Kloramfenikol

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kloramfenikol


IUPAC adı
CAS numarası
56-75-7
ATC kodu

D06AX02

Kimyasal formülü C11H12N2O5Cl2
Moleküler ağırlığı 323.132
Biyoyararlanma ?
Metabolizma ?
Yarı ömrü ?
Atılım ?
Hamilelik kategorisi ?
Yasal statüsü ?
Kullanımı ?


Kloramfenikol, İlk kez Streptomyces venezuelae türü bakterilerin metabolizma ürünü olarak elde edilen, günümüzde yapay yollarla bireşimlenen antibiyotiktir. Hastalık yapıcı birçok bakteri, riketsiya ve mikoplazmaya karşı etkilidir; etkisinin mikroorganizmadaki protein bireşimlenmesini bozarak gösterir.

Molekül DSÖ'nün Temel İlaçlar Listesi'nde yer almaktadır.

Kullanım[değiştir | kaynağı değiştir]

Birçok mikroorganizmaya karşı etkili olmasına rağmen neden olduğu ciddi yan etkiler yüzünden sadece ciddi ve ölümcül enfeksiyonların (tifoid ateş vb.) tedavisinde kullanılmaktadır. Kolera tedavisinde de kullanılır, özellikle tetrasikline karşı dirençli olan vibrioları öldürmek için. Ayrıca, bakteriyel konjonktivit (konjonktiva iltihabı) tedavisinde göz damlası veya merhem olarak da kullanılmaktadır.

Yan Etkiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Aplastik anemi, kemik iliği baskılanımı, lösemi, gri bebek sendromu, aşırı duyarlılık tepkimeleri(alerji, ürtiker, anjiyoödem, deri döküntüsü, Herxheimer tepkimesi), nörotoksik etki, sindirim sistemi bozuklukları gibi yan etkileri bulunmaktadır.

Mekanizma[değiştir | kaynağı değiştir]

Kloramfenikol bakteriyel ribozoma bağlanarak ribozomun 50 S alt ünitesine bağlanarak protein sentezini inhibe eder (engeller).

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]