Gökçukur, Kastamonu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Gökçukur
Gökçukur konumu
Ülke Türkiye Türkiye
İl Kastamonu
İlçe Merkez
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2018)
 • Toplam 74
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0366
İl plaka kodu 37
Posta kodu 37000

Gökçukur, Kastamonu ilinin merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Resmi kayıtlarında Gökçukur köyü olarak adlandırılan köy aslında Kireç mahallesi ve Gökçukur mahallesinden oluşmaktadır. Kireç ve Gökçukur mahalleleri bir vadinin karşılıklı iki yüzünde yer almaktadır. Köye ait mahallelerin geçmişleri ile ilgili çalışmalar yapılsa da net bir bilgiye rastlanamamıştır. Ancak özellikle Kireç mahallesinde ikamet etmekte iken vefat eden Kadir Avcı isimli köy sakini, köy hakkında oluşumun cumhuriyet öncesine kadar uzandığını ve köye kireç denmesinin sebebinin de köyde yerleşimi bulunan bazı evlerin temelinde kireç benzeri bir taşa çok sık rastlanmasından kaynaklandığını beyan etmiştir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kastamonu merkezine 20 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 136
1997 136

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi genelde tarım ve hayvancılığa dayanmakta ise de, son zamanlarda özellikle tarım alanlarında kendir ve pancar gibi ekonomik değeri olan ürünler yerine yonca ve mısır gibi köylünün hayvanlarını beslemeye dönük tarımsal ürünler üretilmektedir. Ayrıca köyün sulu tarıma müsait alanında köylülerin patates, fasulye, domates ve salatalık gibi gündelik tüketimine dönük tarımsal üretim yapılmaktadır. Kastamonu tarihinin önemli bir parçası olan Atabey Hanı Kireç Mahallesine ait tarlaların sınırında kalmaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün kanalizasyon şebekesi vardır.PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]