İçeriğe atla

Kosova Bilim ve Sanat Akademisi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kosova Bilim ve Sanat Akademisi
Kosova Bilim ve Sanat Akademisi, Priştine
Harita
KısaltmaASHAK
Kuruluş1975
TürUlusal Akademi
AmaçBilim, Sanat, Akademi
MerkezPriştine, Kosova
Konum
Üyeler24 asıl ve 11 yedek üye (2015 itibarıyla)
BaşkanMehmet Kraja
Ana organAkademi Başkanlığı
Resmî siteKosova Academy of Sciences and Arts

Kosova Bilim ve Sanat Akademisi (Arnavutça: Akademia e Shkencave dhe e Arteve e Kosovës, Latince: Academia Scientiarum et Artium Kosoviensis) Kosova'nın ulusal akademisidir.

Tarihçe ve Organizasyon

[değiştir | kaynağı değiştir]

Kosova Bilim ve Sanat Akademisi, 20 Aralık 1975'te Kosova Meclisi kararıyla kuruldu.[1] İlk başkanı, Yugoslavya'daki modern Arnavut şiirinin babası olarak kabul edilen Esad Mekuli idi.[2] Akademi dört bölüm halinde düzenlenmiştir. Bunlar; dilbilim ve edebiyat bölümü, sosyal bilimler bölümü, doğa bilimleri bölümü ve sanat bölümüdür.[3]

Akademinin eski yerleşkesi

Akademinin 24 asıl ve 11 yedek üyesi bulunmaktadır. Akademinin şu anki başkanı Hivzi Islami, başkan yardımcısı ise Pajazit Nushi'dir. Isuf Krasniqi, akademinin genel sekreteridir. Zümre başkanları arasında Eqrem Basha, Jusuf Bajraktari, Fejzullah Krasniqi ve Luan Mulliqi yer almaktadır.[4] Onursal üyeleri arasında Arnavut asıllı Amerikalı Nobel ödülü sahibi Ferid Murad ve Rahibe Teresa gibi isimler yer almaktadır.

Kosova Bilim ve Sanat Akademisi 2015 yılında kuruluşunun 40. yılını kutlamıştır. Türkiye'de gerçekleşen törende konuşan Cumhurbaşkanı Atifete Yahyaga “Akademisyenlerimiz bilimsel çalışmalarıyla, bağımsızlık yolunun göstergesi olmuştur.” dedi. Başbakan İsa Mustafa da, “Kosova Bilim ve Sanat Akademisi olmasaydı Kosova bugün bağımsız olamazdı. Akademisyenlerimiz sayesinde bugün Avrupa Atlantik yolunda ilerliyoruz. Akademi’nin bir üyesi olarak hükümetin başında bulunmaktan gurur duyuyorum. Bilim ve Sanat Akademisi'ne olan desteğimiz her daim sürecektir.” dedi. Kosova Bilim ve Sanat Akademisi Başkanı Hivzi İslami ise Akademi’nin zamanında faşist ve zalim bir rejimle mücadele ettiğini ve artık günlük politikanın bir parçası olmayacağını ifade etti.[5]

  1. ^ "Kosova Academy of Sciences and Arts" (Arnavutça). Kosova Academy of Sciences and Arts. 23 Mayıs 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Mayıs 2010. 
  2. ^ Historical dictionary of Kosova. Scarecrow Press. 2004. s. 118. ISBN 978-0-8108-5309-6. 1 Ocak 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Nisan 2011. 
  3. ^ "Global Network of Science Academies". 17 Temmuz 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Mayıs 2010. 
  4. ^ "Presidency of the Kosova Academy of Sciences and Arts" (Arnavutça). Kosova Academy of Sciences and Arts. 4 Nisan 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Mayıs 2010. 
  5. ^ "Kosova Bilim ve Sanat Akademisi 40. Yılını Kutladı". 16 Mayıs 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Mayıs 2021.