Lindt & Sprüngli

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Lindt & Sprüngli, daha çok Lindt olarak bilinen İsviçre kökenli çikolata ve şekerleme markasıdır.

Geçmişi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kilchberg'deki genel merkez

Kökeni 1845 yılına dayanan firma, David Sprüngli-Scwarz ve oğlu Rudolf Sprüngli-Ammann tarafından Zürih'te kuruldu. Önceleri küçük bir şekerleme dükkânı işleten baba-oğul, iki yıl sonra katı çikolata üretmek için küçük bir imalathaneye geçti.

Oğul Rudolf Sprüngli-Ammann yaşlanıp emekli olunca şirket onun iki oğlu arasında bölündü. Küçük oğul David Robert daha sonraları Confiserie Sprüngli adıyla anılmaya başlayan iki şubeyi devraldı. Büyük oğul Johann Rudolf ise çikolataların imalathanesini aldı. Büyüme stratejisi izleyen Johann Rudolf 1899 yılında, Bern kentinde Rodolphe Lindt tarafından işletilmekte olan bir başka çikolata şirketini satın aldı ve kendi kuruluşunun adını Aktiengesellschaft Vereinigte Berner und Zürcher Chocoladefabriken Lindt & Sprüngli olarak değiştirdi.

1994 yılında Avusturya kökenli Hofbauer'i, 1997 yılında İtalyan kökenli Caffarel'i, 1998 yılında ABD kökenli Ghirardelli'yi satın alarak şirket bünyesine kattı ve genişledi. 17 Mart 2009 tarihinde şirket ülkedeki ekonomik durgunluğu neden göstererek, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki 80 şubesinin 50'sini kapatma kararı aldığını bildirdi.[1]

Lindt & Sprüngli İsviçre, Kilchberg'de; Almanya, Aachen'da; Fransa, Oloron-Sainte-Marie'de; İtalya, Induno Olona'da; Avusturya, Gloggnitz'de ve ABD, Stratham'da olmak üzere 6 fabrikaya sahiptir.


Lindor[değiştir | kaynağı değiştir]

Lindor, sert çikolatadan kabuğu ve akışkan çikolata dolgusuyla ayırt edilebilen bir tür Lindt çikolatasıdır. İlk olarak 1955 yılında Lindt & Sprüngli'nin "truffle" topu olarak üretimine başladığı Lindor, güncel olarak minik çikolata topları veya kalıp çikolata biçiminde ve her biri kendine has renkteki kağıdında gelen çeşitli tatlarda mevcuttur:

Rengi Tadı (cins)
Sarı Beyaz çikolata
Kırmızı Sütlü çikolata
Mavi Bitter çikolata
Siyah Ekstra bitter çikolata Kabuğunda %60 kakao, az sütlü iç dolgu
Pembe Ahududulu
Yeşil Naneli
Yeşilli siyah Yoğun biber naneli
Turuncu Portakallı
Kahverengi Fındıklı
Kahverengi ve sarı (St Moritz yazısı ile) Fındık parçaları dolgulu, sütlü çikolatalı
Açık kahverengi (Peanut Butter yazısı ile) Fıstık ezmeli
Koyu kahverengi (Café yazısı ile) Moka kahvesi
Açık mavi Stracciatella: Yumuşak beyaz dolgulu, kakao tanecikli beyaz çikolata kaplı, İtalyan usûlü
Mavili Sarı Tarçınlı
Kırmızılı koyu yeşil Biber nanesi
Hayalet desenli siyah, kardanadam desenli beyaz ve mavi, çiçek desenli lime yeşili ya da kalp desenli kırmızı (Sezonluk üretim) Yumuşak beyaz dolgulu, sütlü çikolatalı

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Wiggins (17 Mart 2009), "Lindt closes lid on most of its US stores", Financial Times, erişim tarihi: 17 Mart 2009  Bilinmeyen parametre |filk= görmezden gelindi (yardım)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]