Demirtepe, Gelibolu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Demirtepe
—  Köy  —
Çanakkale
Çanakkale
Ülke Türkiye Türkiye
İl Çanakkale
İlçe Gelibolu
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
İklim türü Marmara iklimi
Nüfus (2012)[1]
 - Toplam Nüfus Bilgileri
Zaman dilimi UDAZD (UTC+03.00)
İl alan kodu 0286
İl plaka kodu 17
Posta kodu 17500
İnternet sitesi:

Demirtepe, Çanakkale ilinin Gelibolu ilçesine bağlı bir köydür.

Târihi[değiştir | kaynağı değiştir]

1934 yılında şimdiki adıyla Bulgaristan, II. Dünya savaşının akıbetinde değişen ismiyle Romanya topraklarından kalkıp Demirtepe’nin bugün kurulu olduğu alana Romanya göçmenleri olan büyüklerimiz gelip yerleşmişlerdir. Demirtepe köyü aslında iki farklı köy insanının Romanya’dan geldikten sonra birleşmesinden oluşmaktadır. Köyün ilk kurulduğu zamanlarda camiden tarafta olan kısımda bir köy halkı, diğer taraftaki bölümde ise diğer köyden gelen halk ikamet etmiştir. Halkın köy içine yerleşimi sırasında kura çekildiği gibi, akrabalık derecelerini de dikkat edilerek akraba olanların birbirlerine yakın evlerde oturmaları sağlanmıştır. Aslında Demirtepe’nin ilk kurulduğu alan bugünkü köyün bulunduğu yerleşim alanı değildir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Demirtepe Çanakkale Boğazı’na 1,5 Km, Saros Körfezi’ne 4 Km, Geliblou'ya ise 23 Km mesafede bulunan küçük bir köydür. İdare şekli muhtarlık olup, nüfusu ise 200 dür.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 269
2000 358
1997 313

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefonve adsl vardır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]