Kleenex

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kleenex
Kleenex.svg
Kleenex.jpg
Tür Kağıt, Hijyen
Sahibi Kimberly-Clark
Kökeni Amerika Birleşik Devletleri
Çıkış 1924
Satış alanı Peçete, Mendil, Kağıt mendil, Kâğıt havlu, Tuvalet kağıdı
Web sitesi Resmi Sayfası

Kleenex Kimberly-Clark şirketine ait, dünyanın 1 numaralı kâğıt mendil markasıdır. Diğer ürünlerine ise peçete, mendil, kağıt Mendil, kâğıt havlu, tuvalet kâğıdı, bebek bezi de dahildir.

Kimberly Clark henüz 1890 yılında tuvalet kağıdı hazırlamıştır. 1924 yılında kozmetik ürün olan Kleenex tanıtıldı. Marka ilk olarak soğuk krem ​​ve makyaj kaldırmak için kullanılacak bir ürün olarak pazarlandı. 1925 yılında Kleenex yazılı medyada "ünlü film yıldızları gibi güzel bir cilt tutmanın yeni sırrı ..." gibi sloganlarla tanıtımlar gerçekleştirdi. Birkaç yıl sonra şirket alerjik rinit ve nezleden korunmak amacıyla ürünü pazarlamaya başladı. 1929 yılında rengarenk mendil,1932 yılında ise ilk kez burun mendilini tanıttı. 1943 yılında Kleenex ürününü tutundurabilmek ve sevdirebilmek için Little Lulu çizgi filmine sponsorluk yaptı.1990 yılında ise "3 katlı" teknolojisini uygulayarak üretim yaptı.

2004 yılından bu yana reklamlarda Kleenex'in sembolü Labrador retrieverdir (Labrador köpeği).[1] Kleenex markası 150'den fazla ülkede satış yapıyor ve dünyanın en fazla tercih edilen mendil markasıdır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 13 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Mart 2016. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]