Kunyu Wanguo Quantu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Konyo Bankoku Zenzu, Japonya'ya ihraç edilen dünya haritası Kunyu Wanguo Quantu 'nun renksiz versiyonuna dayanılarak Kanō ressamları tarafından renkli olarak çizilip basılan katakana ilaveli haritadır. Sağ üst köşesinde Kanō'nun mührü görülmektedir (Tohoku Üniversitesi Kütüphanesi Kanō Bunko).

Kunyu Wanguo Quantu (Çince: 坤輿萬國全圖/坤舆万国全图, pinyin: Kūnyú Wànguó Quántú, anlam: "Dünyanın bütün ülkelerinin tam haritası", İtalyanca: Carta Geografica Completa di tutti i Regni del Mondo), 1602 yılında Cizvit tarikatına bağlı İtalyan misyoneri Matteo Ricci tarafından çizilmiş olan Dünya haritası. Çin'in bilinen en eski Avrupa tarzı haritası[1] olup Amerika'nın eklendiği ilk Çince yazılı haritadır. Harita, Çinlilerin dünya görüşlerini büyük ölçüde etkiledi ve Japonya'ya ihraç edilerek orada da büyük etki yarattı.[2]

Matteo Ricci 1584 yılında ilk Çince yazılı dünya haritasını çizmişti ancak bu harita günümüzde elde mevcut değildir. Daha sonra Matteo Ricci'nin haritası, Ming Hanedanı'nın imparatoru Wanli'nin isteği üzerine dönemin önde gelen tercüman ve gökbilimcilerden Taipu-si adlı Budizm tapınağının "Shaoquin" (Şaoçin, anlam: Küçük Lord, başlıca tapnaklarında başkan yardımcısı)'i olan Li Zhizao (李之藻)'nın desteğiyle basıldı. Orijinal harita toplam altı parçadan oluşturuldu. Sonraki versiyonları tek parça olarak düzeltildiler.

Boyu 1,52 metre, eni 3,66 metredir. Haritanın yaklaşık olarak ortasına Çin yerleştirilmiştir. Dönemin diğer Avrupa tarzı dünya haritalarında olduğu gibi Asya, Avrupa, Afrika, Kuzey ve Güney Amerika ve Megaranica, Avustralya + Antarktika) olmak üzere beş kıta, Atlas Okyanusu (Büyük Batı Okyanusu), Büyük Okyanus (Büyük Doğu Okyanus), Hint Okyanusu (Küçük Batı Okyanus) ve Arktik Okyanusu (Buz Denizi) olmak üzere dört okyanus bulunur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Baran, Madeleine (16 Aralık 2009). "Historic map coming to Minnesota". St. Paul, Minn.: Minnesota Public Radio. http://minnesota.publicradio.org/display/web/2009/12/16/tulip-map/. Retrieved 12 January 2010
  2. ^ Japan and China: mutual representations in the modern era Wataru Masuda p.17.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]