Koruköy, Gelibolu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Koruköy
—  Köy  —
Çanakkale
Çanakkale
Ülke Türkiye Türkiye
İl Çanakkale
İlçe Gelibolu
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
Rakım [1] 60 m (197 ft)
Nüfus (2012)
 - Toplam 281
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0286
İl plaka kodu 17
Posta kodu 17500
İnternet sitesi: [2]
YerelNET sayfası

Koruköy, Çanakkale ilinin Gelibolu ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

1938 yılında mübadele yolu ile Romanya'dan, genelde Ahatköy'den, gelen vatandaşlarımız tarafından kurulmuş bir köydür. Köye yerleşen ilk ailenin soyadı koru olması nedeni ile köyün ismi de Koruköy olmuştur. Köyün ilk kurulduğu yıllarda ismi gibi her yer koruluk ve ağaçlık olduğundan ismi koruyla özdeşleşmiştir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek ve görenekleri hakkında bilgi yoktur. Köyde kışın lahana aşı, labada sarması gibi muhacir yemekleri ve sütlü çorbası ile kıvrım, dızman gibi börekleri meşhurdur, yine eskilerden kalma momaliga mısırdan yapılır meşhurdur. Köyde katmer ve gözleme çok yenen ve meşhur olan hamur işleridir. Ayrıca her zaman balıkçıların yakaladığı taze balıklardan bulabilirsiniz. Köy halkı saygılı ve bilgili insanlardan oluşur. Köy dışında harika balık ve köfte yapan şirin bir lokanta vardır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Çanakkale il merkezine 70 km, Gelibolu ilçe merkezine ise 22 km uzaklıktadır. Köyün yüksek bir noktasından bakıldığında Marmara Denizi (Çanakkale Boğazı) ve Ege Denizi (Saros Körfezi) aynı anda görülmektedir. Tarım ve meyveciliğe elverişli bereketli toprakları vardır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2012 281
2011 330
2007 380
2000 440
1997 954
1990 1398
1985 1642

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım, hayvancılık ve turizme dayalıdır. Köy sınırları hem Çanakkale Boğazı hem de Saros Körfezi kıyılarına uzandığı için özellikle Saros Körfezi kıyılarında yazlıkçı turizmi mevcuttur. Köy, son yıllarda yeni yetişen gençlerin iş sorunları ve köyde iş olanaklarının kısıtlı olması dolayısıyla devamlı göç vermektedir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı yeni yapılmıştır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köyde ilk öğretim okulu atıl vaziyette bulunmakta, buralar onarılarak hem geçmiş tarih korunur, çünkü buradan mezun olan birçok genç ileriki ylllarda mezun oldukları okulu cocuklarına ve torunlarına anlatamayacaklarından bir tarih yok olacak. Fakat son zamanlarda ilkokul bahçesi düzenlenerek köy düğünlerinin yapıldığı bir meydan haline getirildi.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

KORUKÖY ulaşım yönünden günün her saati rahatlıkla gidilebilecek yol güzergahındadır.Çanakkale-Gelibolu üzerinden edirne ve istnbul iline gidenler koruköy üzeri gider ve gelirler.