LightScribe

Vikipedi, özgür ansiklopedi
LightScribe logosu

LightScribe üzerinde özel kaplama olan CD ve DVD gibi optik ortamların üzerine lazerle şekiller çizebilen teknolojiye verilen addır. LightScribe Hewlett-Packard'da Daryl Anderson tarafından icat edilmiş ve çeşitli donanım üreticilerine, CD/DVD üreten firmalara ve yazılım geliştiricilerine lisanslanmıştır. Şu anda sadece bilgisayarlarda bulunan CD/DVD yazıcılarında bulunan bir özellik olmasına rağmen, Hewlett-Packard teknolojiyi CD yazabilen müzik setleri ve DVD yazabilen video kaydedicilere tümleşik hale getireceğini belirtmiştir. [1] 23 Nisan 2006 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.

Çalışma prensibi[değiştir | kaynağı değiştir]

İki CD'nin farkı

LightScribe disklerinin üzerinde 780 nm kızılötesi ışığa tepki veren özel bir katman bulunmaktadır. LightScribe destekli sürücüler, kendilerine verilen resim veya metni diskin merkezinden dışa doğru büyüyen daireler halinde yazarlar. İçten dışa doğru olan bu hareket dolayısıyla diskin dışına doğru büyüyen resimler daha uzun zamanda yazılırlar. Şu anki haliyle LightScribe tek tonlu (mat sarı renk üzerine gri) resimler çizebilmektedir. Çizilen resimler iç ortam ışığında 9 ay kadar silinmeden kalabilmektedir. Optik ortamın karanlık bir yerde saklanması durumunda ise daha uzun süre kalmaktadır.

Piyasada LightScribe[değiştir | kaynağı değiştir]

LightScribe ortamı'nın 1.2 sürümü Avrupa ve Asya'da piyasaya sürülmüştür. Bu sürüm kırmızı, turuncu, sarı, mavi ve yeşil olmak üzere beş farklı renkte diski mümkün kılar ve daha keskin bir çıktı sağlar.

Wikipedia logosu çizilmiş bir CD

Benzer teknolojiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Disklerin

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]