İnceboğaz, Kastamonu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
İnceboğaz
Ülke Türkiye Türkiye
İl Kastamonu
İlçe Merkez
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2007)
 • Toplam 201
Zaman dilimi [[UTCUTC+03.00]] (UDAZD)
İl alan kodu 0366
Posta kodu 37000

İnceboğaz, Kastamonu ilinin merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adı önceleri Acuş (Acılı Yokuş) olduğu sanılmaktadır. Antik çağ ya da yakın döneme ait herhangi önemli bir geçmişi ya da bilgi bulunmamaktadır. Resmi olarak ismi İnceboğaz Köyü'dür.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kastamonu merkezine 12 km uzaklıktadır. Merkeze ulaşım kolaydır. Kastamonu - İnebolu yoluna 4 km uzaklıktadır. Civarında Kırcalar, Kavalca, Ahmetbey, Kurusaray, Gökçekent, Duruçay ve Arız köyleri yer almaktadır. Tepe eteklerinde kuruludur. Köyün ufku görüş açısı geniştir. Kastamonu Merkez ve Kuzeykent Semti güzel ve berrak havalarda çıplak gözle görülebilmektedir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi ve Karasal iklim etki alanı içerisindedir. Kislari soğuk ve karli , yazlari sıcak ve kurak geçer. Kışları sıfırın altında 10 derecelere kadar inen sıcaklık , yaz mevsiminde 30 - 35 derece dolaylarında seyretmektedir. Yöre, Karadenizin ılıman ikliminin yerine daha çok karasal iklim özelliklerinin hüküm sürdüğü bir yöre olma özelliği taşımaktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara Göre Köy Nüfus Verileri
2010 229
2000 178
1997 191

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Sekerpancari , misir , bugday vb tahıl ürünleri ekilip biçilmektedir. Büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık yetiştiriciliği yaygındır. Ancak modern anlamda mera besiciliği ya da mandıracılık değil , eski yöntemlerle devam ettiren ahır hayvancılığı vardır. Basit yöntemler kullanıldığı için istenilen verim alınamamaktadır. Hayvancılık için alt yapı bulunmakta ancak kapasitenin çok düşük oranı kullanılmaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu yer alırken ,okulun kullanılamaması nedeniyle ortaöğretim ve lise düzeyinde taşımalı eğitim sisteminden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi bulunmaktadır ve yakın zamanda yenilenmiştir. Ancak köyde kanalizasyon ağı yer almamaktadır. PTT , Türk Telekom ya da herhangi bir banka şubesi yoktur. Sağlık ocağı , sağlık evi ya da hastahane bulunmamaktadır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup yer yer stabilize özelliği taşırken , köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Mobil telefon şebekesi vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]