İçeriğe atla

Kimyasal atık

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kimyasal Atık Kutusu (Chemobox)

Kimyasal atık, çoğunlukla büyük fabrikalarda üretilen kimyasallardan açığa çıkan atıktır. Kimyasal atıklar çevreye zarar verebilir ve sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu nedenle kimyasal atıklar Birleşik Krallık'taki COSHH veya ABD'deki Clean Water Act ve Resource Conservation and Recovery Act gibi yasal düzenlemelere tabi olabilirler. ABD'de, Çevre Koruma Ajansı (EPA), Mesleki Güvenlik ve Sağlık İdaresi (OSHA) ve eyalet yönetmelikleri ile yerel yönetmelikler de kimyasalların kullanımı ve bertarafını düzenlemektedir.[1] Radyoaktif atıkların bertarafı ve yönetimi, radyasyonun çevre ve sağlık açısından riskleri ve emniyetli bir biçimde bertaraf etme zorlukları nedeniyle düzenleyici kurumların çalışmalarında odaklanılan noktalardan biridir.[2]

Kimyasal atıklar tehlikeli atık olarak sınıflandırılabildiği gibi tehlikeli atık olarak sınıflandırılmadığı durumlar da mevcuttur. Tehlikeli kimyasal atık, "tehlikeli özellik" gösteren veya özellikle tehlikeli atık adıyla "listelenen" katı, sıvı veya gaz hâlindeki maddedir. Kimyasal atıkların tehlikeli olarak değerlendirilmesine neden olan dört özellik vardır: Bunlar parlayıcılık, koroziflik, reaktiflik ve toksikliktir. Bu tür tehlikeli atıklar, güvenli bir şekilde ele alınabilmeleri ve yönetilebilmeleri için kimliğine, bileşenlerine ve tehlikelerine göre sınıflandırılmalıdır.[3] Kimyasal atık terimi geniş kapsamlı bir terimdir ve birçok madde çeşidini içinde barındırır. Malzeme Güvenlik Bilgi Formu (MSDS), ürün veri formu veya ürün etiketinde, atık bileşenlerinin bir listesi görülebilir. Bu ismi geçen belgelerde kimyasal atığın özel yollarla bertaraf edilmesi gereken bir atık olup olmadığı belirtilmelidir.[4]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Hallam, Bill (April–May 2010). "Techniques for Efficient Hazardous Chemicals Handling and Disposal". Pollution Equipment News. s. 13. 8 Mayıs 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Mart 2016. 
  2. ^ "Chemical Waste−an overview". Science Direct. Elsevier. 9 Temmuz 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Temmuz 2021. 
  3. ^ "Laboratory Chemical Waste Management Guidelines" (PDF). Environmental Health and Radiation Safety, University of Pennsylvania. 24 Ağustos 2015 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Mart 2016. 
  4. ^ "Waste−Disposal of Laboratory Wastes (Guidance)". Health and safety. St Andrews, Scotland, UK: University of St Andrews. 15 Şubat 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Şubat 2016. 

Konuyla ilgili yayınlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]