Johannes Schöner dünya küreleri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Johannes Schöner Dünya Küreleri, 1515 ve 1520 yılında Alman astronom ve haritacı Johannes Schöner (1477-1547) tarafından yapılan ve günümüze kadar gelen en eski dünya küreleridir. Burada henüz Avrupalılarca keşfedilmemiş olan Macellan Boğazı ve Antarktika gösterilmektedir.

Dünya Küreleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Algorithmus demonstratus, 1534

1515 yılındaki Johannes Schöner dünya küresi hakkında Strasbourg Üniversitesinde Kozmoloji Profesörü olan Rafael Candel Vila, 1515 yılında Johannes Schöner tarafından yapılan küreyi önemsediğini belirtirken, haritada keşfinden önce Macellan Boğazının gösterildiğini vurgular.[1] Bibliotèque et de Musée de Saint-Dié des Vosges’de yönetici olan Albert Rossini ise Macellan Boğazının “resmî keşfinden” önce haritada yer almasının ilgi çekici olduğunu belirtir.[2][3]

1520 yılındaki Johannes Schöner dünya küresi ise özellikle yine o zamana kadar keşfedilmemiş olan Antarktika kıtasını gösterdiği için Albert Ronsin tarafından önemli olarak değerlendirilir. Bu dönemde Ferdinand Magellan’ın seyahati tamamlanmadığı için bu bilginin Magellan kaynaklı olmadığı düşünülmektedir.

1533 yılında Schöner tarafından yaılan üçüncü bir dünya küresinde ise Kuzey Amerika, Asya’nın bir kısmı olarak gösterilmiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Enciclopedia Labor, Barcelona, 1979, cilt. 4, s. 39
  2. ^ Découverte et baptême de l'Amerique, Jarville-La Malgrange, 1992, s. 150
  3. ^ 1421 adlı eserinde İngiliz amatör tarihçi Gavin Menzies haritada gösterilen ve henüz Avrupalı kaşiflerce keşfedilmemiş yerlerin ancak 15.yüzyılda denizcilikte çok ileri bir aşamada bulunan, özellikle Hint Okyanusunu çok iyi bilen ve okyanusa dayanıklı gemi inşa teknolojisine sahip Çin donanmasınca keşfedilmiş olacağını iddia etmektedir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]