Koruköy, Gelibolu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Koruköy
—  Köy  —
Çanakkale in Turkey.svg
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
İl Çanakkale
İlçe Gelibolu
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 440
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 286
İl plaka kodu 17
Posta kodu 17500
İnternet sitesi: [2]

Koruköy, Çanakkale ilinin Gelibolu ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

1938 yılında mübadele yolu ile Romanya'dan genelde ahatköy den gelen vatandaşlarımız tarafından kurulmuş bir köydür. Köye yerleşen ilk ailenin soyadı koru olması nedeni ile köyün ismide koru köy olmuştur.köyün ilk kurulduğu yıllarda ismi gibi her yer koruluk ve ağaçlık olduğundan ismi koruyla özdeşmiştir

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur. köyde kışın lahanaşı,labada sarması gibi macır yemekleri ve sütlü çorbası ile kıvrım,dızman gibi börekleri meşhurdur,yine eskilerden kalma momaliga mısırdan yapılır meşhurdur.Köyde katmer ve gözleme çok yenen ve meşhur olan hamur işidir.Ayrıca her zaman balıkçıların yakaladığı taze balıklardan bulabilirsiniz.Köy halkı saygılı ve bilgili insanlardan oluşur.Köy dışında harika balık ve köfte yapan şirin bir lokanta vardır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Çanakkale iline 70 km, Gelibolu ilçesine 22 km uzaklıktadır.köyün yüksek bir noktasından baklıdığında marmara denizi ve saros körfezi görülmektedir.tarım ve meyvacılığa elverişli bereketli toprakları vardır

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 380
2000 440
1997 954

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.köy son yıllarda yeni yetişen genclerin iş sorunları dolayısıyla devamlı göç vermekte iş olanakları kısıtlıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır.sağlık ocağı yeni yapılmıştır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.köyde ilk öğretim okulu atıl vaziyette bulunmakta,buralar onarılarak hem geçmiş tarih korunur,çünkü buradan mezun olan bircok genç ileriki ylllarda mezun oldukları okulu cocuklarına ve torunlarına anlatamayacaklarından bir tarih yok olacak.fakat son zamanlarda ilkokul bahçesi düzenlenerek köy düğünlerinin yapıldığı bir meydan haline getirildi.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

KORUKÖY ulaşım yönünden günün her saati rahatlıkla gidilebilecek yol güzergahındadır.Çanakkale-Gelibolu üzerinden edirne ve istnbul iline gidenler koruköy üzeri gider ve gelirler.