olarak sergileyecekti ancak Cornell'in ölümüyle ilgili haberleri duyduktan sonra "One More Light" çalmaya karar verdiler. Chester, Leonard Cohen'in "Hallelujah" şarkısını Cornell'in cenazesinde söylemiştir. Ayrıca kendisi, Cornell'in oğlu Christopher'ın da vaftiz babasıdır.

Müzik tarzı ve etkileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Bennington, (düşük bas G [G2]'den başlayıp tenor G [G5]'de zirveye ulaşan) üç oktavlık tenor vokal aralığına sahipti. Vokalleri kariyerinin tamamı boyunca ciddi bir dayanıklılık gösteren Chester hakkında Rolling Stone dergisinden "Altheapi", "Bennington'un sesi, hayatın savunmasız anlarını yakalayan haykırış ve çığlıklarda yer alan bir öfke olduğu kadar, sarf ettiği sözlerinin acı ve felsefi duygularını somutlaştırmıştı." değerlendirmesinde bulunmuştur.

En sevdiği gruplardan ve ilham kaynaklarından bahseden Bennington; Stone Temple Pilots, Arcade Fire, Circle Jerks, Descendents, Metallica, Misfits, Nirvana, Pearl Jam, Skinny Puppy, Soundgarden oluşumlarına değinmiştir. Bennington da kendisini "kocaman bir Madonna hayranı" tanımıyla değerlendirmiş ve onu, kendisinin bir müzisyen olmak istemesinin nedenlerinden biri olarak görmüştür.

Filmografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Bennington, 2006 yapımı Crank filminde bir sahnede, eczanede bir müşteri rolünde cameo görünüm oyunculuğu ile yer aldı. Daha sonra filmin 2009 devamı olan Crank: High Voltage filminde at izi takipçisi olarak yer aldı. 2010 filmi Saw 3D'de kötü niyetli ve ırkçı Evan karakterini canlandırmıştır. Jared Leto'nun 2012 belgeseli Artifact'te sektör hakkında konuşan birkaç rock müzisyeninden birisi olarak belgesele konuk edilmiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c Apar, Corey, Chester Bennington, Biyografi 14 Haziran 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., MTV.Com, 27 Haziran 2007'de Erişildi.
  2. ^ "Linkin Park Singer Commits Suicide By Hanging". TMZ. 20 Temmuz 2017. 22 Temmuz 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Temmuz 2017. 
  3. ^ Mike Shinoda (20 Temmuz 2017). "Mike Shinoda Twitter'da" (İngilizce). 21 Temmuz 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Temmuz 2017. 
  4. ^ "Linkin Park cancel North American tour after Chester Bennington death" (İngilizce). BBC. 22 Temmuz 2017. 22 Temmuz 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Temmuz 2017.