Konyak Ligi Savaşı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Konyak Ligi Savaşı
İtalya Savaşları

Floransa Kuşatması, 1530
Tarih1526-1530
Bölge
Sonuç Habsburg zaferi
Taraflar
Kutsal Roma İmparatorluğu
İspanyol İmparatorluğu
Ferrara Dükalığı
Ceneviz Cumhuriyeti (1528-1530)
Mantua Dükalığı (1528-1530)
Fransa Krallığı
İsviçre paralı askerleri
Papalık Devleti
İsviçreli Muhafızlar
Venedik Cumhuriyeti
Floransa Cumhuriyeti
İngiltere Krallığı
Ceneviz Cumhuriyeti (1526-1528)
Navarra Krallığı
Milano Dükalığı
Komutanlar ve liderler
V. Karl
Charles de Bourbon
Antonio de Leyva
I. François
Francis de Bourbon
Odet de Foix


Konyak Ligi Savaşı (1526–1530), V. Karl'ın Habsburg hakimiyetleri -öncelikle Kutsal Roma İmparatorluğu ve İspanya- ve Fransa Krallığı, Papa VII.Clemens, Venedik Cumhuriyeti dahil bir ittifak olan Konyak Ligi arasında yapıldı.

Başlangıç[değiştir | kaynağı değiştir]

1521 İtalya Savaşı'nda Fransa Krallığı'nın yenilgisiyle şoke olan Papa VII.Clemens, Venedik Cumhuriyeti ile birlikte V. Karl'ı İtalyan Yarımadası'ndan sürmek için bir ittifak düzenlemeye başladı. Madrid Antlaşması'nı imzalayan I. François, Madrid'deki esaretinden serbest bırakıldı ve Clement'e yardım etme niyetini çabucak açıkladığı Fransa'ya döndü. Böylece, 22 Mayıs 1526'da, Konyak Birliği, üzerlerindeki İmparatorluk hegemonyasını atmak isteyen François, Clemens, Venedik, Floransa ve Milanlı Sforza tarafından imzalandı. İngiltere Kralı VIII. Henry, antlaşmanın İngiltere'de imzalanması talebinin reddedilmesi üzerine katılmayı reddetti.

İlk Hamleler[değiştir | kaynağı değiştir]

Birlik hızla Lodi'yi ele geçirdi ancak İmparatorluk birlikleri Lombardiya'ya yürüdü ve kısa süre sonra Sforza'yı Milano'yu terk etmeye zorladı. Bu arada Colonna, Roma'ya bir saldırı düzenledi, Papalık güçlerini mağlup etti ve kentin kontrolünü Eylül 1526'da ele geçirdi; ancak kısa süre sonra bedelini ödedi ve ayrıldı.