Kurusaray, Kastamonu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Kurusaray
Kurusaray konumu
Ülke Türkiye Türkiye
İl Kastamonu
İlçe Merkez
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2018)
 • Toplam 365
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0366
İl plaka kodu 37
Posta kodu 37000
Resmî site
[1] -

Kurusaray, Kastamonu ilinin merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adı köyde bulunan kervansaraydan gelmektedir. Tarihî İpek Yolu'nun devamı olan ve Taşköprü'den gelip Daday istikametine doğru giden kervan yolu bu köyden geçmektedir. Kurusaray denilmesinin nedeni buradaki sarayın yapıldığı yerin içme suyuna oldukça uzak bir yerde olmasıdır. Köye Yürekveren tarafından künklerle su taşınmıştır. Diğer bir rivayete göre Mustafa Kemal Atatürk'ün köye gelip sarayda kimseyi bulamayınca, "Bu kuru sarayda kimse yok mu?" demesinden dolayı bu köye Kurusaray adı verilmiştir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Kastamonu'nun yöresel yemekleri aynen devam eder. Düğünlerde geleneksel adetler bilinmesine rağmen pek fazla yapılmaz. Ramazan ve Kurban bayramlarında eski örf ve adetler devam eder. Bayramlara önem verildiği kadar arefe günleri de önemlidir, ikindi namazından sonra mezarlıkta köy halkı toplanır, Kur'an ve dualar eşliğinde herkes getirdiği kuruyemiş ve kete gibi malzemeleri birbirine karıştırıp tekrar dağıtılır. Böylelikle herkes birbirine ikram etmiş sayılır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kastamonu merkezine 17 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2009 720
2004 540
2000 460

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi hayvancılığın yanı sıra sebze ve meyve, şeker pancarı, mısır, buğday, arpa, yulaf, fiy vb. gıdaların üretiminden sağlanmaktadır. Kooperatif kurulmuş olmasına rağmen tamamen faal değildir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu mevcuttur. Kanalizasyon şebekesi vardır. PTT acentesi yoktur ancak hizmet ulaşmaktadır. Köye ulaşım yolu asfalttır. Köyde elektrik, su, sabit telefon ve ADSL mevcuttur. Şebeke suyu bulunmaktadır. Kastamonu merkezinin belediye pazarlarına gerekli verimli sebze ve meyve katkı sağlamaktadır. Orman Müdürlüğü tarafından ağaçlandırma projesi hayata geçirilmiştir (Alçakdağ Ağaçlandırma Projesi).

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]