Carly Fiorina

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Carly Fiorina
Carly Fiorina by Gage Skidmore 3.jpg
Doğum 1954 (67-68 yaşında)
Austin, Teksas, ABD
Meslek Siyasetçi,iş insanı
Siyasi parti Cumhuriyetçi
Ebeveyn(ler) Joseph Tyree Sneed
Madelon Montross
Resmî site carlyforpresident.com
İmza
Carly-Fiorina-signature.png
2016 ABD başkanlık seçiminde kullandığı amblem

Cara Carleton Sneed "Carly" Fiorina (Sneed evlenmeden önceki soyadıdır, 6 Eylül 1954) Amerikalı bir siyasetçi ve iş insanıdır. 2016 ABD başkanlık seçimleri'nde Cumhuriyetçi Parti'den aday olmuştur.

Öz geçmişi[değiştir | kaynağı değiştir]

Carly Fiorina 6 Eylül 1954 tarihinde Austin, Teksas'ta doğmuştur. Babası Joseph Tyree Sneed, III Teksas Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde profesördü. Annesi Madelon Montross ise soyut ressamdı. 1976 yılında Stanford Üniversitesi'nin Ortaçağ Tarihi ve Felsefe bölümünden mezun oldu. 1989 yılında da Massachusetts Institute of Technology'den MBA derecesi aldı.

İş hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Yaklaşık 20 yıl boyunca AT&T ve Lucent Technologies'te çeşitli yöneticilik görevlerinde bulunmuştur. Lucent'ın AT&T'den ayrılıp halka arz edilmesi sürecini yönetmiştir. 1999-2005 yılları arasında bilişim teknolojisi şirketi HP'nin genel müdürü olarak görev yaptı. 2001 yılında firmasının rakip bilgisayar üreticisi Compaq firmasıyla birleşmesine öncülük etti. Böylece HP dünyanın en büyük bilgisayar üreticisi konumuna geldi. Fakat firmanın karlılığında olan büyük bir düşüşten dolayı 2005 yılında HP yönetim kurulu tarafından görevinden azledildi.

Siyasetçilik hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

2010 yılında ABD'nin Kaliforniya eyaletini ABD Senatosu'nda temsil etmek için seçimlere girdi, fakat kaybetti. 4 Mayıs 2015 tarihinde ABD başkanlık seçimlerine Cumhuriyetçi Parti'den adaylığını koyduğunu açıkladı.