Selpak

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Selpak
Selpak-logo.jpg
Tür Peçete
Sahibi Eczacıbaşı
Çıkış 1970
İlgili markalar Selpak Professional, Marathon, Silen
Satış alanı Türkiye, Orta Asya
Slogan Hayatın her anında Selpak yanında
Web sitesi selpak.com.tr

Selpak, Eczacıbaşı Holding’in bir parçası olarak, İpek Kağıt tarafından 1970 yılında kurulmuştur. Selpak, Ağustos 1970’te Karamürsel, Yalova'da Türkiye’nin ilk markalı temizlik kağıdını üretmeye başlamıştır. Kişisel hijyen alanında Türkiye'nin öncü markalarından biridir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

İpek Kağıt fabrikasının çalışanlarının kararı ile kağıdın temel hammaddesi selülozun “sel” hecesi ve temizlik anlamındaki “pak” kelimesinin birleşimi ile marka, Mayıs 1971’de “Selpak” adını almıştır.

Selpak, Temmuz 1971’de Türkiye’de ilk tuvalet kağıdını üretmiş ve “Kağıdın ipeği, temizliğin gereği” sloganı ile tanıtım kampanyaları yapmaya başlamıştır. Artık bir marka olarak iyice bilinen Selpak; havlu, peçete, mendil, kutu mendil ve tuvalet kağıdı olarak, değişik ürünlerini tanıtmak amacıyla ilk reklam filmini 1979 yılında yayınlamıştır.

Selpak Fili[değiştir | kaynağı değiştir]

1996 yılında da günümüzde bilinen Selpak Fili dünyaya gelmiş ve markanın yüzü olmuştur.

Ürünleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kumaş mendilden, tek kullanımlık kâğıt mendile geçişin ilk yüzlerinden biri olan Selpak, şu anda tuvalet kağıdı, havlu, kâğıt bez, peçete, mendil ve kutu mendil gibi geniş bir ürün çeşitliliğine sahiptir.

Aynı zamanda hijyen ve sosyal sorumluluk projeleri ile geleceğe yatırım yapmakta ve kişisel hijyen adına çalışmalarına devam etmektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Selpak Resmi Web Sitesi