Akçataş, Kastamonu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Akçataş
Akçataş konumu
Ülke Türkiye Türkiye
İl Kastamonu
İlçe Merkez
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2018)
 • Toplam 188
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0366
İl plaka kodu 37
Posta kodu 37000

Akçataş, Kastamonu ilinin merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kastamonu merkezine yaklaşık 40 km uzaklıkta,Ilgaz Dağları nın eteklerinde, Kastamonu-Tosya yolu üzerinde bulunmaktadır. Derberçin, Haydarlar, Tarlatepe,Burhanlı, Çıban ve Cebeci köyleri ile sınırları çizilmiştir. arazisi bölgeye göre tarıma nispeten elverişli ve verimlidir. orman bakımından Dereberçin ve Haydarlar köylerinden fakir olmakla birlikte köy sınırlarının büyük bölümü çam ormanlarıyla kaplıdır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, batı karadenizin iç kesimleri diye tabir edilen iklim kuşağındadır. Ilgaz dağlarına yakınlığı ve yükseltisi nedeniyle kışları soğuk ve karlı geçer, bahar ayları yağışlı yaz ayları nibeten kurak geçer. Karadeniz iklimi aradaki yüksek dağlar nedeniyle bu bölgede etkisini pek gösteremez. Karasal iklime geçiş alanlarındadır denebilir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 289
1997 244

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köyde biri kadrolu ikisi sözleşmeli olmak üzere üç camisinde din görevlisi bulunmaktadır.. ayrıca Karadere Orman Müdürlüğü yaklaşık 50 yıldır burada hizmet vermekte olup oldukça canlı bir orman deposu, orman işletme şeflik binası, lojmanları vardır. Karadere diye adlandırılan mahallesinde haftada bir gün pazar kurulmakta olup bu mahalle civar köylerin alışveriş ve ulaşım merkezi konumundadır. Ayrıca köy, Kastamonu Valiliği'nce cazibe köy ilan edilerek köylere hizmet götürme birliği kaynakları ile bazı yatırımlar ve hayvan pazarı tesisleri yapılmıştır. Ayrıca süt toplama merkezi ile yem satış merkezi vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]