İçeriğe atla

Kitsune

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Japonya'nın Nara ilindeki bir İnari tapınağının girişinde ak bir kitsune heykeli

Kitsune japoncada tilki manasına gelir. İnari İlâhının kutsal hayvanı olarak bilinir. Birçok görüntülemelere göre özellikle beyaz olanlar kutsal sayılır. Kutsal olanlar dışında Vahşi Tilki veya Vahşi Kitsune olarak bilinen Nogitsune de vardır.

Kitsuneler Myobu,Ninko,Nogitsune,Zenko ve Yako gibi,iyi ve kötü değişik gruplara ayrılır.İyi olanlarına genellikle Zenko (善狐,İyi Tilki) denirken kötü olanlarınaysa Yako (野狐,Vahşi Tilki Nogitsune de denir.) denmektedir. İnari'nin (kendisi dahi ara sıra bir tilki şeklinde gösterilir.) güvenilir varlıkları olarak uğur getirdiklerine inanılır (Bunlar Zenkolardır.), ancak masallarda ve destanlarda kimileyin başka yönleri de vardır (Bunlar Nogitsunelerdir.).Birçok hikayede insanlarla olan ilişkileri başta insanlar için faydalı nitelenir ancak en küçük bir olumsuzluk bile durumu tam tersine çevirebilir ve korkunç olaylara yol açabilir. Ninkolar ise çoğunlukla görünmez olarak anlatılır ve insanlarla iletişime geçmezler. Anlatımlara göre başka Kitsune türleri de vardır.12 ya da 13 türü olduğu anlatılır.Birden dokuza kadar kuyrukları olduğu söylenir.En genç ve deneyimsiz Kitsunelerin bir ya da iki kuyruğu olurken, en yaşlı ve deneyimli olanlarının dokuz kuyruğu vardır. Ayrıca deneyimli olanları insan kılığına da girebilmektedir.Modern kültür ve animelerde de Kitsuneler çok etkilidir.Sega'nın oyun serisi Sonic The Hedgehog'da iki kuyruklu tilki Miles Tails Prower karakteri Kitsuneler'e dayanmaktadır.İlk nesil Pokemonları'ndan Eevee,Vulpix ve Ninetales ve 2.nesil Pokemonları'ndan Espeon gibi tilki Pokemonlar da Kitsunelere dayanmaktadır.

Edebiyat[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Bodo Petersdorf: Märchenschatz der Welt - Märchen aus Japan, Weltbild, Augsburg 1994, ISBN 3-89350-611-X
  • Ditte und Giovanni Bandini: Who's Who im Himmel, Deutscher Taschenbuch Verlag, München 2000, ISBN 3-423-32539-9
  • Anne Birell: Chinesische Mythen, Phillip Reclam jun. GmbH & Co., Stuttgart 2002, ISBN 3-15-010496-3
  • Richard Wilhelm: Chinesische Märchen, Eugen Diedrichs Verlag, München 1958
  • Klaus Mailahn: Der Fuchs in Glaube und Mythos, Münster 2006, S. 169-213, ISBN 3-8258-9483-5
  • Karen A. Smyers: The fox and the jewel. Shared and private meanings in contemporary Japanese Inari worship, Honolulu 1999, ISBN 0-8248-2102-5
  • Johnson, T. W.: "Far Eastern Fox Lore", in: Asian Folklore Studies, Vol. 33/1 (1974), S. 35-68.