Çokal, Gelibolu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Çokal
Çanakkale
Çanakkale
Ülke Türkiye Türkiye
İl Çanakkale
İlçe Gelibolu
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 311
Zaman dilimi UTC+03.00 (TRS)
İl alan kodu 0286
İl plaka kodu 17
Posta kodu 17500

Çokal, Çanakkale ilinin Gelibolu ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Çokal köyünün adı ile ilgili de halk arasında farklı üç anlatma mevcuttur. Bir rivayete göre köyün adı “Çokali”den geliyor. Köyde çok fazla sayıda Ali adlı kişi varmış. O yüzden “Çokali” denmiş ve daha sonra Çokal şekline dönüşmüş. Başka bir rivayete göre, köyün tarlalarından çok büyük küpler çıkmış. Bu küplerde buğday gibi kışlık erzak saklanıyormuş. Bu küpler çok fazla erzak aldığı için “Çokal” denmiş ve adı oradan kalmış. Diğer bir rivayet, köyün adının, köyde yaşayan “Çokali” isimli güreşçiden kaldığı şeklindedir.

Çokal Köyü; halk arasında 93 harbi (rumi 1293) diye bilinen 1887-1888 Osmanlı-Rus harbi sonrası balkanlardan göçler olmuştur.Bulgaristan'ın ırazgat (razgrat)bölgesinden 30 hane olarak göç etmiş olanlar tarafından 1893'te kurulmuştur.Bu yüzden köy halkı çevrede 93 macırı diye bilinir.Daha sonra Bulgaristan şumnu'dan birkaç hane daha gelmiştir, bu aileler daha sonra geldiği için muhacir lakabını almıştır.(Muhacir Ahmet "YILDIZ"- Muhacir Salihler "ARSLAN").Kurtuluş savaşından sonra Yunanistan Selanik Poraydan bir aile gelmiştir (Kartal Hüseyin "MERT").

Köy'ün daha eski tarihlere dayandığı iddia edilse de herhangi bir belge bulunmamaktadır.Köyün; İlikçeşme, Kokarpınar ve küp tarla mevkilerinde eski bina temellerine , yer altı küplerine rastlanmaktadır.Şu an köy kuyusu diye bilinen kuyu'nun da köy kurulmadan önce var olduğu iddia edilir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Çanakkale iline 108 km, Gelibolu ilçesine 60 km uzaklıktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 311
1997 257

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]