Lodi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Lodi
Citta di Lodi
Lodi - "Piazza Duomo Meydani"
Lodi arması
Arma
Ülkeİtalya İtalya
BölgeLombardiya
İlLodi ili
İdare
 • Belediye BaskaniSimone Uggetti (PD)
Yüzölçümü
 • Toplam41.43 km²
Rakım87 m
Nüfus
 (1.1.2010)
 • Toplam44.036
 • Yoğunluk1062.9/km²
Zaman dilimiUTC+01.00 (OAS)
Alan kodu0371

Lodi (Lombard lehcesi: Lòd), kuzey-batı İtalya'da Lombardiya Bölgesi'nde, kendi ismini tasiyan Lodi ili merkez kenti ve bir komün.

Coğrafi konumu[değiştir | kaynağı değiştir]

Lodi komününün Lodi ili içindeki konumu

Lodi kenti Lombardiya bölgesinin merkezi güney kısmında, "aşağı ovalık" bölge adı verilen bir band şekilde uzanan arazide kurulmuştur. Şehrin en eski merkezinin bir kısmı "Adda Nehri"'nin sağ kıyısında bulunan bir yamuk şekilli tepe olan "Eghezzöne" üzerine yerleşmiştir. Merkezinin kalan kısmı ise kısmen nehre bakan ve nehrin kenarındaki alüvüyondan kurulu bir teras üzerinde ve diğer tarafı ise nehrin taşkınlık ovasında kuruludur. Şehrin rakımı 65 m ile 67 m arasında kalmaktadır. Eski Lodi ile Lodi'nin diğer tarafları arasında "Muzza Çayı" yatağı bulunmaktadır.

Orta Çağ'da Lodi şehri yakınında "Gerondo Gölü" adlı bir göl bulunmakta ve bu sığ göl bataklıklı ve sağlıksız idi. Orta Çağ'dan itibaren su işleri mühendisligi uygulayarak; özellikle Sistersiyen ve Benediktin manastirları keşişlerinin gayretleri ile bu göl kurutulmuş ve göl altında kalmış olan mümbit topraklar üzerinde tarım yapılmaya başlanmıştır. Bu arazilerin Avrupa'nın en verimli tarım arazileri olduğu kabul edilmektedir. Lodi civarında tarımcılık için etrafta bulunan çok sayıda su kaynağı ve bunlardan su nakli için yapılan büyük yatırımlarla kurulan su taşıma kanalları sayesinde gayet etkin sulu tarım yapılma imkânı sağlanmıştır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Nüfus gelişimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Lodi'nin belediye sınırları içinde nüfusu (1.1.2010 itibarıyla) 44.036 kişidir. Lodi komününün 19. yy ve 20.yy da 'nın nüfusunun gelişmesi şu gösterimde görülebilir:[1]

Kişi

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Lodi ve civarı çok verimli tarım alanlarıdır ve sulu tarım burada çok gelişmiştir.

Lodi 15. yy.dan itibaren sanatkar seramikçilerin yetiştiği bir merkez olup 18. yy.da Coppellotti, Rossetti ve Ferretti fabrikaları ve 19. yüzyılda Doss fabrikası ürünleri İtalya ve Avrupa'da çok sayıda müşteri kazanmıştır. Mono polikrom ve mavi renkli seramik yanında harabeler, çiçekler, doğa manzaraları ve Çin taklidi süslerle resimlendirilmiş seramiklerle Lodi ürünleri Avrupa'da ün yapmıştır. Günümüzde de şehirde birçok el sanatı şeklinde seramik ürün hazırlayan imalathane ve fabrika bulunmaktadır.

1864'te Lodi'de ufak çiftçi ve sanatkarlara kredi sağlamak amacıyla ilk İtalyan kooperatif bankası, "Banca Popülare dı Lodi" kurulmuştur ve bugün bile bu banka "Banco Popülare Grubu" içinde benzer görev yapmaktadır.

1945'te "Enrico Mattei"'nin idarecisi olduğu İtalyan kamu sektörü petrol şirketi olan AGIP İtalya'da ilk defa Lodi civarında bir petrol kuyusu açarak metan gazı çıkartmıştır. Bulunan gaz sahalarından çıkartılan gaz ile kurulan gaz boruları sistemi ile Lodi şehri İtalya'da doğal gaz kullanan ilk şehir olmuştur.

Görülebilecek turistik yerler[değiştir | kaynağı değiştir]

Lodi'de görülebilecek turistik yerler sunlardır:

Komşu komünler[değiştir | kaynağı değiştir]

Lodi komünü şu komünlerle sınır komşusudur: Boffalora d'Adda, Cornegliano Laudense, Corte Palasio, Dovera, Lodi Vecchio, Montanaso Lombardo, Pieve Fissiraga, San Martino in Strada, Tavazzano con Villavesco

Kardeş şehir[değiştir | kaynağı değiştir]

Lodi şu kentlerle kardeş şehir bağlantısı kurmuştur:

Resimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Kaynak: İtalyanca Wikipedia "Lodi" maddesi 5 Eylül 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]