Lê Duẩn

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Lê Duẩn (Le Dung) (7 Nisan 1908, Quang Tri [bugün Binh Tri Thien] - 10 Temmuz 1986, Hanoi, Vietnam), 1969'da Ho Şi Minh'in ölümü üzerine İşçi Partisi'nin liderliğini üstlenen ve bu görevi ölümüne değin sürdüren Vietnamlı komünist devlet adamı.

Biyografi[değiştir | kaynağı değiştir]

1930'da Çinhindi Komünist Partisi'nin kurucuları arasında yer aldı. Devrimci etkinlikleri nedeniyle Fransızlar tarafından iki kez hapse atıldı. 1941'de Ho Şi Minh'in Fransız sömürgecilere karşı kurduğu Viet-Minh adlı ulusal cepheye katıldı. 1945'te Hanoi'de Vietnam Demokratik Cumhuriyeti'nin kurulmasından sonra yeni yönetimde önemli bir yer edindi.

1952'de Liên Việt'in (Vietnam Birleşik ulusal cephesi) Saygon bölgesi siyasal komiseri oldu. 1954'te ülkenin ikiye bölünmesinin ardından Güney Vietnam'daki gerilla savaşını örgütlemek ve yönetmekle görevlendirildi. Eylül 1960'ta güneydeki milliyetçileri ABD karşıtı bir cephe kurmaya çağırarak aynı yılın sonlarında Vietnam Ulusal Kurtuluş Cephesi'nin kurulmasında etkili oldu. Ho Şi Minh'in ölümü üzerine birinci sekreter olarak partinin ve Kuzey Vietnam hükümetinin liderliğini üstlendi.

1975'te İşçi Partisi'nin Vietnam Komünist Partisi adı altında yeniden örgütlenmesinden sonra da genel sekreter sıfatıyla parti liderliğini sürdürdü. 1976'da, Vietnam Savaşı'nın sona ermesinin ardından Vietnam resmi olarak yeniden birleşti. Vietnam yeniden birleştikten sonra hem Sovyetler Birliği, hem de Çin'e karşı mesafeli bir siyaset izledi ve sosyalist dünya dışına açılma siyasetini savundu. Kampuçya'nın (bugün Kamboçya) Vietnam tarafından işgal edildiği ve Çin'le ilişkilerin kesildiği zor bir dönemde partiye önderlik etti. Yönetimi sırasında Vietnam Sovyetler Birliği'yle bir dostluk anlaşması imzaladı (1978) ve Karşılıklı Ekonomik Yardımlaşma Konseyi'nin (COMECON) üyesi oldu. 1979'da Lenin Barış Ödülü'nü aldı.

Eserleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Le Duan'ın yazılarından bazıları Vietnam Sosyalist Devrimi (1970), Devrim Sürecinde Kadın ve Gençlik (1975) ve Vietnam Devrimi; Temel Sorunlar, Ana Görevler (1978) başlığıyla yayımlanmıştır.

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Encyclopædia Britannica